S

Çözüldü Excel Kullanarak Puantaj Takip Etme

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...

sedat2161

Normal Üye
Hayırlı günler arkadaşlar. Ekli puantaj dosyamda userform üzerindeki Combobox ile dönem seçtiğimde çalışma günleri X , Cumartesi C, Pazar P, Tatil sayfasından alınacak tatil günleri de RT olacak şekilde aktarılması şeklinde düzenlemem gerekiyor. Yardımlarınızı bekliyorum. Şimdiden yardımlarınız için çok teşekkür ediyorum.
Hayırlı günler.

Ekli dosyalar

Merhaba Sedat Bey.

Belgeniz ekte.

.
Ömer Hocam ilginiz için çok teşekkür ederim. Emeğinize sağlık. Evde bilgisayarım yoktu dosyayı indirip kontrol edemedim. Bugün iş yerinde bu işlemleri yaptım. Çok teşekkür ederim.
Hocam şimdi ikinci sorunumu inşallah çözersiniz. İzin 1 - İzin 2 ve Raporlu günleri User form üzerindeki textboxlara yazdığımda ilgili satırlara tarihler geldiğinde;
1- X ler İ olarak değişmesi 2- Pazar ve RT günlerinin atlıyarak X lerin İ olması gerekiyor. 1.Kişide örnek ile göstermeye çalıştım.
Hayırlı günler iyi çalışmalar diliyorum.

Ekli dosyalar

Belgedeki UserForma ait kodlardan,
ilgili CommandButton kodunu aşağıdaki şekilde güncellerseniz istediğiniz olur.

VBA:
Görüntülemek için giriş yapmanız gerekmektedir.
(41 satır)

.

Açıklamak uzun sürecekti, onun yerine belgeye uygulayayım dedim.
Belgenin yeni halini kontrol edip, kod değişikliklerini/eklemelerini incelersiniz.
Hocam Hayırlı günler İyi çalışmalar diliyorum. Sayenizde inşallah güze bir program olacak. Gün aktarmadaki sorunları aşağıda belirttim. Yardımcı olursanız çok memnun olurum.
1- Raporlu gülnlerde Cumartesi, Pazar RT fark etmeksizin işlenmesi gerekiyor. 2- İzinli günlerde RT rastlarsa izin pazar günleri gibi atlaması gerekiyor.

Ekli dosyalar

Belge, koşullar, öncelik sırası vs. daha evvel açtığınız aşağıda bağlantısını verdiğim konu sayfasındakiyle aynı mıdır?
Tek fark, işlemin userform üzerinden yapılması mıdır?
Evet hocam yalnı
Belge, koşullar, öncelik sırası vs. daha evvel açtığınız aşağıda bağlantısını verdiğim konu sayfasındakiyle aynı mıdır?
Tek fark, işlemin userform üzerinden yapılması mıdır?
Evet hocam koşullar, öncelik sırası vs. daha evel açtığım konu ile aynı. Yalnız yeni eklemeler yaptım izin 1 izin 2 rapor vs. o yüzden biraz değişti.

İsteğinize bakacağım ancak birkaç hususu belirteyim istedim.

Belgenizde İZİN/RAPOR tarihlerinin yazıldığı alanların konumuyla ilgili olarak kafamda soru işareti olduğunu belirteyim.
Ya aynı dönemde üçüncü bir izin, ikinci bir rapor kullanılırsa ne olacak, alan YOK.

Ayrıca, tıpkı önceki konu sayfasında olduğu gibi; dönem (AY bilgisi) seçimi öncesinde bir de YIL bilgisi seçimi olsa bence daha iyi olur.

İsteğinize bakacağım ancak birkaç hususu belirteyim istedim.

Belgenizde İZİN/RAPOR tarihlerinin yazıldığı alanların konumuyla ilgili olarak kafamda soru işareti olduğunu belirteyim.
Ya aynı dönemde üçüncü bir izin, ikinci bir rapor kullanılırsa ne olacak, alan YOK.

Ayrıca, tıpkı önceki konu sayfasında olduğu gibi; dönem (AY bilgisi) seçimi öncesinde bir de YIL bilgisi seçimi olsa bence daha iyi olur.
Hocam tam benim asıl sorunuma değindiniz. Zaten bu işlemlerin çoğu 1 den fazla izin ve rapor olduğundan başıma çıktı. Amacım puantaj bilgilerini daha kısa ve daha sağlıklı olarak girmek ve hepsini Userform üzerinden yapmak. Bu hususta ne yapmam gerekiyorsa bana bir bilgi verseniz bende ona göre uyarlayıp size göndereyim. Sizde gerekli alanlarda kodları yazarsanız çok memnun olurum.

Sedat Bey.

Bunca yıldır forumlardayım, binlerce konuya. bilgim dahilinde olmak üzere
destek veriyorum ve genel tarzım, belgelerin tasarımı neyse ona uygun çözüm önerilerinde bulunmak şeklindedir..

Yeri gelmişken mutlaka belirtmem gereken bir konu varki forumumuz açısından önemli bir husus.

Forumumuz genel ortamında sorulacak sorular:

-- Listbox'a verileri alfabetik sırayla almak, TextBox'ta tarih yazımı nasıl yapılır,
-- Listbox'taki satıra çift tıklayınca satırdaki veriler TextBoxlara yazılsın,
-- TextBox üzerinden belgeye veri kaydederken mükerrer kaydı nasıl önlerim
gibi içeriklerle (ihtiyaçla ilgili başlıklar kullanılarak tabi) işlem türü bazlı açılması gerekir.
Konu sahibi de bu çözümü belgesine uygulayıp bir sonraki sorun/ihtiyaç için yeni bir konu, yeni sorun - yeni konu....... şeklinde
devam ederek belgesini adım adım kendisi tamamlamalıdır.
Bu şekilde konular açarsanız, ben veya diğer forumdaşlarımız zaten her zaman destek veriyor/verecektir.

Bir tasarım hazırlanıp, tüm kodlamanın yapılması için tek bir konu açılması FORUM mantığıyla çelişir.
Konuların işlem türü bazlı açılması ve böylece benzer ihtiyacı olun diğer forumdaşların da forumda arama yaptıklarında
konu sayfasına ulaşabilmelerinin ve verilen çözüm önerilerinden yararlanabilmelerinin sağlanması doğru olur.

Özel, proje bazlı (bütüncül) istekler:
İşlem türü bazlı değil
, bir belgedeki tüm işlemlerin bütün olarak ele alınmasıyla ilgili istekler için (proje bazlı istekler)
forumumuzun ücretli destek kısmı olan DESTEK TALEBİ alanı (forum sayfalarının üst orta kısmında) mevcut.
Bu tür konuların forum genel ortamında ve genel forum konusu olarak sorulması; forumu, forum olmaktan çıkartacaktır.

.

Sedat Bey.

Bunca yıldır forumlardayım, binlerce konuya. bilgim dahilinde olmak üzere
destek veriyorum ve genel tarzım, belgelerin tasarımı neyse ona uygun çözüm önerilerinde bulunmak şeklindedir..

Yeri gelmişken mutlaka belirtmem gereken bir konu varki forumumuz açısından önemli bir husus.

Forumumuz genel ortamında sorulacak sorular:

-- Listbox'a verileri alfabetik sırayla almak, TextBox'ta tarih yazımı nasıl yapılır,
-- Listbox'taki satıra çift tıklayınca satırdaki veriler TextBoxlara yazılsın,
-- TextBox üzerinden belgeye veri kaydederken mükerrer kaydı nasıl önlerim
gibi içeriklerle (ihtiyaçla ilgili başlıklar kullanılarak tabi) işlem türü bazlı açılması gerekir.
Konu sahibi de bu çözümü belgesine uygulayıp bir sonraki sorun/ihtiyaç için yeni bir konu, yeni sorun - yeni konu....... şeklinde
devam ederek belgesini adım adım kendisi tamamlamalıdır.
Bu şekilde konular açarsanız, ben veya diğer forumdaşlarımız zaten her zaman destek veriyor/verecektir.

Bir tasarım hazırlanıp, tüm kodlamanın yapılması için tek bir konu açılması FORUM mantığıyla çelişir.
Konuların işlem türü bazlı açılması ve böylece benzer ihtiyacı olun diğer forumdaşların da forumda arama yaptıklarında
konu sayfasına ulaşabilmelerinin ve verilen çözüm önerilerinden yararlanabilmelerinin sağlanması doğru olur.

Özel, proje bazlı (bütüncül) istekler:
İşlem türü bazlı değil
, bir belgedeki tüm işlemlerin bütün olarak ele alınmasıyla ilgili istekler için (proje bazlı istekler)
forumumuzun ücretli destek kısmı olan DESTEK TALEBİ alanı (forum sayfalarının üst orta kısmında) mevcut.
Bu tür konuların forum genel ortamında ve genel forum konusu olarak sorulması; forumu, forum olmaktan çıkartacaktır.

.
Hocam ben nasıl tasarım yaparım diye dosya ile ilgili düzenlemeleri yapayım. Hakkınızı helal edin sizi çok yoruyorum. İyi çalışmalar diliyorum.

Estağfurullah, yorulma kısmı mesele değil.

Mevcut dosya yapısına göre;
koddaki For su = 13 To 12+gunsay..................Next arasındaki kodları aşağıdaki gibi değiştirip deneyin.

CPP:
(21 satır)

.

Estağfurullah, yorulma kısmı mesele değil.

Mevcut dosya yapısına göre;
koddaki For su = 13 To 12+gunsay..................Next arasındaki kodları aşağıdaki gibi değiştirip deneyin.

CPP:
(21 satır)

.
Hocam iyi günler izinli günlerde olan sorun çözülmüş. Yalnız raporlu gün olmamış. RT gününde olmuş P (Pazar) olmamış. Pazar günlerde R. olarak yazılması gerekiyor. Hayırlı günler diliyorum.

Ekli dosyalar

Son eklediğiniz belgeye bakmadım.
Bence olmamış deyimini kullanmayın. Neye göre olmamış, bunu açıklarsanız sonuca gidilebilir.

Bence aşağıdakine benzer bir koşul listesi yapın;
-- Raporlu günlerde, ilgili tarih haftasonu da olsa Resmi Tatil de olsa R olacak,
-- İzinli günlerde, ilgili tarih Pazar ise İ yazılmayıp P kalacak,
-- İzinli günlerde ilgili tarih RT ise İ yazılmayıp RT olarak kalacak
vs, vs.

Son eklediğiniz belgeye bakmadım.
Bence olmamış deyimini kullanmayın. Neye göre olmamış, bunu açıklarsanız sonuca gidilebilir.

Bence aşağıdakine benzer bir koşul listesi yapın;
-- Raporlu günlerde, ilgili tarih haftasonu da olsa Resmi Tatil de olsa R olacak,
-- İzinli günlerde, ilgili tarih Pazar ise İ yazılmayıp P kalacak,
-- İzinli günlerde ilgili tarih RT ise İ yazılmayıp RT olarak kalacak
vs, vs.
Hocam iyi günler. Karışık olarak sorunu anlatmışım haklısınız.
-- Raporlu günlerde hangi güne rastlarsa rastlasın haftasonu da olsa Resmi Tatil de olsa R olacak,
Şimdiki sorun sadece bu. Hayırlı günler diliyorum.

Ama siz böyle yapınca her seferinde tüm koşul satırları yeniden düzenlenmek zorunda kalınıyor.
Aslında yapmanızı istediğim şey; öncelik sırasına göre olmak üzere, şöyle olunca şu yazılacak, böyle olunca bu yazılacak gibi bir koşullar listesi yapmaktı.

Yapacak bir şey yok. Kodun ilgili kısmını aşağıdaki gibi değiştirerek deneyin.
Raporlu güne R yazılır, raporlu güne denk gelmeyen hücreler için sırasıyla
(üstten aşağı doğru sıradaki bir koşul gerçekleştiğinde bir sonraki koşul kontrol edilmez, işte bu öncelik sırası anlamına geliyor)
R, RT, P, İ, C, X kontrolü yapılır.

CPP:
(15 satır)

Ama siz böyle yapınca her seferinde tüm koşul satırları yeniden düzenlenmek zorunda kalınıyor.
Aslında yapmanızı istediğim şey; öncelik sırasına göre olmak üzere, şöyle olunca şu yazılacak, böyle olunca bu yazılacak gibi bir koşullar listesi yapmaktı.

Yapacak bir şey yok. Kodun ilgili kısmını aşağıdaki gibi değiştirerek deneyin.
Raporlu güne R yazılır, raporlu güne denk gelmeyen hücreler için sırasıyla
(üstten aşağı doğru sıradaki bir koşul gerçekleştiğinde bir sonraki koşul kontrol edilmez, işte bu öncelik sırası anlamına geliyor)
R, RT, P, İ, C, X kontrolü yapılır.

CPP:
(15 satır)
Hayırlı sabahlar Ömer Hocam
Hocam çok teşekkür ederim. Hakkınızı helal edin. Puantaj tarih izin rapor aktarmaları sayenizde tamamdır inşallah. Hayırlı günler diliyorum.

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...