T

Çözüldü Excel listeden çekilen veriden tekrar veri çekmek

turanmamma

Normal Üye
Excel Versiyonu
Excel 2016
Excel Sürümü
64 Bit
Excel Dili
Türkçe
İYi günler dilerim.
Benim yapmak istediğim bir sistem var yardımcı olursanız çok sevinirim
Yapmak istediğim şey
Excelde her hangi bir liste var örnek verecek olursam
A ürünü (3 farklı modelde - A model-B model, C model)(3 farkli renkde - siyah-beyaz-kırmızı), (3 farqlı kalınlıkta- 1mm, 3mm, 5mm)
Ben A ürününü listeden çektiğim zaman Modelleri çeksin modelleri listeden seçe bileyim, model seçtikten sonra renk ve kalınlığıda aynı şekilde listeden çeke bileyim.
A ürünü seçtiğimde gelen listede modeli, renk ve kalınlığı seçtiğimde belirlediğim fiyatı getirsin. Bunu nasıl yapa bilirim?
A ürünü - A model- Siyah renk- 1mm kalınlık - 5tl
A ürünü - B model - Siyah renk - 2mm - 10tl
A ürünü - C model - Kırmızı renk - 5mm - 30tl
A ürünü A model Siyah renk - 1mm - 10 tl
B ürünü A model Beyaz renk - 1mm 10tl
Bunu förmüllerle yapmak mümkünmüdür? Çıkacak olan fiyat ürünün modeline kalınlığına göre gelecek. Yardımcı olursanız çok sevinirim.

Kısaca böyle söyleyeyim. listeden ürün çekilicek ürün ismi modeli, kalınlığı. Fiyat bu listelerden çekilenlerin fiyatı çıkıçak. Sütunların tümü doğru gelen eşleşmenin fiyatını göstericek

Umarım yanlış anlamadım.
-- Birinci formülü Sipariş sayfası B4 hücresine dizi formülü olarak uygulayın ve BOŞ sonuç alıncaya kadar aşağı doğru kopyalayın.
-- Sonra bu formül uygulanan alanı kopyalayıp, D4 ve E4'e yapıştırın.
-- Son olarak da ikinci formülü J4 hücresine yine dizi formülü olarak uygulayın ve yine boş sonuç alıncaya dek aşağı doğru kopyalayın.

Dizi formülü uygulaması (sadece B4 ve J4 için):
-- formülü hücreye yapıştırın,
-- F2 tuşuyla hücre içerisine girin,
-- ENTER yerine CTRL ve SHIFT tuşları basılı durumdayken ENTER tuşuna basın.

Kod:
Görüntülemek için giriş yapmanız gerekmektedir.
(2 satır)

Örnek dosya ektedir. M2 hücresindeki açılır listeden modelleri seçebilirsiniz.
Çok teşekkür ederim. Güzel çalışma. Ancak benim istediğim ürünün fiyatını çıkarma. Yani Ornekte model kısmından ürünün modelini seçtiğimde Ürün rengini ve kalınlığını listeden seçmek istiyorum ürün modelini, rengi ve kalınlığını seçtikten sonra eşleşen ürünün fiyatını çıkarmak istiyoum Siparişte

Umarım yanlış anlamadım.
-- Birinci formülü Sipariş sayfası B4 hücresine dizi formülü olarak uygulayın ve BOŞ sonuç alıncaya kadar aşağı doğru kopyalayın.
-- Son olarak da ikinci formülü J4 hücresine yine dizi formülü olarak uygulayın ve yine boş sonuç alıncaya dek aşağı doğru kopyalayın.

Kod:
(2 satır)
İstediğim tam olarak bu. Ancak Bunu B4 hücresine tamamini aktarmak değil, liste şeklinde b4 hücresinde gereken ürünü seçtiğimde D4 ve E4 hüçresinde listelerden belirli kalınlık ve renk seçimi yaptıktan sonra J4de eşleşen ürünün fiyatını çıkarsın

Umarım yanlış anlamadım.

Kod:
(2 satır)
Yani B4 hücresinde Profnastil seçtiğim zaman D4 ve E4 hücresinde PRofnatsil ürünün geçtiği listede kalınlıklar ve renkleri liste şeklinde seçtikten sonra J4 hücresinde eşleşen ürünün fiyatı çıksın

@turanmamma
İşlemi tek hücrede yapmayacağınız için bence liste sınırlandırma işlemiyle uğraşmanın bir alemi yok.
LİSTE sayfasında koşullara uyan ürün yoksa fiyat formülünün sonucu 0 (sıfır) olacaktır zaten.

Ekteki belgede model, kalınlık ve renk seçimi yaparak deneyin bakalım. İşlem 20'nci satıra kadar uygulandı.
Çoğaltmak için renklendirdiğim alanları aşağı doğru kopyalamanız yeterlidir.

Umarım istediğiniz budur.

Ekli dosyalar

@turanmamma
İşlemi tek hücrede yapmayacağınız için bence liste sınırlandırma işlemiyle uğraşmanın bir alemi yok.
LİSTE sayfasında koşullara uyan ürün yoksa fiyat formülünün sonucu 0 (sıfır) olacaktır zaten.

Ekteki belgede model, kalınlık ve renk seçimi yaparak deneyin bakalım. İşlem 20'nci satıra kadar uygulandı.
Çoğaltmak için renklendirdiğim alanları aşağı doğru kopyalamanız yeterlidir.

Umarım istediğiniz budur.
Ellerinize sağlık işime yaradı. Ancak Bunu daha fonksiyonel yapmak amacıyla mümkünmü Eğer Profnastilin 0.35mm kalınlığı yoksa listelemede çıkmaması mümkünmüdür acaba?. Olmazsa bile şuan için işime yarar gönderdiğiniz örnek

Belirttiğim gibi, istediğiniz işlem tek satır için uygulanacak olsaydı evet kolaylıkla yapılabilirdi.
Açılır liste içeren hücre sayınız bir'den fazla olduğundan pek anlamlı gelmiyor bana.

Ayrıca, diyelim model seçtiniz ve ardından kalınlık seçtiniz (iki hücre dolu),
sonra geri dönüp model seçimini değiştirdiniz ve seçilen yeni modele ait böyle bir kalınlık yok, ne olacak?

İstediğiniz işlem için makro oluşturulabilir ama biraz zahmetli olacağı belli açıkçası.