Birden fazla MAX değer kontrolü

Çözüldü Birden fazla MAX değer kontrolü

• Konuyu başlatan Konuyu başlatan Sezer044
  • Başlangıç tarihi Başlangıç tarihi

Sezer044

Normal Üye
Excel Versiyonu
Excel 2016
Excel Sürümü
64 Bit
Excel Dili
Türkçe
Fotoğrafta görüldüğü üzere 2 bağlantılı tablo var. Solda ihtimal yüzdeleri vardır. Ben sağ taraftaki hücrelere sırayla en yüksek yüzdeli 10 değeri yazdırmak istiyorum. Fakat %50'den 2 adet olduğu için bunun kontrolünü nasıl yapacağımı bilmiyorum. Yani şöyle ki ; 2,5 alt ve 2,5 üst seçeneklerinin yüzdeleri eşit olduğundan kodu yazdığımda 2 tane alt alta 2,5 alt seçeneği geliyor. Oysa 8. en büyük değer olan %50 oranlı 2,5 üst seçeneğinin , 2,5 alt seçeneğinin altına gelmesi gerekiyor. Bunun dinamik kontrolü nasıl yapılabilir ? Yardımlarınızı bekliyorum şimdiden teşekkürler .

Ekli dosyalar

• 1619901615380.webp
    1619901615380.webp
    26.9 KB · Görüntüleme: 4
Örnek dosya olmadığı için yazılı açıklamaya çalışayım.
Mavi alan YARDIMCI sütun olarak kullanıldı. Benzer değerlerin olduğu listede sıra numarası oluşturmak için. Formül aynı değere sahip verilere farklı sıra numarası veriyor. Sizin örneğinizde olduğu gibi.
Düşeyara işlevini de bu sıra numarasını kullanarak düzenledim. Kısacası 1. sıra numarasına denk gelen , 2. sıra numarasına denk gelen..... gibi.

Örnek dosya olmadığı için yazılı açıklamaya çalışayım.
Mavi alan YARDIMCI sütun olarak kullanıldı. Benzer değerlerin olduğu listede sıra numarası oluşturmak için. Formül aynı değere sahip verilere farklı sıra numarası veriyor. Sizin örneğinizde olduğu gibi.
Düşeyara işlevini de bu sıra numarasını kullanarak düzenledim. Kısacası 1. sıra numarasına denk gelen , 2. sıra numarasına denk gelen..... gibi.
Dosyada yeşil alan müdahale edilecek yerler. Kırmızı alan da hata aldığım yer. Ben sırasıyla en yüksek 10 adet yüzdeli değeri alt alta yazdırmak istiyorum. Teşekkürler

Ekli dosyalar

Hocam eline sağlık fakat sıkıntı şu :
Turuncuyla işaretlediğim alanlar hatalı. En yüksek ikinci değer ; %90 ile 4,5 alt değeri. Fakat sizin attığınız şekilde turuncu alanlar hatalı . Ben şu şekilde oluşturmak istiyorum :

1 - %95 -----> 0,5 üst
2 - %90 -----> 4,5 alt
3 - %80 -----> 3,5 alt
.
.
.
.
.
.
...

Bu şekilde ilerleyecek.

Ekli dosyalar

Kusura bakmayın ,benim hatam. Gece yorgunluğuna verin.
DÜŞEYARA(AF40;$X$38:$Z$59;2;0) formülün sonuna sıfır eklenmeliydi. güncelleyip tekrar gönderiyorum.

Ekli dosyalar

• Screenshot_2.webp
    Screenshot_2.webp
    146.1 KB · Görüntüleme: 2