M

Çözüldü Birden Fazla Hesaplama Ve Filtreleme

• Konuyu başlatan Konuyu başlatan moonday
  • Başlangıç tarihi Başlangıç tarihi
Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...

moonday

Normal Üye
Excel Versiyonu
Excel 2016
Excel Sürümü
64 Bit
Excel Dili
Türkçe
İyi Günler Bir Kargo şirketinde veri işleriyle Meşgulüm.
Daha önce temelim var iyi Kötü Birşeyler Yapıyorum İşimi Kolaylaştıracak birşeyler yapmak istedim ancak bir yerden sonra tıkandım
yardımcı olabilecek birileri varmıdır acaba

Soruma ve Yapmak istediğimi gelecek olursak.
Bir Veri tabanından günlük giden , gelen kargo giden dosya ve gelen dosyaları csv formatında masaüstüne cekiyorum

1 )Öncelikle Bu dosyadan Sadece işimi yarayacak sütunların kalmasını istiyorum
Plaka , Varış birimi , Toplam , Yükleme Saatleri ve indirme saatleri

2 ) Ankara Hariç S sütundan Öncelikle Transfer merkezini Seçecek Gİden kargo hesaplaması yapacak

3 ) Belli Filtre ve Şartlar Uyguluyorum Bazı plaka ve Şehirlerde çift barkod okunduğu için Kargo Sayıları çift gözüküyor öncelikle Bu çift olanları indirme saati ,yükleme saati ve Varış birimleri Aynı ise Bir tanesini sıfır olarak baz almasını yada o kaydı silmesini istiyorum

4 ) Bu aşamada Toplam sütununun Bütün hücrelerini Toplayıp Bana vermesini İstiyorum

5 ) gelen koli hesaplaması için 2. adıma dönüyorum ve tekrar transfer merkezi içermeyenleri seçip sadece şubeleri seçmem lazım

Not Silinecek Sütunlar B ,C , D, E , F, H , I ,J ,K ,L ,M ,N ,O ,Q ,R ,T, V, W ,X ,Y ,Z
TOPLAM KISMI G Sütunda;
Yükleme Saati P sütununda
Varış Birimi S sütununda
İndirme SAati P sütununda

Makro Kaydederek yapmak istedim , Sadece Filtre kısmına kadar çözebildim.

Çözüm
Merhabalar, foruma hoşgeldiniz Sayın @moonday .

İstikleriniz ha deyince olacak türden basit işlemler gibi görünmüyor ve klasik makro kaydet yöntemini de aştığı belli.
Üstelik ortada örnek belge/örnek belgeler de yok (cevabımın altındaki İMZA bölümünü okuyunuz)

Bu haliyle bir çözüm önerisi almanız oldukça güç.
Bir üyemiz fikrini yazsa, ihtiyacın bir kısmına yönelik çözüm önerisinde bulunsa dahi.
bu çözümün/çözümlerin gerçek belgeye uygulayarak nihai hedefinize ulaşmanız biraz zor gibi.

Bence önünüzde iki yol var:

-- 1'inci yol; belge/belgeler size ait ve dolayısıyla akışı/işlemleri siz bildiğinize göre,
işlemlerin öncelik sırasını da dikkate alarak ve işlem türüne göre, SORU-CEVAP bölümünde ayrı...
Merhabalar, foruma hoşgeldiniz Sayın @moonday .

İstikleriniz ha deyince olacak türden basit işlemler gibi görünmüyor ve klasik makro kaydet yöntemini de aştığı belli.
Üstelik ortada örnek belge/örnek belgeler de yok (cevabımın altındaki İMZA bölümünü okuyunuz)

Bu haliyle bir çözüm önerisi almanız oldukça güç.
Bir üyemiz fikrini yazsa, ihtiyacın bir kısmına yönelik çözüm önerisinde bulunsa dahi.
bu çözümün/çözümlerin gerçek belgeye uygulayarak nihai hedefinize ulaşmanız biraz zor gibi.

Bence önünüzde iki yol var:

-- 1'inci yol; belge/belgeler size ait ve dolayısıyla akışı/işlemleri siz bildiğinize göre,
işlemlerin öncelik sırasını da dikkate alarak ve işlem türüne göre, SORU-CEVAP bölümünde ayrı ayrı
konu/konular açarak ve her defasında örnek belge/belgeler ile destekleyerek adım adım belgenizi olgunlaştıracaksınız,
Burada esas kişi sizsiniz, parça parça verilen çözümleri tek belgede toparlamak vs size düşer.

-- 2'nci yol; tüm belge türlerinin en az birer örneğini (gerçek belge) ekleyerek ve yapılacak işlemlerle ilgili her detayı açıklayıp,
belgeler üzerinde mümkün olan işlemleri örneklendirip, istek listesini de yapıp,
forumumuzun ÜCRETLİ ÖZEL DESTEK bölümünde konu açacaksınız.
Burada esas kişi, isteklerinizle ilgilenmeyi düşünecek Yönetim Ekibinden bir arkadaşımız olur ve
istenilenin tam karşılığı elde edilinceye, siz tamam deyinceye kadar destek ve çalışma devam edip, tamamlandığında size iletilir.

Tercih sizin.

.

Çözüm
Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...