D

Çözüldü Bir Hücreyi Gizleme Parolaya Tabi Tutma

• Konuyu başlatan Konuyu başlatan drahmet
  • Başlangıç tarihi Başlangıç tarihi

drahmet

Site Üyesi
Excel Versiyonu
Excel 2016
Excel Sürümü
64 Bit
Excel Dili
Türkçe
Merhaba kolay gelsin çalışma kitabımda günlük kasa verilerim var ve gelir gider tek sayfada kontrol ediyorum ve bir hücrede ise banka hesabımdaki para yazıyor her gün hesaba yatırıyorum ve o hücreden kontrol ediyorum günlük ciromun görünmesi problem değil fakat sekreterim tarafından hesap bakiyemin görünmesini istemiyorum sadece ben istediğimde görmek istiyorum sekreterim kayıt yapacak fakat hesabımda ne kadar olduğunu bilmesini istemiyorum
prola konulabilir mi ?
sadece ben istediğimde görebilmenin bir yolu var mıdır
Gizlemek istediğim hücre 1. sayfada I12 ve I14 2. ve diğer sayfalarda I14 hücresi

Ekli dosyalar

Çözüm
Merhabalar Sn. @drahmet

InputBox' a yazılan şifrelerin gizlenmesi için kod oluşturulabilir ancak Excel versiyonları arasındaki farklardan dolayı sorun olabileceği için en iyi yöntem UserForm ile giriş ekranı oluşturmak.

-- UserForm' da kullanılan TextBox nesnesinin PasswordChar özelliği bulunmaktadır.
-- Bu özellik ile TextBox içerisine yazılan karakterleri, seçtiğiniz bir karakter ile gizleyebilirsiniz.

Resimde de görüldüğü gibi PasswordChar özelliğinde yıldız ( * ) simgesini kullandım.
--Artık TextBox 'a yazılan karakterler yıldız olarak görünecek.

1648635136550.webp

PasswordChar Uygulama Ekran Görüntüsü
userform_giris_ekrani.webp

Dosyayı İlk kez çalıştırdığınız zaman, Office Güvenlik...
Merhaba emeğiniz için teşekkür ederim bir sorum olacak
parola girerken yazdığımız parolanın görünmesini engelleyebiliyor muyuz?
parola giriş ekranında iken arka tarafta sayfadaki bilgilerin görünmesini engelleyebiliyor muyuz?

Moderatörün son düzenlenenleri:
Merhabalar Sn. @drahmet

InputBox' a yazılan şifrelerin gizlenmesi için kod oluşturulabilir ancak Excel versiyonları arasındaki farklardan dolayı sorun olabileceği için en iyi yöntem UserForm ile giriş ekranı oluşturmak.

-- UserForm' da kullanılan TextBox nesnesinin PasswordChar özelliği bulunmaktadır.
-- Bu özellik ile TextBox içerisine yazılan karakterleri, seçtiğiniz bir karakter ile gizleyebilirsiniz.

Resimde de görüldüğü gibi PasswordChar özelliğinde yıldız ( * ) simgesini kullandım.
--Artık TextBox 'a yazılan karakterler yıldız olarak görünecek.

1648635136550.webp

PasswordChar Uygulama Ekran Görüntüsü
userform_giris_ekrani.webp

Dosyayı İlk kez çalıştırdığınız zaman, Office Güvenlik Ayarlarına göre İçeriği Etkinleştir uyarısı gelecektir.
1648636295700.webp

İçeriği Etkinleştir düğmesini tıklayarak dosyayı güvenli dosya olarak bilgisayarınıza tanıtmış olursunuz.
Bu işlem dosyanın adı değiştiğinde ya da dosyayı farklı bilgisayarda çalıştırdığınızda tekrarlanır.

-- Diğer bilgiler için Makroları Etkinleştirmek başlıklı makalemizi inceleyebilirsiniz.

Makroları etkinleştirdiğiniz zaman, Sizi resimdeki ekran karşılar.
1648632731840.webp

-- Bu ekran geldiği anda dosya gizlenmiş olur.
*** Şifre doğru girilmez ise Dosyanız görünür olmaz!

*** Birden fazla Excel Çalışma Kitabı açık ise;

-- Açılış sırasında sadece bu dosya gizlenir!
-- Kapanış sırasında da sadece bu dosya kapanır!
özelliklerini de ekledim. :)

Sizin ve Üyelerimizin çalışmalarında faydalı olması dileğiyle.

Ekli dosyalar

Moderatörün son düzenlenenleri:
Çözüm