M

Çözüldü Buton vasıtasıyla veri aktarımı yapmak

• Konuyu başlatan Konuyu başlatan mcexrem
  • Başlangıç tarihi Başlangıç tarihi

mcexrem

Normal Üye
Excel Versiyonu
Excel 2016
Excel Sürümü
64 Bit
Excel Dili
Türkçe
Merhabalar

Çalışma sayfamda K1 hücresine yazdığım veri oranında aşağıdaki sütunlarda formül vasıtasıyla değişiklik yapmaktayım.

• D sütunundaki verileri kullanarak B sütununda,
  • E sütunundaki verileri kullanarak C sütununda,
  • I sütunundaki verileri kullanarak G sütununda,
  • J sütunundaki verileri kullanarak H sütununda değişiklik yapmaktayım.

Her işlem sonrasında B-C sütunlarını kopyalayıp D-E sütunlarına,

G-H sütunlarını da I-J sütunlarına değer olarak yapıştırmaktayım.

Sonrasında K1 hücresini sıfırlayıp yeni değişiklik için hazır hale getirmekteyim. Sizden ricam bu işlemi buton vasıtasıyla tek dokunuşla halledebilir miyim?

Yardımlarınız için teşekkür eder saygılar sunarım.

Ekli dosyalar

@mc_exrem

Bu konu sayfasına eklediğiniz böyle karışık yapılı bir belgeyle çalışabildiğiniz için önce sizi tebrik etmeliyim.
Sanırım 1 Aralık 21 isimli sayfadan söz ediyorsunuz.

Belgedeki tablo yapınızı eleştireceğim:
-- En solda bir sütun açıp, bu yeni A sütununa, PROFİLLER/YARDICI MALZEMELER gibi başlıklarınızı
bu başlık altındaki her ürünün karşısına yazarak 5 sütunlu bir yapı oluşturun,
-- Aynı şeyi F-J sütunlarındaki ürün grupları ve ürünler için de yapın.
-- Tabii ki F34 ve altındaki alanlar ile A62 ve altındaki kısımlar (bunlar NOTLAR gibi şeyler sanırım) bu söylediklerimin dışında.
Bu alanları uygun göreceğiniz bir alana taşırsınız veya yerinde kalır.
-- K1 ve K26'da bulunan farklı ürün gruplarına yönelik ZAM ORANLARInın ikisi de 1'inci satırda uygun 2 hücreye (diyelim M1 ve N1) alın.
-- 6 sütunlu hale gelen tabloya 7'inci sütun olarak, ilgili ürün hangi ZAM ORANI hücresine bağlı olacaksa onu belirtecek şekilde =M1 veya =N1 gibi basit formül yazın.

Böylece; 7 sütunlu bir tablo yapısı ortaya çıkar; A sütunu ürün grubu, B sütunu ürün, C sütunu BEYAZ...../G sütunu ilgili zam oranı gibi.
Sütun başlıklarınızda filtreler uygulayarak ürün grubunu/ürünü vs kolaylıkla bulabileceğiniz, zam oranlarını istediğiniz ürünler için farklılaştırabileceğiniz bir tablonuz olur.

Böyle bir tablo yapısı oluşturursanız işlemleriniz daha pratik/kolay yapılabilir hale gelir.
Bu tür tablo yapısı hazırlayıp örnek belgenizi yenilerseniz, açtığınız konuyla ilgili çok hızlı ve pratik bir çözüm önerisi almanız kolaylaşır.
Çünkü artık işlem yapılacak alanlar da belli olmuş, hangi ürüne hangi zam oranının uygulanacağı da net belli olmuş olur.

Mevcut belge yapısında, hangi satırlarda işlem yapılacağı bile belli değil.
İşlemin hangi alanları kapsayacağı ancak formüllerinize bakılarak tahmin edilebiliyor durumda.

.

@mc_exrem

Bu konu sayfasına eklediğiniz böyle karışık yapılı bir belgeyle çalışabildiğiniz için önce sizi tebrik etmeliyim.
Sanırım 1 Aralık 21 isimli sayfadan söz ediyorsunuz.

-- En solda bir sütun açıp, bu yeni A sütununa, PROFİLLER/YARDICI MALZEMELER gibi başlıklarınızı
-- Tabii ki F34 ve altındaki alanlar ile A62 ve altındaki kısımlar (bunlar NOTLAR gibi şeyler sanırım) bu söylediklerimin dışında.
-- K1 ve K26'da bulunan farklı ürün gruplarına yönelik ZAM ORANLARInın ikisi de 1'inci satırda uygun 2 hücreye (diyelim M1 ve N1) alın.
-- 6 sütunlu hale gelen tabloya 7'inci sütun olarak, ilgili ürün hangi ZAM ORANI hücresine bağlı olacaksa onu belirtecek şekilde =M1 veya =N1 gibi basit formül yazın.

Böylece; 7 sütunlu bir tablo yapısı ortaya çıkar; A sütunu ürün grubu, B sütunu ürün, C sütunu BEYAZ...../G sütunu ilgili zam oranı gibi.
Sütun başlıklarınızda filtreler uygulayarak ürün grubunu/ürünü vs kolaylıkla bulabileceğiniz, zam oranlarını istediğiniz ürünler için farklılaştırabileceğiniz bir tablonuz olur.

Böyle bir tablo yapısı oluşturursanız işlemleriniz daha pratik/kolay yapılabilir hale gelir.
Bu tür tablo yapısı hazırlayıp örnek belgenizi yenilerseniz, açtığınız konuyla ilgili çok hızlı ve pratik bir çözüm önerisi almanız kolaylaşır.
Çünkü artık işlem yapılacak alanlar da belli olmuş, hangi ürüne hangi zam oranının uygulanacağı da net belli olmuş olur.

Mevcut belge yapısında, hangi satırlarda işlem yapılacağı bile belli değil.
İşlemin hangi alanları kapsayacağı ancak formüllerinize bakılarak tahmin edilebiliyor durumda.

.
ilginiz için teşekkür ederim.
haftasonu münasebetiyle yazamadım kusura bakmayın.

çalışma sayfamın D,E,I ve J sütunlarını gizleyip çıktı alınca bu kargaşa olmuyor yani bu sütunlarını sadece değişiklik yapacağım zaman gösteriyorum. Sayfadaki karmaşa biraz da iki farklı markadan kaynaklanmaktadır.

Talep etmiş olduğum destek B,C,D,E sütunlarının 53. satırına kadar uygulanacaktır, devamı açıklama içindir. G,H,I ve J sütunlarının kodu da 24. satıra kadar uygulanacaktır. Diğer satırlardaki açıklamalar sadece bilgilendirme amaçlıdır.

Demek ki; benim önerdiğim tablo yapısına ya bir tane de MARKA sütunu ekleyeceksiniz ya da birinin başlığını değiştireceksiniz.
Özetle şunu diyorum; bir sütunda TEK TİP VERİ olmalıdır.
Örneğin ürün bilgilerinin olduğu alanda aradaki bir hücrede başlık hücresi var, bu olmaz diyorum.

1638806824211.webp

Moderatörün son düzenlenenleri:
Demek ki; benim önerdiğim tablo yapısına ya bir tane de MARKA sütunu ekleyeceksiniz ya da birinin başlığını değiştireceksiniz.
Özetle şunu diyorum; bir sütunda TEK TİP VERİ olmalıdır.
Örneğin ürün bilgilerinin olduğu alanda aradaki bir hücrede başlık hücresi var, bu olmaz diyorum.

1638806824211.webp
İlginiz için Teşekkürler
Tasarladığınız dosyayı paylaşabilir misiniz
Saygılar

Moderatörün son düzenlenenleri:
@mc_exrem
...............

.............

Çok zorunlu olmadıkça, forumda verdiğim cevaplara eklediğim belgelerde,
belge sahibinin tasarımına müdahale ettiğim pek vaki değildir.
Üyemiz dosyasını kendi ihtiyacına göre tasarlamıştır ve bir bildiği vardır diye düşünürüm.

Size sadece, mevcut tasarımınızın Excelin satır/sütun yapısına ve excelin sunduğu filtre/makro vs imkanlara uygun olmadığını açıklayarak
her bir sütunda tek tip veri tutulmasının daha doğru olacağını, işlemleri kolaylaştıracağını vurguladım ve tek tek ne yapmanız gerektiğini, nedenleriyle birlikte açıkladım.
Üstünden vakit geçip, örnek belgenizi yenilemediğinizi görünce de
küçük birkaç dokunuş yapıp, fikir vermesi bakımından ekran görüntüsü paylaştım.

Tasarımınızı, kendi ihtiyacınıza, kendi kullanış tarzınıza göre kendiniz yapmalısınız.

Çok zorunlu olmadıkça, forumda verdiğim cevaplara eklediğim belgelerde,
belge sahibinin tasarımına müdahale ettiğim pek vaki değildir.
Üyemiz dosyasını kendi ihtiyacına göre tasarlamıştır ve bir bildiği vardır diye düşünürüm.

Size sadece, mevcut tasarımınızın Excelin satır/sütun yapısına ve excelin sunduğu filtre/makro vs imkanlara uygun olmadığını açıklayarak
her bir sütunda tek tip veri tutulmasının daha doğru olacağını, işlemleri kolaylaştıracağını vurguladım ve tek tek ne yapmanız gerektiğini, nedenleriyle birlikte açıkladım.
Üstünden vakit geçip, örnek belgenizi yenilemediğinizi görünce de
küçük birkaç dokunuş yapıp, fikir vermesi bakımından ekran görüntüsü paylaştım.

Tasarımınızı, kendi ihtiyacınıza, kendi kullanış tarzınıza göre kendiniz yapmalısınız.
Merhabalar,

Tavsiyeniz üzerine yeniden tasarladığım dosyam ektedir.
L1 ve M1 hücrelerindeki değişiklik sadece A:F sütunlarını kapsamaktadır. G:K sütunları sadece bilgi amaçlı olarak kalacaktır. Ekleyeceğiniz buton A:F sütunlarında işlev yapacaktır.
saygılar sunar hayırlı akşamlar dilerim.

Ekli dosyalar