T

Soru Excelde Karşılaştırma Yapılması

Merhaba Sayın @taneryuksell .
Öncelikle, cevabımın altındaki İMZA bölümünü okuyunuz.

Orada da belirttiğim gibi;
-- konu başlığının, destek istenilen konuyu (ihtiyacı) özetleyecek nitelikte olmaması ve/veya
-- "açıklama dosya içinde" gibi bir açılış mesajıyla konu açılmasının
forumun işleyişi açısından doğru olmadığını, benzer ihtiyacı olan üyelerimizin forumumuzda ARAMA yaparken
bu konu sayfasını bulamaycaklarınını, dolayısıyla da durumu böyle olan konuların FORUM mantığıyla uyuşmadığını hatırlatmak isterim.

Diyelim bu konuyu daha önce başka bir üyemiz açmış ve sonuca da ulaşmış idi.
Ardından da sizin benzer bir ihtiyacınız oldu ve forumumuzda gezinti yaparken veya ARAMA bölümünü kullanarak
bu konu sayfasını bulmanız mümkün mü diye bir düşünün isterseniz.

Anlayışınız için tşekkürler.
Konu başlığı ve açılış mesajı değişikliğini yapamıyorsanız, buradan mesaj olarak yazın, düzenlemeyi ben hallederim.

Belgenizdeki açıklamaları da çok anladığımı söyleyemem.
İsteği/ihtiyacı muhasebe diliyle de izah ederek, neyi yapmaya çalıştığınızı, amacınızın, sonuçta ne elde etmek olduğunu biraz daha detaylı olarak açıklayıp, olması gereken sonucu da örneklendirirseniz iyi olur diye düşünüyorum.
.

Ömer bey merhabalar haklısınız meramımı biraz daha detaylandırayım. Şimdi 3 sayfadan A1, A2, A3 den oluşan bir çalışma kitabım var ve bütün bu sayfalarda bazılarında A sütunu bazılarında A sütunundan başlayıp 25 sütuna kadar genişleyen hesap kodları var. Ben bunların haricinde bir SONUÇ sayfası oluşturdum. Bu sayfanın ilk sütununa A1 sayfasında ki A sütununda bulunan hesap kodlarını aynen getiriyorum. SONUÇ sayfası B sütununa A2 sayfasında bulunan A:G aralığındaki kodları getiriyorum. SONUÇ sayfası E sütununa ise A3 sayfasında A:Y aralığındaki kodları getiriyorum.
Şimdi benim A1 sayfası 1. sütunda 257 satır kodum bulunmaktadır ve A1 sayfasında ki bu kodlar benim temel baz aldığım kodlardır. A2 ve A3 sayfalarından gelen kodlarım ise bunun daha küçük parçalarını oluşturmaktadır. (Mesela A2 sayfasında 51 adet kod A3 sayfasında ise 220 adet kod vardır ve A1 sayfası haricinde ki sayfalara yenileri eklenmektedir ama A1 sabittir.) Burada ben 1. aşamada her bir sayfada ki kodları SONUÇ sayfasına alt alta getirdim. 2.aşama hedefim A1 sayfasında olduğu halde A2 ve A3 sayfalarında olmayan kodları, olan kodların altına getirip bunları farklı bir renge boyamaktır. Böylece hangi kodun eksik olduğunu görebilmektir. Benim bu farkı tespit etmem yeterli olmuyor. 3. aşamada ise örnek olarak vereyim SONUÇ sayfasında ki C ve D sütunlarında etopla işlemi yapıyorum. Bu işlem de B sütunu ölçüt A sütunu aralık A sayfasında ki B ve C sütunları ise toplama işlemi yaptığım yerler. sonuçta hem eksik kodu tespit ediyorum hem de eksik kodlardan dolayı oluşabilecek rakamsal farklılıkları bulmayı umut ediyorum. Örnek dosyam da 1. aşamada problem yaşamazken 2. aşamada (Örneğin: SONUÇ sayfası B sütunu) A2 sayfasında bulunan 51 adet kodu getiriyorum ama altına olmayan 206 adet kodu daha getirip renklendirmem gerekirken bu eksikliği gideremiyorum.

Kusura bakmayın Sayın @taneryuksell , yine çok anladığımı söyeleyemeyeceğim.

Önce bir şey sorayım; A1 ve SONUÇ sayfası dışında belgenizde veri aktarıına tabi tutulacak başka sayfa olacak mıdır,
yoksa her zaman, A1 ve SONUÇ dışında 2 sayfa mı vardır?

İsterseniz belgenizdeki kodları yok sayıp, adım adım ilerleyelim ve ihtiyacınız karşılansın diye düşünüyorum.

1.Adım: Sabit olan A1 sayfasındaki A sütunu SONUÇ sayfasına aktarılacak.

1. adım için kod:

VBA:
Görüntülemek için giriş yapmanız gerekmektedir.
(8 satır)

Ömer hocam A2, A3 vb bir çok sayfa olacak. 1.adımda söylediğiniz gibi A1 sayfasında ki kodlar (100 den 999'a kadar) SONUÇ sayfasına gelecek. 2. adımda A2 sayfasında ilk 7 sütunda bulunan kodlar SONUÇ sayfası B sütununa alt alta gelecek. 3. adımda A3 sayfasında ilk 25 sütunda bulunan kodlar SONUÇ sayfası E sütununa gelecek. Bu kodlar geldikten sonra B ve E sütununda ki kodlar A sütunundaki kodlar ile karşılaştırılarak, A sütununda olduğu halde B ve E de olmayan kodlar ilgili sütunların altına renklendirilerek getirilecek. Örnek olarak eklediğim dosyada diğer sayfalarda ki kodları getirebilirken olmayan kodları getirmekte ve renklendirmekte zorlanıyorum.