B

Çözüldü Çoklu Koşula Göre Mükerer Kayıtları Listelemek

Believing

Yıllık Site Üyesi
Excel Versiyonu
Excel 2016
Excel Sürümü
64 Bit
Excel Dili
Türkçe
Merhaba Formdaş Arkadaşlar,

Ekteki örnek çalışmada farklı bir kapalı çalışma kitabından, günlük olarak aldığım verileri "DATABASE" isimli sayfaya yazdırıyorum.
Dört farklı sütun bilgilerine göre mükerrer kayıtları "RAPOR" isimli sayfaya detayları ile birlikte listesini oluşturmak istiyorum.
Bu koşullara göre nasıl bir yöntem veya kod kullanmalıyım?

Saygılarımla,

Ekli dosyalar

Merhaba @Believing

A sütununuzda mükerrer kayıt yok.
C ve D sütunlarınızda tek bir kayıt var, yani hepsi mükerrer...
I sütununuzda ise 1'den fazla yazılmış 104 kaydınız var.

Ben ne yapmak istediğinizi ne yazık ki anlayamadım :(

Sayın Admin,

"DATABASE" sayfasındaki A,C,D,I sütunlarını karşılaştırarak, tam eşleşmeye (mükerrer eşleşmeye) sahip olan verileri "RAPOR" isimli sayfaya yazdırmak istiyorum.
"RAPOR" sayfasındaki veriler örnek olması için manuel olarak oluşturulmuştur. Günlük olarak yapılacak bir işlem olduğu için, manuel çalışma çok zamanımızı çalmakta olup, bunun önüne geçmek istiyorum.
Bu arada aşağıdaki çalışmada küçük bir revize yaptım.

Saygılarımla,

Ekli dosyalar

Database sayafasında, Başlama Tarihi(A) + Departmanı(C) + Görev Gurubu Kodu(D) + Bölge Tanımı(I) eşit olanları "RAPOR" sayfasına listelemek istiyorum.
3. mesajdaki çalışmanın "RAPOR" sayfasındaki verilere ulaşmak istiyorum. Listelenmesini istediğim veriler "RAPOR" sayfasındaki verilerdir.

Saygılarımla,

Bence burada demeniz gereken, I sütununda birden fazla olan kayıtları Rapor sayfasına aktarmak istiyorum şeklinde olmalıydı.
Çünkü onun dışında bir mükerrer denecek kayıt mevcut değil.
B ve C zaten tek kayıt.

Neyse benim çözüm önerim ADO ile olacaktır ama siz genelde sıcak bakmıyorsunuz.
Eğer bu yöntemi tercih ederseniz üzerinde çalışayım, "işime yaramaz vs" tarzında bir düşünceniz olursa boşa zaman harcamak istemiyorum açıkçası.
Dönüşünü rica ederim.

Sayın Admin,

Bu konu için sadece çözüme ulaşmak istiyorum. ADO veya alternatif yöntemler ile yapılmasının benim için bir önemi yoktur.
Hem alternatif yömtemleri öğrenmekten zarar gelmez, fayda gelir.

Saygılarımla,

Sonuçlardan bağımsız olarak bu işlemin acaba Excel 365'in gelişmiş fonksiyonlarını kullanarak, formül ile filtrelenip filtrelenemeyeceğini de kıymetli hocam @52779'dan rica edeceğiz artık.

Sadece 1 kez yazılmış olan kayıtlar listelenmeyecektir.
A sütununun sadece tarih kısmını "gg.aa.yyyy" referans olarak almalısınız.
Rapor bize aşağıdaki sorunun cevabı niteliğinde olmalıdır.
Hangi tarihte?, Hangi Departmandan?, Hangi Görev Gurubu Kodundan?, Hangi Bölge Tanımına? birden fazla kayıt yapılmıştır?
A sütununu "gg.aa.yyyy" referans olarak alınca, sanırım doğru rapor listesini oluşturmuş olacağız.

Saygılarımla,

Hangi tarihte için bir tarih kriteriniz olması gerek, bu yok.
Hangi departman için bir kriteriniz olması gerek, bu yok departman bile yok sadece 1 departman var.
Hangi görev grubu için bir kriteriniz olması gerek, bu yok görev grubu yok sadece 1 görev grubu var.

Nasıl alalım?

Ayrıca "gg.aa.yyyy" referans değil maskeleme biçimidir.
Ben ne istediğinizi anlayamadım, umarım destek veren arkadaşım çıkar hocam :(

Hocam eklediğiniz ilk dosyalarda C ve D sütunlarında tek bir veri var.
Siz ne istediğinizi biliyor olabilirsiniz ama biz sizin eklediğiniz dosyalar kadarını biliriz.

Şunu deseniz yetecekti.
"C ve D sütunlarında farklı kriterlerde var"

Anlatabiliyor muyum ne demek istediğimi?

Kodlarınıza tekrar müsait bir anımda bakacağım.

Sonuçlardan bağımsız olarak bu işlemin acaba Excel 365'in gelişmiş fonksiyonlarını kullanarak, formül ile filtrelenip filtrelenemeyeceğini de kıymetli hocam 52779'dan rica edeceğiz artık.
Selamlar,
Office365 ile çözüm olarak
Rapor sayfası yerine Sayfa3 de formüle ettim.
A3 hücresine
Kod:
Görüntülemek için giriş yapmanız gerekmektedir.
(1 satır)
formülü yazıldı.
Liste komple dökülmeli olarak elde edildi...

Not : Aynı zamanda, Rapor(BasitÖrnek) sayfasındaki durum için de aynı şekilde formüle edilerek dökülmeli liste oluşturuldu.

Sayfa3 de oluşturulan listeyi kontrol etmedim. Ancak Rapor sayfasındaki listeden birkaç adet daha fazla....

Not :
Formülde, BOŞ satırlar ve İlk kolondaki TARİH yerine başka bir Metin yazılmasındaki HATA durumları değerlendirilmedi. Yani listede BOŞ satır yok ve ilk kolonda da Tarih saatler var şeklinde değerlendirildi.

Ekli dosyalar

@52779 hocamın muazzam formüllü sonucuna şapka çıkarılır.
Hepimizin gerçekten feyz alacağı bir örnek olmuş.

ADO ile çözümünü ben de ekleyim.
Alt F11 ile Module2 de bulunan kodları inceleyin.

Benim içinde yorucu ama güzel bir alıştırma oldu.
Sonuçları kontrol edersiniz.

Ekli dosyalar

@Admin
Çok teşekkür ediyorum.

Makro ile çözüm beni çok aşıyor... Ellerinize sağlık...
Sizin makro ile çözümünüzle, benim formülle çözümü karşılaştırararak, kontrol edemediğim sonuçların da kontrolunu yapmış oldum.
Aynı sonuçlar elde edilmekte. O nedenle de çok sevindim...

Teşekkürlerimle....

Sayın Bahadır bey,
Sayın 52779,

Son iki hafta 14-15 saat çalışıyor kalan saatlerde ise dinlenmeye çalıştığım için aşırı yorgunum. Yorgunluktan olsa gerek konuyu size akramadım diye üzülüyordum. Tam pes etme noktasındayken, konuya çözüm bulmuş olmanız beni çok mutlu etti. Bu sebepten dolayı sizlere ne kadar müteşekkir olduğumu anlatamam. Ülkece zor günler geçirdiğimiz bu günlerde sizler gibi insanların varlığı beni gelecek ümitlendirmekte olduğunu belirtmeliyim. İyiki varsınız, ALLAH sizlerden, sevdiklerinizden ve sebep olanlardan razı olsun. Haklarınızı helal ediniz lütfen...
Günlük çalışmalar için her iki çalışmayıda kullanabilirim. Aralık ayında yıl geneli çalışmalar için kullanabilirmiyim, bira endişeliyim. Zira analizini yapacağım veritabanı satır sayısı 100 bin satırdan az olmayacak. Bu sebepten dolayı alternatif olarak Makro VBA çözümü de olsaydı olalağan üstü olurdu.
Sizlere kolay gelsin, ALLAH'a emanet olunuz.

Saygılarımla,