Y

Çözüldü Ekran Hareketlenmeleri Ve Kodları Çalıştırma

YasarPiskin

Yıllık Forum Üyesi
Excel Versiyonu
Excel 2016
Excel Sürümü
64 Bit
Excel Dili
Türkçe
DATA sayfası 6 sıradaki MERT isimli personeli LİSTE sayfasına B:N hücrelerinde kopyala yapıştır yaparak ekledikten sonra bunun benzeri değişiklikler yaptıktan sonra LİSTE sayfasındaki mevcut kod çalışmıyor. Çalışması için çalışmayı kapatıp açmam gerekiyor. Ayrıca B7:L7 arasındaki hücrelerden herhangi birisinde F2 veya kopyala yapıştır yaptığımda N7 hücresindeki değerin silinmesini sağlayıp B7:L7 arasındaki formül içeren hücrelerde kopyala değerleri yapıştır yaparken ekranda dalgalanmaları oluşuyor mevcut kodda iyileştirme yaparak bu hususların giderilmesi hususunda yardımlarınızı rica ediyorum.

Ekli dosyalar

Mevcut bağlantıları kestim, fakat dalgalanmalar ve LİSTE sayfasında değişiklikler yaptıktan sonra LİSTE sayfasındaki mevcut kod çalışması durumu devam ediyor.

Mesela 9. satırdaki veriyi (B9:N9) kopyaladım, LİSTE sayfasında nereye yapıştıracağım, olmasını istediğini şey nedir?
LİSTE sayfasında formüller var diğer taraftan da makrolar var.
Bu yapıştırma işleminden sonra formül mü çalışmalı makro mu?
Dosyanızda olmasını istediğiniz hususlar nedir, bunları anlamak ve destek olmak için tüm istediğiniz her hususu iyice açıklamalısınız ki biz de ona göre zamanımızı ayıralım ve en kısa ve en az sayıda mesaj ile sorun çözülebilsin.

LİSTE sayfasında formül içeren en son satırı aşağı doğru kopyalayacağız. Yani (B8:N8) de formül car ise (B9:N9) a kopyalayacağız. Kopyalama işlemi var ise önce kopyalama yapıldıktan sonra makro çalışması gerekir.

@zompcu_80 Merhaba,
(B8:N8) de formül var ise (B9:N9) a kopyalayacağız. demişsiniz bunun kontrolunu kod mu yapacak siz mi yapacaksınız ? ama siz sayfada kopyalama işlemi yapınca kodun bunu algılamasını sonra alt satıra yapıştırmasını diğer yazdığınız kodların çalışmasını istiyorsunuz doğru mu ? doğru ise amaç nedir?

Kopyalamanın sonucunu ben kontrol edeceğim. Kod bunun algıladıktan sonra alt satıra yapıştırmasını değil kodların çalışmasını istiyoruz.
Dosyanızda iki kod var birincisi sayfa üst başlığını ayarlıyor copyla yapıştır yapıyor
İkincisi a sütundaki hücrede bir değişiklik olursa biçimlendirme çalışıyor .

Şöyle yaparsak daha anlaşılır olur
Siz yapılması gereken adımları tek tek yazın biz koda dönüştürelim onun dışında konu başlığında yaptığınız ve dosya içinde paylaştığınız açıklamalar ile dosyanızın kodlarını birbirine çakışıyor . Onu mu yapıcaz bunu mu yapıcaz bi karar ver gibi bir kod yapısı var

Dediğiniz gibi, dosyada iki kod var birincisi sayfa üst başlığını ayarlıyor, ikincisi B sütununda hücrede bir değişiklik olursa biçimlendirme çalışıyor. Burada yapmak istediğim şey;
1- LİSTE sayfasında herhangibir düzenleme yapılır ise örneğin B:N hücrelerinde kopyala yapıştır yaparak satırlarda değişiklikler yaptıktan sonra mevcut kod çalışmıyor. Çalışması için çalışmayı kapatıp açmam gerekiyor.
2- Ayrıca B sütununda hücrede bir değişiklikle biçimlendirme çalıştığında ekranda dalgalanmaları oluşuyor.
Mevcut kodda iyileştirme yaparak bu hususların giderilmesi hususunda yardımlarınızı rica ediyorum.

Dediğiniz gibi, dosyada iki kod var birincisi sayfa üst başlığını ayarlıyor, ikincisi B sütununda hücrede bir değişiklik olursa biçimlendirme çalışıyor. Burada yapmak istediğim şey;
1- LİSTE sayfasında herhangibir düzenleme yapılır ise örneğin B:N hücrelerinde kopyala yapıştır yaparak satırlarda değişiklikler yaptıktan sonra mevcut kod çalışmıyor. Çalışması için çalışmayı kapatıp açmam gerekiyor.
2- Ayrıca B sütununda hücrede bir değişiklikle biçimlendirme çalıştığında ekranda dalgalanmaları oluşuyor.
Mevcut kodda iyileştirme yaparak bu hususların giderilmesi hususunda yardımlarınızı rica ediyorum.
Adım adım yazın dedik aynı yazıyı paylaştınız . Liste sayfanızda biçimlendirme hariç B:L arasında bir değişiklik yapılırsa en son hangi hücre aktif kaldıysa ilgili satırın B:L kolonları arasındaki veriyi kopyalıyor değer olarak yapıştırıyor sayfa başlığını ayarlıyor. sizin extradan kopyala yapıştır işlemi yapmanıza gerek yok .
Data sayfanızda her bir değişiklikte biçimlendirme çalışıyor eğer ki bu değişiklik birinci kolonda ise ilgili kod çalışıyor .
If Target.Column = 1 Then
ilk = Range(Split(Target.Address(0, 0), " : ")(0)).Row
For s = 1 To Target.Rows.Count
Range("B4:Q4").Copy : Range("B" & ilk + s - 1 & ": P" & ilk + s - 1).PasteSpecial Paste : = xlPasteFormulas
Next
End If

Üzgünüm bende gerçekten ne yapmak istediğinizi anlamadım inşallah anlayan bir arkadaş çıkarsa yardımcı olacaktır.