Soru Excel de "Bağ Yapıştır" Sorunu

fatihdemir2147

Normal Üye
Excel Versiyonu
Excel 2016
Excel Sürümü
64 Bit
Excel Dili
Türkçe
Merhaba arkadaşlar benim şu soruma çözüm bulabilirseniz çok sevinirim. Sorum şöyledir:
Masaüstünde bir A klasörü oluşturuyorum. A klasörünün içinde bir adet X excel dosyası ile bir adet Y excel dosyası ve bir adet B klasörü oluşturuyorum. B klasörünün içinde de bir adet Z excel dosyası oluşturuyorum. X excel dosyası benim ana excel dosyamdır.. X excel dosyamı açıp bir hücresine M diye bir bilgi giriyorum ve o hücreyi kopyalayıp Y ile Z excel dosyalarına BAĞ YAPIŞTIR özelliğiyle yapıştırıyorum.. burdaki amacım x excel dosyasındaki M kelimesini değiştirince Y ve Z de de aynı şekilde değişmesini istiyorum. Sorun burda başlıyor. Bilgiyi değiştirince X excel dosyasında, Y de değişiyor ama Z de değişmiyor.. Yani X ile aynı klasördeki Y deki bilgi değişiyor ama farklı klasördeki Z deki bilgi değişmiyor.. Bu sorunu nasıl aşabilirim? B klasöründeki Z exceline X excelinden nasıl veri aktarabilirim BAĞ YAPIŞTIR özelliğiyle?? Şimdiden teşekkürler.

Merhaba,
Ben denedim,
aaa.webp

Ekrana gelen uyarıda Güncelleştir tıklayınca değişiyor.

Moderatörün son düzenlenenleri:
Masaüstünde bir A klasörü oluşturuyorum. A klasörünün içinde bir adet X excel dosyası ile bir adet Y excel dosyası ve bir adet B klasörü oluşturuyorum. B klasörünün içinde de bir adet Z excel dosyası oluşturuyorum. X excel dosyası benim ana excel dosyamdır.. X excel dosyamı açıp bir hücresine M diye bir bilgi giriyorum ve o hücreyi kopyalayıp Y ile Z excel dosyalarına BAĞ YAPIŞTIR özelliğiyle yapıştırıyorum.. burdaki amacım x excel dosyasındaki M kelimesini değiştirince Y ve Z de de aynı şekilde değişmesini istiyorum. Sorun burda başlıyor. Bilgiyi değiştirince X excel dosyasında, Y de değişiyor ama Z de değişmiyor.. Yani X ile aynı klasördeki Y deki bilgi değişiyor ama farklı klasördeki Z deki bilgi değişmiyor..

Bu anlatımınıza göre A klasörü kaynak klasör.
Sizin anlattığınız gibi A klasöründen hariç bir de farklı bir konumdaki farklı bir klasörde (B) başka bir excel dosyasına (Z);
A klasöründeki X dosyasında yeralan hücreyi bağ olarak yapıştırdım. Sonuç dediğim gibi sorunsuz.

Ama bu anlatımınızda;
Merhabalar, A klasörünü başka bir yere kopyalayıp Adını değiştirip tekrar deneyebilir misiniz ? B klasörü içindeki Z excelinin değişmemesi gerekiyor.. Bende öyle oluyor en azından.

A klasörünün yani kaynak klasörün yerini değiştirmemi istiyorsunuz. Yazarken yanlışlık mı yaptınız?

Birinci anlatımınız olumlu, sonuç alabilirsiniz.
Ama ikinci anlatımınıza göre eğer klasör-dosya konumu ve/veya klasör-dosya adı değişirse istediğiniz şeyi yapabilmek için ikinci açılan pencerede Bağlantıları düzenleyi tıklayıp kaynak dosyanın yeni halini belirtmeniz gerekir.
Aksi halde Emin konuşmak istemiyorum ama istediğiniz otomatik olarak olmaz diye biliyorum.

Ekli dosyayı görüntüle 3264

Ekli dosyalar

• bbb.webp
    bbb.webp
    8.8 KB · Görüntüleme: 14