Soru Çoklu Eğer hakkında ?

sametOzturk

Normal Üye
Excel Versiyonu
Excel 2016
Excel Sürümü
64 Bit
Excel Dili
Türkçe
Merhabalar öncelikle Fatura Açıklamasındaki kısımda yazılı olanlar her zaman %33lük kesintiye dahil olsun istemiyorum. Örneğin " malzeme satışı" işlendiğinde %33lük kesintiye bi değer girdirmiyorum ama ben "İADE" "İŞÇİLİK" Gibi başlıklardada işlem yaptırmak istemiyorum yardımınıza ihtiyacım var şimdiden teşekkür ederim.
gMTY42.webp

Ben fatura açıklaması kısmında "İADE" , "İŞÇİLİK" "GARANTİLİ SERVİS" bunlar yazdığında%33lük kesintiye değer yazılmasın istiyorum umarım görseller yeterli olur tekrar teşekkür ederim .
WN5ck6.webp

Merhabalar öncelikle Fatura Açıklamasındaki kısımda yazılı olanlar her zaman %33lük kesintiye dahil olsun istemiyorum. Örneğin " malzeme satışı" işlendiğinde %33lük kesintiye bi değer girdirmiyorum ama ben "İADE" "İŞÇİLİK" Gibi başlıklardada işlem yaptırmak istemiyorum yardımınıza ihtiyacım var..
..................................
Ben fatura açıklaması kısmında "İADE" , "İŞÇİLİK" "GARANTİLİ SERVİS" bunlar yazdığında%33lük kesintiye değer yazılmasın istiyorum umarım görseller yeterli olur tekrar teşekkür ederim .
Sayın @sametOzturk .

G sütununda hangi durumda BOŞ veya SIFIR istemediğinizi formüle etmeye çalışmak yerine,
hangi durumda/durumlarda hesaplama yapılmasını istediğinizi açıklasanız daha hızlı sonuca ulaşılırdı.

1) AÇIKLAMA sütunundaki muhtemel değerlerden;
-- sadece bir tanesi için hesaplama yapılacaksa;
=EĞER ( I2 = "......hangi metin olduğunda hesaplama yapılacaksa o metin...." ; HESAPLAMA FORMÜLÜ ; 0 )
-- birkaçı için hesaplama yapılması gerekiyorsa;
=EĞER ( YADA( I2 = "......metin seçeneği1...." ; I2 = "......metin seçeneği1...." ) ; HESAPLAMA FORMÜLÜ ; 0 )
gibi düşünebilirsiniz.
-- Seçenek sayısı 2'den fazla ise NOKTALI VİRGÜL ekleyerek YADA parantezinin içine ekleme yapabilirsiniz.

2) Hesaplamada kullandığınız (D2/3)+(D2/3)*18% yerine,
matematik açısından daha doğru olan (1+18%)/3*D2 şeklini kullanın.

3) Muhtemelen dikkatten kaçmış ama yanlış anlamazsanız bir de Türkçe konusu var;
örnek belgede, İŞÇİLİK kelimesi İŞCİLİK şeklinde yazılmış (c yerine ç olması lazım) .

İyi çalışmalar dilerim.

.

...="İŞÇİLİK" kısmından hemen sonra bir parantez (YADA işlevinin parantezi) kapatmanız lazımdı.
Formül şöyle olmalı (oluşturduğunuz formül MALZEME SATIŞI ve İŞÇİLİK dışında KESİNTİ hesaplar)

VBA:
Görüntülemek için giriş yapmanız gerekmektedir.
(1 satır)

.

...="İŞÇİLİK" kısmından hemen sonra bir parantez (YADA işlevinin parantezi) kapatmanız lazımdı.
Formül şöyle olmalı (oluşturduğunuz formül MALZEME SATIŞI ve İŞÇİLİK dışında KESİNTİ hesaplar)

VBA:
Görüntülemek için giriş yapmanız gerekmektedir.
(1 satır)

Ömer bey,

Arkadaşın örneğinde sayfalardaki C2:C29 sütunları arasındaki açılır listelere tarihleri KAYNAK sekmesinden =KAYNAK!$C$2:$C$32 şeklinde almış.

Bunun yerine veri doğrulamada sadece formül yazarak tarihlerden oluşan açılır bir liste oluşturmak mümkün müdür?