S

Soru Excel Sayfasını Makro Kodla Kopyasını Oluşturma

sepulastura

Normal Üye
Excel Versiyonu
Excel 2016
Excel Sürümü
64 Bit
Excel Dili
Türkçe
Merhabalar

Bir excel dosyamda Sayfa1 veya Sheet1 de bir sürü satır ve sütundan oluşan verilerim var.

bunu dışında bir sürü ayrı sheetlerimde ayrı verilerim mevcut.

Benim sayfa1 ime ait bir de makro kodlarım var. örneğin çift tıklama kodu var. bu kod ile belirli hücrelerde belirli işlemi yaptırıyorum. ekteki örnekte mesela g sütununda bulunan bir hücreye tıkladığımda o hücredeki ip adresine ping çekebiliyorum.

bunun dışında atıyorum a sütununda herhngi bir hücreye çift tıklasam başka bir sayfaya belirli verileri aktarma işlemi yaptırıyorum gibi bir çok kod düzeneği mevcut.

bir de bir modül içerisinde bir kod düzeneğim var ve bu kod düzeneğim ise sayfa 1 de belirli sütunlardaki verileri alıp ayrı bir excel dosyası yaratıp bunu mail ile belirlediğim kişilere ayrı bir excel dosyası halinde yolluyor ve ayrıca bir klasöre de aynı excel dosyasını ekliyor.

Buraya kadar herşey ok

şimdi sorum şu. ben bu sayfa1 yani sheet1 imi ayrı bir excel dosyası olarak maille gönderirken veya bir klasöre ayrı bir excel kitabı olarak kopyasını oluştururken sayfa1 içerisinde bulunan kod yığınlar içerisinde ekteki dosyamda görünen g sütununda çift tıklayarak ping çektiğim komutuda bu dosyalarla birlikte içeriğine kod olarak gömsün istiyorum ve o şekilde mail yollayıp kopyasını ayrı bir dizine koysun istiyorum.

yani kısacası sayfa1 deki verilerimle birlikte sayfa1 de bulunan kod yığınları içerisinde sadece bir kod düzeneğii ayrı bir kopyasını mail ile gönderebilmeli.

bilgi ve yardımınızı rica ederim

Ekli dosyalar

Sayfayı direk kopyalayınca zaten kodlarla beraber kopyalaması gerek. Kodları sonradan mı siliyorsunuz? Kodların olması içinde uzantının makro uzantısı olması gerek.

Merhaba

Benim ana excel dosyamda belkide 20 tane sheet var. bu excel kitabımda vba modüle düzeneğinde aşağıdaki kod düzeneği ile sadece Sheet1 sayfasının kopyasını hem mail ile gönderiyor hem de bir dizine sheet1 ayrı bir excel olarak koymuş oluyorum. dediğiniz gibi kontrol ettim ama kopya olarak oluşturulmuş bu ayrı excel dosyalarında kod düzeneği oluşmamış.
yani ana dosyamdaki sheet1 deki verileri ayrı bir excel olarak aşağıdaki kod düzeneği ile gönderiyorum ama içeriğindeki kodlar maalesef yok.
kaldıki zaten ben sheet1 i ayrı bir excel dosyası olarak göndersemde ana dosyamdaki sheet1 de çok fazlada kod var ben sadece bu kod yığını içerisinden belli bir kısmı göndersin istiyorum. böyle bir şey mümkün müdür aşağıdaki kod düzeneğinde bir revize gerekir mi bilginizi rica ederim.

Kod:
Görüntülemek için giriş yapmanız gerekmektedir.
(40 satır)

İlgili sayfanın, sadece istediğiniz kodların olduğu ve gizlenmiş halde duran bir ikizi olsa ve
bu ikiz sayfayı gönderseniz daha pratik olmaz mı?
Sayfa içeriği (gerekirse biçimleriyle beraber vs) gönderme esnasında asıl sayfadan kopyalanabilir.

şimdi bu sheet1 sayfam sürekli güncel olan bir sayfam. yani üstünde sürekli veri girişi yaptığım bir sayfa. satır satır veri girip bazen aradaki satırları sildiğim bir sayfa. dolayısıyla bir kopya sayfa oluştursam bile o sayfadada anlık bu değişimlerin olması gerekecek.
şöyle olamaz mı ben yine bu sheet1 sayfamı göndereyim tamam sayfa1 de bulunan bütün kodlarımda beraberinde gitsin. o şekildede gitmiyor bu kod düzeneğinde sadece sayfadaki veriler gidiyor