Y

Çözüldü Dolu Hücre Sayısı Hatalı Tarih

YasarPiskin

Yıllık Forum Üyesi
Excel Versiyonu
Excel 2016
Excel Sürümü
64 Bit
Excel Dili
Türkçe
B sütunundaki tarihleri Sayfa1'den formül ile alıyorum. C8 hücresinde ise B sütununda kaç dolu hücre olduğunu buluyorum. Sayfa1'den bazı değerleri sildiğimde, Sayfa2'de karşılığı hatalı tarih göründüğünden C8 hücresindeki formülü nasıl revize edeyim ki hatalı tarihleri dolu olarak saymasın. Bu hususta yardımlarınızı rica ediyorum. C8 hücresinin sonucu 4

Ekli dosyalar

Selamlar,
Sorumu şöyle sorayım...

** Sayfa1 de yazan tarihleri Sayfa2 ya DÜŞEYARA işlevi ile alıyorsunuz.
Örneğinizde, Sayfa1 deki son Tarihi siliyorsunuz ve Hücre BOŞ olduğundan formül sonucu 0 veriyor.
Buna cevap :
=EĞER(DÜŞEYARA($A2;Sayfa1!$A$2:$I$20;2;0)="";"";DÜŞEYARA($A2;Sayfa1!$A$2:$I$20;2;0))
ya da
=EĞERHATA(1/(1/DÜŞEYARA($A2;Sayfa1!$A$2:$I$20;2;0));"")
formülünü yazarsanız, sonucu 0 yazmaz ve BOŞ("") yazacaktır.

Sayfa2 de BAĞ_DEĞ_SAY işlevi ile saydırdığınızda BOŞ("") değerlerini saymayıp, sadece SAYI olan değerleri sayacaktır.

Sorum ise şöyle
Sayfa1 deki Tarihlerden son değer değil de Aradaki Tarihlerden herhangi birisi silindiğinde, Sayfa2 de DÜŞEYARA işlevi ile aradaki tarih BOŞ mu yazılacak, yoksa arada BOŞ bırakılmadan, BOŞ olmayan tarihler Peşpeşe satırlara mı yazılacak...

Arada BOŞ yazılacak diyorsanız üstteki çözümü deneyiniz....

Arada BOŞLUK bırakılmasın diyorsanız başka şekilde formüle edilmesi gerekecektir. Cevabınıza göre o formülü de yazarım....