Y

Çözüldü Farklı Bir Düşeyara Formülü Kullanımı

YasarPiskin

Yıllık Forum Üyesi
Excel Versiyonu
Excel 2016
Excel Sürümü
64 Bit
Excel Dili
Türkçe
EK'te ki çalışmanın E4 hücresine "DATA" sayfasından veri çekmeye çalıştığım bu çalışmada, mavi renkli hücrelerdeki gibi (DÜŞEYARA(B6;DATA;18;0) bir düşeyara uygulaması ile karşılaştım bu uygulamayı başka çalışmalarda yapmaya çalışıyorum olmuyor. Bu uygulama ile ilgi bilgi ve yardımlarınızı rica ediyorum.

Ekli dosyalar

Merhaba ,
Kullanılan formül başka bir sayfadan veri almak için düzenlenen düşeyara formülü. Mavi hücrede yapılan ise, formül yazılışını kısaltmak / kolaylaştırmak için alan adı kullanımı.
Formüller / Ad yöneticisi adımından görebileceğiniz gibi DATA adı verilen bir alan adı oluşturulmuş ve "DATA!$A$2:$R$300" veri aralığını tanımlıyor. Geri kalan kısmı düşeyara işlevinin normal parametre yazılımıdır.

Alan adı tanımlamanın temel amaçlarından birisi formül yazılımlarında kolaylık / hız kazandırmak yazım sırasında oluşabilecek yazım hatalarını en aza indirmek. Uygun olan tüm formüllerde veri aralığı yerine tanımlanan alan adlarını kullanabilirsiniz.

Sayın Ezelk çok özür dilerim. Ama EK' teki örnekte olduğu gibi farklı çalışma kitaplarında (Data kitabından, Düşeyara Kitabına) yapma hususunda yardımlarınızı rica ediyorum.

Ekli dosyalar

Merhaba ,
örnek olması için düşeyara dosyasında adı - soyadı sütununda formülü uyguladım. Alan adı olarak "dataworkbook" ismi verildi.
Kolay gelsin.

Ekli dosyalar