B

Çözüldü Çoklu Koşula Göre Mükerer Kayıtları Listelemek

Believing

Yıllık Site Üyesi
Excel Versiyonu
Excel 2016
Excel Sürümü
64 Bit
Excel Dili
Türkçe
Merhaba Formdaş Arkadaşlar,

Ekteki örnek çalışmada farklı bir kapalı çalışma kitabından, günlük olarak aldığım verileri "DATABASE" isimli sayfaya yazdırıyorum.
Dört farklı sütun bilgilerine göre mükerrer kayıtları "RAPOR" isimli sayfaya detayları ile birlikte listesini oluşturmak istiyorum.
Bu koşullara göre nasıl bir yöntem veya kod kullanmalıyım?

Saygılarımla,

Ekli dosyalar

Verdiğim çözüm VBA kodları aslında.
Sadece sorgulama için SQL kodlarını kullandım.
Yerleşik VBA kodları ile ilgili olarakta @Ömer BARAN hocamın dizi işlevleri meşhurdur, o da son dosya üzerinden bir örnek ile hem bizlere de feyz verir hem sizin talebinizi de yerine getirir diye düşünüyorum.

Sizde Allah'a emanet olunuz.
İşlerinizde kolaylıklar ve başarılar diliyorum.

Sn @Believing
Kendi açımdan söyleyecek olursam,
Öncelikle ben teşekkür ediyorum...
365 ile kullanacaksanız, yazdığım formülün yüzbin gibi bir satırda çalışma problemi yaratacağını düşünmüyorum. Ama profilinizde Excel2010 yazdığından siz bu formülü kullanamayacaksınız anlamını çıkarıyorum. 365 bulunan bir PC de çalıştırırsanız sonuçalrını da gözlemlemiş olursunuz diyeceğim ancak...

Allah'a emanet olun.
Sizlere kolaylıklar diliyorum...

Saygılarımla...

Sayın Ömer bey,

Sizin ve ekibinizin ellerine sağlık, sayenizde harika üç farklı çalışma edinmiş oldum.
ALLAH sizlerden, sevdiklerinizden ve sebep olanlardan razı olsun. Haklarınız helal ediniz lütfen.
Sizlere kahve ısmarlayarak içinizi ısıtmak istedim, ama aşağıdaki hatayı alıyorum. Bilgileriniz...
ALLAH cümlenizin işi rastgetirsin.

Saygılarımla.

Ekran görüntüsü 2021-11-25 131956.webp

Moderatörün son düzenlenenleri:
Merhaba,

Ne yazık ki Shopier sistemine uygun olmadığı gerekçesiyle "Kahve/Çay" mekanizmamız engellendiği için sistemimiz kullanılamamaktadır.
Eğer "içi ısınanacaklar" arasında ben de varsam :) adıma konuşacak olursam, ısındı olarak kabul edebilirsiniz.

İşinizin gücünüzün rast gitmesi temennisiyle.

Sayın 52779,

Büyük ihtimal ile office 2019 sürümünde kullanacağım, bu durumda sorun olmayacağını tahmin ediyorum.

Saygılarımla,
Selamlar,
Yazdığım formüldeki işlevler (LET ve FİLTRE) Office 2019 da YOK maalesef.
Emin değilim ama, belki Office 2021 de mevcuttur.

Office 365 de, yazdığım bu formülü TEK bir hücreye yazıyorsunuz ve Liste bu formüle göre komple dökülerek listeleniyor. O nedenle de yüzbin satır için problem olmayacağını düşünüyorum demiştim. Office 2019 da ise DİZİ formülü kullanarak, listedeki sıra numarası bulunup, İNDİS - KAÇINCI işlevleriyle HER hücrede formüle etmek gerekir ki, yüzbin gibi satır adetlerinde kasılmalar / yavaşlamalar kaçınılmazdır...

Saygılarımla....