B

Çözüldü Farklı kitaplardaki uyuşmayan verileri listelemek

Believing

Yıllık Site Üyesi
Excel Versiyonu
Excel 2016
Excel Sürümü
64 Bit
Excel Dili
Türkçe
Sayın Uzman arkadaşlar,

Ekteki çalışma kitaplarında farklı sütunlarda bulunan adı, soyadı ve oda numarası sütunlarını karşılaştırmak, uyuşmayanları renklendirmek ve her iki çalışma kitabına göre uyuşmayanları listelemek istiyorum.
Konu ile ilgili örnek çalışmaları incelememe rağmen henüz müspet bir sonuca ulaşamadım.
Bu koşullara göre uyuşmayan verileri tespit ve listelemek için nasıl bir yöntem kullanmalıyım?
Benim için çok değerli olan yardımlarınızı rica ediyorum.

Saygılarımla,

Ekli dosyalar

Sn. Believing, merhaba.
Bu dosya1 ve dosya2 nin formatı, alanların sırası hep aynı mı? Ekteki dosyaya göre birşeyler yapmayı deneyeceğim ama gerçek dosyanızda yerler değişikse tekrar uyarlamak gerekecek.

Sayın Selman bey,

Öncelikle konuya gösterdiğiniz ilgi için size teşekkür ederim.
Dosya-1'deki verileri çalıştığım şiketin kullandığı bir programdan elde ediyorum. Bu dosyanın forrmatında ve sütunlarında değişiklik olmayacaktır.
Dosya-2'deki verileri web üzerindeki bir uygulamadan alıyorum. Bu uygulama zaman zaman senede birkaç defa güncelleme yapabiliyorlar.
Elbette Dosya-2'deki verileri Dosya-1'in herhangi bir sayfasına taşıyabilirsiniz.
Kolay gelsin.

Saygılarımla,

Sayın Selman bey,

Manuel çalışırken bazı ihtiyaçlarımızı tam kurgulayamadığımız için çalışmada bazı değişikliklere gitmek zorunda kaldım.
Bunun için sizden çok özür dilerim. Sizden ekteki ekteki çalışma örneğini dikkate almanızı rica ediyorum.

Saygılarımla,

Ekli dosyalar

Sn. Believing, system sayfasının web sayfası ile karşılaştırılması ekteki gibi oldu.. Bunun benzerini Web sayfası içinde yapacağız. Ancak Rapor sayfasına tam ne yazılması gerektiğini bu örnekler üzerinden belirtirmisiniz?

Ekli dosyayı görüntüle 11010

Ekli dosyalar

• 1.webp
    1.webp
    13.6 KB · Görüntüleme: 21
Sayın Selman bey, Sayın Ömer bey,

Hayırlı sabahlar. Affınıza sığınarak dosyayı tekrar güncelledim.
Örnek çalışmadaki sütunlar ve sayfa formatı birebir eşitlendi.
Çok değerli zamanınızı harcadığım için sizlerden çok çok özür dilerim.

Saygılarımla,

Ekli dosyalar

Merhaba Selman bey,

Gayet güzel olmuş ellerinize sağlık.
Rapor sayfası düzenlenirken, "I3:K" aralığına WEB_UYGULAMASI sayfasında mevcut olup, SYSTEM sayfasında bulunmayanları da ilave edebilirseniz çok makbule geçecektir.

Saygılarımla,

Sayın Selman bey,

Rapor sayfasını kendime göre biçimlendiriyorum, bu biçimleri korumak için ne yapmam lazımdır?
Ellerinize, emeğinize ve bilginize sağlık.
ALLAH sizden, sevdiklerinizden ve sebep olanlardan razı olsun.
Hakkınızı helal ediniz lütfen. Bana çok sabır gösterdiniz.

Saygılarımla,

Sn. Believing, rica ederim.. güle güle kullanının.
Rapor sayfasının formatını korumak için 22 satırdaki
sr.Range("3:" & sr.Rows.Count).Delete kodunu silip
sr.Range("3:" & sr.Rows.Count).clearcontents

şeklinde değiştirin.

Merhaba Selman bey,

Affıznıza sığınarak bir yanlışımı daha belitmeliyim.
Sayfaları ters olarak isimlendirmişim. Sayfa isimlerini olması geretiği gibi değiştirtdiğimde kodu nasıl revize etmeliyim.

Saygılarımla,

Merhaba
Aşağıdaki satırları tek tek bulup parantez içine doğru isimleri yazmanız gerekiyor. Aşağı doğru birkaç yerde tekrar ediyordur.

VBA:
Görüntülemek için giriş yapmanız gerekmektedir.
(3 satır)