MuratSanin637

Site Üyesi
Excel Versiyonu
Excel 365
Excel Sürümü
64 Bit
Excel Dili
Türkçe
Merhaba
Öncelikle çok güzel paylaşımlarınız olduğunu belirtmek isterim. Benim sorunum aşağıda paylaştığım excel dosyasındaki ;
6D-340 Sayfasındaki Cari hesapkodu-Unvanı olan sütünlara karşılık gelen G ve H sütundaki Bakiye Borç ve Bakiye Alacak verilerini;
7D-340 Sayfasındaki karşılıklarıyla karşılaştırıp ;
Yeni bir sayfada
- Bakiye Borç ve Bakiye Alacak arasında fark verenleri CARİ HESAP KODU , UNVAN ve TUTAR sütunları altında gösterecek bir çalışma ve
- Birinci sayfada carisi olup da ikinci sayfada carisi olmayan veya tam tersi durum için geçerli olan farklılığı gösterecek bir çalışma yapılabilir mi bu konuda desteğinizi rica ediyorum. Teşekkürler.

Ekli dosyalar

Selamlar,
Sorunuz Makro Soruları bölümünde olduğundan, istenilen Makro ile çözüm olacaktır diye yorumluyorum. Ancak, Excel365 kullanıcısı olduğunuzdan, formüllerle de çözüm sağlanabilmekte.

Formülle çözüm isterseniz, çözüm resimdeki gibi olabilir.
Makro bilgim kısıtlı... Diğer üyelerin yardımcı olabileceklerini umuyorum...
R331.webp

Ekli dosyalar

Selamlar
Yapmış olduğunuz çalışma için çok teşekkür ederim. Formüller yöntemiyle istediğim sonucu sayenizde aldım. Buna benzer çok işlem yapmaktayım. Bu işlemi daha hızlı makroyla yapabileceğim bir yöntem varsa oda çok makbule geçer , yardımcı olunabilirse çok sevinirim.

Bu işlemi makro ile daha hızlı yapacağınızı sanmıyorum.
Neden mi?
Birincisi her iki sayfada verilerinizin sayıları aynı değil.
Bu nedenle, karşılaştırma yapmak için öncelikle verilerin benzersiz olarak yazdırılması gerekecektir.
İkinci aşamada ise benzersiz olarak yazdırılan veriler için ayrı ayrı sayfalardaki karşılaştırmaları yapılacak ve istenilen farklılıklar bulunacaktır.
Eğer sonuca gitmekte, @52779 hocamın verdiği formülden daha kısası için tabiri caizse "kastırmaya" gerek yok.
Madem Excel 365 kullanıyorsununuz, nimetlerinden yararlanın derim.
Tabiki tercih ve takdir sizlerindir, ben naçizane görüşümü yazmış olayım.

Makro ile olmaz/zor olur/zorlamamak lazım gibi şeyler söylememek lazım.
Açıkçası ben, FARKLAR ibaresini tam olarak anlamadım.

Daha az veri yoğunluğu olacak şekilde;
-- 6D sayfasında olan, 7.D sayfasında olmayan,
-- 7.D sayfasında olan, 6D sayfasında olmayan,
-- Her iki sayfada da olan, bakiye kısmı 6D sayfasındaki 7.D sayfasındakinden büyük,
-- Her iki sayfada da olan, bakiye kısmı 7.D sayfasındaki 6D sayfasındakinden büyük,
olan en az 2'şer 3'er satırlık örnek veri olacak,
belgeye eklenecek FARKLAR sayfasında da
bu örnek verilere göre olması gereken sonuçlar, olması gereken yerde ve doğru hesaplanmış şekilde tutar bilgileri elle doldurularak yeni bir örnek belge eklenirse iyi olur diye düşünüyorum.

İşlemin ne olduğu, tereddüte düşürmeyecek şekilde net olarak anlaşılırsa makro çözüm önerisi de gelebilir.