Q

Blok ve Daire Numarasından Sakinini Bulma

• Konuyu başlatan Konuyu başlatan Qene
  • Başlangıç tarihi Başlangıç tarihi

Qene

Yıllık Site Üyesi
Blok ve daire numaraları, özellikle apartman veya sitelerde yaşayan insanlar için önemli bilgilerdir. Bu numaraları kullanarak ilgili kişilerin isimlerini bulmak, bir apartman veya site yönetimi için yaygın bir ihtiyaçtır. Excel gibi elektronik tablo programları, blok ve daire numaralarından isim bulmayı kolaylaştırmak için kullanılabilir. İşte bu işlemi gerçekleştirmek için adım adım bir rehber:

Blok ve Daire Numarasından İsim Bulma İşlemi:
  1. Veri Düzenleme:
    İlk adım olarak, blok ve daire numaralarını içeren bir veri tablosu oluşturun. Bu tabloda her bir satırda bir kişinin bilgileri yer almalıdır. Sütunlarda ise blok numarası, daire numarası ve kişinin ismi gibi bilgiler bulunmalıdır.
  2. Arama Formülü Oluşturma:
    İsim bulma işlemi için Excel'in BUL() veya VLOOKUP() gibi fonksiyonlarını kullanabilirsiniz. Bu fonksiyonlar, belirli bir değeri arayarak ilgili bir değeri döndürmenizi sağlar.
    Örneğin:

Kod:
    Görüntülemek için giriş yapmanız gerekmektedir.
    (1 satır)

Bu formülde, B2 hücresindeki blok numarasını BlokDaireTablosu adlı tabloda arar ve eşleşen bir değer bulduğunda ilgili satırdaki 3. sütundaki değeri (kişinin adı) döndürür.

3. Sonuçları Alın:
    Formülü girdikten sonra, ilgili blok ve daire numaralarını içeren hücrelere kişilerin isimlerini otomatik olarak alacaksınız. Bu sayede, hızlı ve doğru bir şekilde isimleri bulabilirsiniz.
Benzer işlemler için hazırlanan dosyaya aşağıdaki linkten ulaşabilirsiniz.

Dosyayla ilgili sorularınız ya da alternatif yöntemler için burayı kullanabilirsiniz.