K

Çözüldü Bir İşlem Bitmeden Diğer İşlem Yapmasın

kpssteknik

Normal Üye
Excel Versiyonu
Excel 2016
Excel Sürümü
64 Bit
Excel Dili
Türkçe
Merhaba Sorum 2 tane olacaktır. detayları Excel dosyasına yazdım

Kısaca Sorum 01 ; Bir Satıra veri girildiğinde yani adı ve soyası yazıldığında bulunan tüm sütünlardaki verileri doldurmadan diğer 2. bir isim yazdırmamasına izin verilmemesini istiyorum hangi formül kullanabilirim.

Soru 02 ; Sayfa 01 işlemiş olduğum verileri adı ve soyadı yazınca aşağıdaki yer alan listeye otomatik gelmesini istiyorum detaylar Excel dosyasında

Ekli dosyalar

@kpssteknik
Birinci sorunuzun cevabı olarak;
-- Verildi, Verilmedi ve Gerekli değil seçeneklerini A2, A3 ve A4'e yazın (A1 boş)
-- D4:I9 aralığını (işlem yapılacak alan) seçin ve bu alan seçiliyken VERİ DĞRULAMA > LİSTE kısmına
=EĞER(VE($C4<>"";BOŞLUKSAY($D3:$I3)=0);$A$2:$A$4;$A$1) formülünü uygulayarak işlemi onaylayın.
İkinci sorunuzu anlayamadım. Sayfa2'de E'e isim yazdınız veya listeden seçtiniz diyelim. B7'deki listede ne görünmesi lazım, alttaki liste nasıl bir sonuç gösterecek? OLması gerekeni olması gereken hücrelere olması gereken sonuçları elle yazarak doldurup açıklarsanız iyi olur.

.

@kpssteknik
Birinci sorunuzun cevabı olarak;
-- Verildi, Verilmedi ve Gerekli değil seçeneklerini A2, A3 ve A4'e yazın (A1 boş)
-- D4:I9 aralığını (işlem yapılacak alan) seçin ve bu alan seçiliyken VERİ DĞRULAMA > LİSTE kısmına
=EĞER(VE($C4<>"";BOŞLUKSAY($D3:$I3)=0);$A$2:$A$4;$A$1) formülünü uygulayarak işlemi onaylayın.
İkinci sorunuzu anlayamadım. Sayfa2'de E'e isim yazdınız veya listeden seçtiniz diyelim. B7'deki listede ne görünmesi lazım, alttaki liste nasıl bir sonuç gösterecek? OLması gerekeni olması gereken hücrelere olması gereken sonuçları elle yazarak doldurup açıklarsanız iyi olur.

.

Sayfa 1 yer alan donanım listesinde verildi ise eğer sayfa iki yer alan Cinsi b7 denk gelen kısma verildi olanları yazılmasını istiyorum kısacası zimmet formu yapmak istiyorum

Sayfa 1 yer alan donanım listesinde verildi ise eğer sayfa iki yer alan Cinsi b7 denk gelen kısma verildi olanları yazılmasını istiyorum kısacası zimmet formu yapmak istiyorum

Formülü Uyguladım ama 2. isim yazdığımda herhangi bir uyarı vermedi benim istediğim, c4 hücresine isim girildiğinde d4;ı4 işlemleri tamamladan hepsini c5 hücresine isim girmemesi

İsim yazılması serbest ama
hem bir üstteki satırda tüm alanlar doldurulmamışsa veya kendi satırında isim yazılmamışsa
VERİLDİ/VERİLMEDİ/GEREKLİ DEĞİL seçimi yapılamıyor. Denediniz mi?
Üstteki boşluk varsa açılır liste boş, isim yazılmamışsa açılır liste boş,
hem isim yazılmış hem üst satır tam doldurulmuşsa açılır liste istenildiği gisi gelir.

.

@kpssteknik
C4:C9 aralığını seçin, VERİ DOĞRULAMA >> METİN UZUNLUĞU >> BÜYÜK YADA EŞİT seçeneğine
=EĞER(BOŞLUKSAY($C3:$I3)=0;1;255) formülünü uygulayıp işlemi onaylayınca artık isim yazılma kısmı da istediğiniz gibi olur.

İkinci sorunuzla ilgili işlem dahil eklediğim belgeyi deneyiniz.

.

Ekli dosyalar

Merhaba,
Ömer Baran üstadım. Çok güzel bir çalışma olmuş.
Sayfa2 B7 hücresinde bulunan aşağıdaki birinci dizi formülünü formülü;
EĞER(EHATALIYSA olarak ikinci formülde düzenledim. B7 ve devamı sütunlara kopyaladım. Ancak B7 ve devamında hep boş geldi.
Sayfa 1 de verildi, verilmedi, gerekli değil seçimleri değiştirerek gözledim ama hep boş geldi...
Nasıl yapabilirim?

Kod:
Görüntülemek için giriş yapmanız gerekmektedir.
(1 satır)

Kod:
(1 satır)

Merhaba,
Ömer Baran üstadım. Çok güzel bir çalışma olmuş.
Sayfa2 B7 hücresinde bulunan aşağıdaki birinci dizi formülünü formülü;
EĞER(EHATALIYSA olarak ikinci formülde düzenledim. B7 ve devamı sütunlara kopyaladım. Ancak B7 ve devamında hep boş geldi.
Sayfa 1 de verildi, verilmedi, gerekli değil seçimleri değiştirerek gözledim ama hep boş geldi...
Nasıl yapabilirim?

Kod:
(1 satır)

Kod:
(1 satır)
Sayın @KMLZDMR .
Bu kez =EĞER(EHATALIYSA(formül);"";formül) yapısını doğru oluşturmuşsunuz. (y)
Formülü dizi formülü olarak uygulamışsınızdır zaten.

Sadece formüldeki SATIR($A1) kısımlarını SATIRSAY($A$1:$A1) olarak değiştirmeniz yeterli olur.

.

Sayın @KMLZDMR .
Bu kez =EĞER(EHATALIYSA(formül);"";formül) yapısını doğru oluşturmuşsunuz. (y)
Formülü dizi formülü olarak uygulamışsınızdır zaten.

Sadece formüldeki SATIR($A1) kısımlarını SATIRSAY($A$1:$A1) olarak değiştirmeniz yeterli olur.

.
Üstadım,
Dediğiniz gibi aşağıdaki şekilde değiştirdim. Oldu. Teşekkür ederim. Ancak EĞERHATA ile EĞER(EHATALIYSA( fonksiyonlarındaki aşağıdaki farklılığı neden olmaktadır.

Moderatörün son düzenlenenleri:
Forumun varsayılan saat dilimiyle ilgili bir durum olabilir.
Geceyarısından hemen sonra denemişseniz olabilir bir durum gibi geldi bana 'daha evvel rastlamadım) .
01:00 'dan sonra dener misiniz?

.

@kpssteknik
C4:C9 aralığını seçin, VERİ DOĞRULAMA >> METİN UZUNLUĞU >> BÜYÜK YADA EŞİT seçeneğine
=EĞER(BOŞLUKSAY($C3:$I3)=0;1;255) formülünü uygulayıp işlemi onaylayınca artık isim yazılma kısmı da istediğiniz gibi olur.

İkinci sorunuzla ilgili işlem dahil eklediğim belgeyi deneyiniz.

.

Malasef İndirme işlemi yapamıyorum halen , 1. sorum doğru oldu 2. sorumun cevabı galiba ekte idi ama indirme işlemi olmadı malasef