Excel açılır kutu oluşturmak

Çözüldü Excel açılır kutu oluşturmak

• Konuyu başlatan Konuyu başlatan merakli
  • Başlangıç tarihi Başlangıç tarihi

merakli

Site Üyesi
Excel Versiyonu
Excel 2016
Excel Sürümü
64 Bit
Excel Dili
Türkçe
Sadece Seçilen Günlerin Olduğu Aylık Takvim

@Ömer BARAN yaptığı bir uygulama var.
Sağolsun benim için tüm çalışmaları exceli geliştirmem açısından ufuk açısı oluyor.
Excelde açılır menüyü veri sekmesinden veri doğrulama ve Listeyi seçip Kaynak kısmına ya manuel olarak verileri yazıp noktalı virgül ile ayırıyorum ya da excel bir sayfadan belirli hücreleri çekiyorum...

Ancak üstteki ömer beyin uygulamasında yıl ve ayların olduğu açılır select menü daha şık yapmak istedim ancak benim bilgimi aşıyor. Dosyada makro vb. var mı diye baktım onları da göremedim...,

resimde gösterdiğim iki menüyü yapıp örneği
Seçilen Yıl verisinden seçileni A1 hücresine
Seçilen Ay verisinden seçileni B1 hücresine
nasıl gönderebilirim?

Ömer beyin dosyasında bu veriler nerden geliyor vb. anlayamadım

Screenshot_1.webp

Ekli dosyalar

• Screenshot_1.webp
    Screenshot_1.webp
    20.8 KB · Görüntüleme: 34
Merhaba.

Bahse konu belgede MAKRO YOK.
Belgede gördüğünüz nesneler, aşağıdaki menü üzerinden oluşturulmuş nesnelerdir.
1599169335016.webp

Bu nesneler eklendikten sonra ayrı ayrı nesnelere sağ tıklayarak Denetim Biçimlendir menüsünden
hücre bağlantıları, liste kaynakları vs ayarlanmıştır.

Farklı gibi görünen şey ise, yukarıdaki işlemin yapılmasından sonra
nesnelerin tümü birden seçiliyken fareyle sağ tıklanıp GRUPLANDIRMA işlemi yapmış olmam.

İşte bu nedenledir ki fareyle nesnelerden herhangi birine sağ tıkladığınızda,
tıklanan nesneye ait Denetim Biçimlendir seçeneği yerine GRUPLANDIRMA ile ilgili seçenek görünüyor.

Belgedeki nesnelerin GRUPLADIRMAsını iptal ettikten sonra (üzerinde sağ tıklayıp GRUPLANDIR>>GRUBU ÇÖZ)
bu kez tek tek nesnelere sağ tıklayıp DENETİM BİÇİMLENDİR seçeneği üzerinden, nesnelerin hücre bağlantılarını,
liste kaynaklarını görebilirsiniz (videoda gösterdim)
capture-9.webp

Moderatörün son düzenlenenleri:
Teşekkürler.
Ayrıntılı ve görselli açıklama için.
Bilmediğim işlem Denetim Biçimlendir işlemiymiş.
şiz yılları B1 ile B9 arasındaki verileri alarak yapmışsınız.
Peki bir hücre içinden almak yerine "5/A;5/B;5/C;5/D;6/A;6/B;6/C;6/D;7/A;7/B;7/C;7/D;8/A;8/B;8/C;8/D" bu verileri direk Girdi Aralığı kısmına yazabiliyor muyuz?
Yazdım ama çalışmadı...
Screenshot_2.webp

@Ömer BARAN Bey, üstteki açılır menü öreğini yaptım. Ancak açılır menüden seçtiğimiz veri değilde o verinin sıralama değeri geliyor. Seçtiğimiz değerin kendisini alabilmenin en mantıklı yolu nedir düşeyara ya da indis vb mi kullanmamız lazım?

soru.webp

Ekli dosyalar

Sayın @merakli .

Eklenen (hem benim DOSYALAR bölümüne eklediğim, hem de sizin buraya eklediğiniz) belgede kullanılan nesne,
GELİTİRİCİ >> EKLE >> FORM DENETİMLERİ bölümü >> BİRLEŞİK GİRİŞ KUTUSU.
Bu nesne kullanıldığında sizin de belirttiğiniz gibi; nesnenin hücre bağlantısı adresine, seçilen veri değil,
veri kaynağındaki KAÇINCI seçeneğin seçildiği yazılır. KAYDIR, İNDİS, DÜŞEYARA gibi işlevleri kullanarak
seçilen verinin kendisini çağırmak gerekir. Bu durumda nesneyi hangi hücrenen üzerine konumlandırmışsanız hücre bağlantısı olarak
o hücreyi kullanmak pratik olur ve o sayı hiç görünürde olmaz, formülle de istediğiniz hücreye asıl değer getirilir.

Ya da ikinci bir seçenek olarak GELİTİRİCİ >> EKLE >> ACTIVE X DENETİMLERİ bölümü >> BİRLEŞİK GİRİŞ KUTUSU
yolunu izleyerek oradaki nesneyi ekleyip, GELİŞTİRİCİ >> TASARIM MODUnda iken nesnenin özellikleri kısmında aşağıdaki görselde
işaretlediğim kısımları doldurursanız, seçilen verinin kendisi ilgili hücreye doğrudan yazdırılabilir.
.

1599602145537.webp

Teşekkürler deniyorum.

ilk bahsettiğiniz
GELİŞTİRİCİ >> EKLE >> ActiveX Denetimleri >> Birleşik Giriş Kutusu(ActiveXDenetim) şeklinde oluşturdum.
Aşağıdaki gibi bir durum oluştu.
Sub'u-ın nasıl yazıldığı konusunda bilgi ve tecrübem yok
Ancak aşağıdaki araya o sınıf listesinide Sub içinde ekleyrek yapılabilir gibi geliyor.

Kod:
Görüntülemek için giriş yapmanız gerekmektedir.
(3 satır)

soru.webp