Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...

kurban

Yıllık Dosya Üyesi
Excel Versiyonu
Excel 2013
Excel Sürümü
32 Bit
Excel Dili
Türkçe
69Selamun aleykum Sayın Ustadatlar vermiş olduğunuz desteklerden dolayı sizlere teşekkür ederiz
sorumuza Gelince Ekte gönderdiğimiz listemizde Sıra no Ve kupe No diye 2 sütun mevcut A sutunu sıra no yu Verirken B sütunu ise Küpe girişi Yapılmaktadır .
Burada yapmak istediğimiz işlem işe söyle olsun istiyoruz örneğin 1 sıra nolu yanındaki B sütununa küpe no 261 yazıldıgında 1 nolu sıra kısmında farklı küpe no yazılmayacak şekilde olması ve aynı zamanda E hücresinde yazılan hisse sayısı kadar kayıt yapaçak fazla küpe no girilirse kayıt yapmıyacak ve bize hisse sayısı doldu diye mesaj ile uyarı versin Aynı daha önceden bir küpe no B sutuna girilmişse örnegin 260 küpe no girilmişse hangi sira numarası A SUTUNUNDA Girilen sira nosu bize mesaj versin eger olursa sira nosunu ben elle girıyorum bu mümküse b sutununa kupe no yazıldıgında sıra no otomattık yazılsın diye düsunuyorum sonuc olarak bir bölümde farklı küpe no yazılmıyacak. eger sifre gerekirse sayfalar koruma sifresi (durusu) makro sifresi (durusu69) verecegiz cevplar için simdiden tesekkurler

Ekli dosyalar

Çözüm
Belgenizdeki yapının kullanışlı olmadığını belirtmiş ve bir örnek yapı iletmiştim.
Anlaşılan, kendi kullanışsız dosya yapısını kullanmakta ısrarlısınız.

Tekraren belirteyim; EXCEL belgelerini kullanırken, veri tabanı mantığıyla bir yapı oluşturulmalıdır,
tek sayfada tek tablo olmalı, sayfa sayısının artmasının bir sakıncası olmadığının bilinmesi,
tek sütunda aynı işleme tabi tutulacak tek tip veri tutulmalı, bir bilgi 1 kez yazılmalıdır.

Aynı bilgi neden tekrar tekrar yazılsın?

Tercihinize diyeceğimiz bir şey yok ama bu haliyle belgeniz pek işlevsel değil.
Düzeltme yani burada olması gereken b8 satırında hangi küpe no yazılmışsa b14 satırında aynı küpe no yazılacak baska bir küpe no yazilmiyacak

DİKKAT: B8 SATIRİNDA SORU ACIKLAMası
BU BÖLÜMDE HİSSE SAYISI NE KADAR İSE O KADAR KAYIT YAPACAK VE AYNI ZAMANDA KÜPE NO 261 DISINDA BIR KUPE NO YAZILMIYACAK
AYNI YANI KÜPE NO YANI 261 OLAN HAYVAN SIRA NO 2 YANINDA KISIM OLAN B SUTUNUNDA YAZILDIGİ ANDA YAZMIS OLDUGUNUZ KUPE NO 2 SIRA NO KAYIT EDİLMİSTIR MESAJ VERSİN.VE AYNI ZAMANDA HİSSESİ DOLAN KÜPE NO YA HİSSE SAYISI DOLMUSTUR MEAJİ VERSİN İSTIYORUZ

Ekli dosyalar

Belgenizdeki yapının kullanışlı olmadığını belirtmiş ve bir örnek yapı iletmiştim.
Anlaşılan, kendi kullanışsız dosya yapısını kullanmakta ısrarlısınız.

Tekraren belirteyim; EXCEL belgelerini kullanırken, veri tabanı mantığıyla bir yapı oluşturulmalıdır,
tek sayfada tek tablo olmalı, sayfa sayısının artmasının bir sakıncası olmadığının bilinmesi,
tek sütunda aynı işleme tabi tutulacak tek tip veri tutulmalı, bir bilgi 1 kez yazılmalıdır.

Aynı bilgi neden tekrar tekrar yazılsın?

Tercihinize diyeceğimiz bir şey yok ama bu haliyle belgeniz pek işlevsel değil.

Çözüm
Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...