S

Çözüldü 1900 Yılı Öncesine Ait Tarih Farkları

• Konuyu başlatan Konuyu başlatan selamt
  • Başlangıç tarihi Başlangıç tarihi

selamt

Yıllık Site Üyesi
Excel Versiyonu
Excel 2016
Excel Sürümü
64 Bit
Excel Dili
Türkçe
Merhaba,

Excel'de sanırım 1900 yılından önceki yıllar tarih değeri olarak dikkate alınmıyormuş.
Benim bu tarihler arasındaki sürelerin hesaplanmasına dair bir formüle ihtiyacım var, yardımcı olabilir misiniz?

Örneğin:
19.05.1881 ile 10.11.1938 arasındaki süreleri gün, ay, yıl olarak nasıl hesaplayabilirim.

Bazı tarih değerleri tamamen 1900 yılı öncesine ait, bazılarının da başlangıcı 1900 öncesi, bitişi 1900 sonrası.

Teşekkürlerimle.

Selamlar,
Kullandığım yöntem, 1900 yılı öncesi / sonrası tarihlere 2400 Yıl ilave edilerek karşılık gelen tarihlerin bulunması ve bu tarihlerle işlemlerin yapılması şeklinde...
Not : Tarihlerin yazımlarına MUTLAKA uyulmalı... gg.aa.yyyy şekli gibi olup, Tarihlerin uzunluğu 10 karakter olmalı (2 karakter GÜN için, 2 karakter AY için ve 4 karakter YIL içindir. Geriye kalan 2 karakter ise, Gün-Ay ve Ay-Yıl aralarına konulacak Nokta, Tire, Bölü, Boşluk vs ... karakterler içindir)
Ekleme : 29.09.2021 19:22
İnternette yaptığım araştırmada 2400 yerine 7200 yıl ilavesiyle daha doğru sonuçların elde edildiği yazılmakta...

1632931661796.webp

internette bulduğum KTF lerle de 1900 öncesi tarihlere ait Tarih Sayıları (Negatif olarak, 1900 e kadarki olan gün sayıları) ve de ilgili tarihin haftanın hangi günü olduğuna yönelik hesaplama yapılabiliyor. Ben bu KTF lerle 2400 yıl ilavesi ile karşılık gelen tarihler arasında bir karşılaştırma da yaptım dosyada.

Ekli dosyalar

Moderatörün son düzenlenenleri:
1900 yılı artık yıl olmamasına rağmen excel bunu artık yıl kabul eder ve 1 mart 1900 öncesini içeren işlemlerde 1 gün fark olur.
01.03.1900 - 28.02.1900 işlemini yaparsanız size 2 sonucu verir; oysa ki arada 1 gün fark vardır. 52779 un paylaştığı dosya bu problemi çözmüş gözüküyor. Microsoftun yüzyıldır düzeltmediği problemde böylece çözüldü :)

Şimdi başka bir problemim var: Miladi takvimin başlangıcı 1 Ocak 0000 tarihi neden cumartesi oluyor birisi açıklayabilir mi? içimden bir ses pazartesiden başlamalı diyor..

1.webp

Sn @Selman
Öncelikle çok teşekkür ediyorum....

Şimdi başka bir problemim var: Miladi takvimin başlangıcı 1 Ocak 0000 tarihi neden cumartesi oluyor birisi açıklayabilir mi? içimden bir ses pazartesiden başlamalı diyor..
Konu hakkında hiç bir bilgim yok maalesef... Çok da eskiye gitmiyorum.
Ama yeri gelmişken GÜNCEL olması nedeniyle bir soru da ben sormak istiyorum...

Neden Şubat 28 ya da 29 gündür de diğerleri gibi 30 ya da 31 gün değildir?
Ya da Neden Şubat ayı 28 ya da 29 gündür de Aralık ayı 28 ya da 29 gün değildir. Yani neden Şubat ve neden 28 ya da 29 ??

Cevap olarak, (Tarihteki rivayetlere göre)
** Takvim ilk olarak Roma İmparatorluğu döneminde yapıldı. Dönemin İmparatoru Juillet idi
** İlk yapılan hesaplamalarda, dünyanın güneş etrafındaki turunu 365 günde tamamladığı bulundu.
** Takvim oluşturmak için ise, en uygun düzenin, mevsimlere göre yapılması ve bu mevsimlerin de 3 aylık periyotlara bölünmesi ile sağlanacağına karar verildi.
** Bu karara göre 4 mevsim = 12 ay üzerinden takvime başlanıldı.
** 365 / 12 = .... 5 ay 31 gün ve 7 ay 30 gün olacak şekilde yapılması istendi... Ama bu durumda hangi aylar 30 ve hangi aylar 31 olacak kargaşası çıktı.
** Bir kargaşa da Ayların isimleri ne olacak kargaşası...
** Sonuçta, Roma İmparatorlarının adlarını vererek Ay isimleri yapılması karalaştırıldı. Ancak, Juillet emriyle İlk İmparator MARS 31 gün olacak ve JUILLET de 31 gün olacaktı.
** Ayları isimlendirerek sıraya dizdiler
1 - Mars - 31 gün
2 - Avril - 30 gün
3 - Mai - 31 gün
4 - Juin - 30 gün
5 - Juillet - 31 gün
6 - Sex - 30 gün ( Buradaki ay ismini tam hatırlamıyorum.. Ama Latincede 6. ncı anlamına geliyor)
7 - Septembre - 30 gün (Septembre Latincede 7. nci anlamına geliyor)
8 - Octobre - 31 gün (Octobre Latincede 8. nci anlamına geliyor)
9 - Novembre - 30 gün (Novembre Latincede 9. ncu anlamına geliyor)
10 - Decembre - 31 gün (Decembre Latincede 10. ncu anlamına geliyor)
11 - UUndecambre -31 gün (Tam hatırlamıyorum ama 11. ay demek)
12 - ???? - 29 gün ( Bu da yılın son ayı 12. ay.... hatırlamıyorum adını)

Burada, çıkan tartışmalar kargaşa sonucu bazı aylar 31 gün yapıldı ve bazı aylar 30 oldu. Sonuçta 365 güne göre toplandığında
Son ay 30 iken 1 gün azaltılıp 29 a düşürüldü.

İmparator değişti ve August oldu imparator. ilk işi, benim de takvim de 31 gün olmalı dedi ve 6. ay 31 gün oldu. bu durumda son aydan 1 gün daha aldılar ve 12. ay olan Son Ay 28 güne düşürüldü...
Bu arada yapılan hesaplamalarda dünyanın güneş etrafındaki turunu 365 gün değil, 365 gün 6 saatte tamamladığı bulundu ve Son aya 4 yılda 1 gün eklenmesine karar verildi....

Bu arada, takvim bu şekilde işlerken
İsa nın doğumu MİLAT kabul edildi ve 11. ay doğum günü olunca, Son iki ay takvimin başına getirildi....
Yani Takvim Uundecambre ile başladı. 11. ay başa getirildi ve 12. ay olan eski takvimin son ayı yeni takvimin 2. ayı oluverdi... İsimler yeniden düzenlenipilk aya Janvier ve 2. aya Fevrier isimleri verildi..... Ama 2. ay 28 ya da 29 gün olarak kalmaya devam etti....

Uygun olmayanlar bile aynı isimde devam etmekte...
Septembre 7. nci demek iken 9. ncu oldu
Octobre 8. nci demek iken 10. ncu oldu
Novembre 9. nci demek iken 11. nci oldu
Decembre 10. ncu demek iken 12. nci oldu

Bende 1900 ' lü yıllarda okuduğum bir yazıyı arıyordum, tubitak arşivinde bulmam zor oldu. Siz çoktan açıklamışsınız. Konu özetle anlattığınız gibi. Bu takvimin ilk halini M.Ö astronom Sosigenes yapmış ve ay uzunlukları 30- 31 gün arasındaymış. Sonra Jul Sezar 31 günlük Temmuz ayına kendi ismini vermiş. Sezar'dan sonra tahta çıkan yiğen Avgustus amcasından geri kalmamak adına 8. aya kendi ismini vermiş ama gün sayısı eksikmiş; bu yüzden şubattan 1 gün eksiltip kendi ayına eklemiş.

Yazının sonunda alternatif bir takvim önerisi var. Tubitak - Bilim Teknik dergisi 1992 Kasım sayısı.. Ekte bu makaleyide gönderiyorum.

1.webp

Ekli dosyalar

Konu konuyu açarmış derler ya, bir sorudan çıkan cevaplara ve konulara şapka çıkardım resmen.
Ne muhteşem cevaplar olmuş, bilgi dağarcığımız genişledi sayenizde sayın @52779 , sayın @Selman

Bu aylara dokunan imparator August'un da kulakları çınlasın inşallah emi.

Ben bu makaleyi okumamıştım. Teşekkür ediyorum
Ve Milat olayını makalede aradım, bulamadım... Zira tüm rivayetlerde İsa nın doğum tarihi 26 Aralık yani 26.Decembre olarak okumuştum.
Ay bölünmesin diye de 11. ayın Takvimi başına komple getirilip MİLAT olarak 0 dan başlanmasına karar verilmiş.

Bu takvim mevzusuyla ilgili Roma sarayında oynan oyunlardan, entrikalardan yeni bir hürrem sultan dizisi olur. Vallahi çok soğudum bu miladi takvimden.. Hicri takvime daha sıcağım yani o kadar..

Zaten bu olaylardan sonra bir çok takvim denemesi olmuş ve sonunda bu Gregoryen takvimi tüm dünyada kabul görmüş ve kullanılmakta...
Biz aynı zamanda, Hicri takvimi de kullanıyoruz... Özellikle Dini Bayramlar için... Ancak onda bile diğer İslam ülkeleriyle bizim aramızda fark olabiliyor. Adına da ayın tam turunu tamamlayamaması diyorlar.... Ne derece doğru bilinmez???

başka bir problem...: Miladi takvimin başlangıcı 1 Ocak 0000 tarihi neden cumartesi oluyor birisi açıklayabilir mi? içimden bir ses pazartesiden başlamalı diyor..

1.webp

Benim mantığım; 01.01.0000 diye bir tarihin, daha doğrusu 0000 diye bir yılın olmadığını,
01.01.0001'den başlanılması gerektiğini, 01.01.0001 tarihinden 1 gün öncesinin de M.Ö. 31.12.0001 olması gerektiğini söylüyor.
01.01.0001 tarihi için haftanın günü kontrol edildiğinde de, içinizdeki sese uygun olarak gün Pazartesi. ;)

.

Bende 1900 ' lü yıllarda okuduğum bir yazıyı arıyordum, tubitak arşivinde bulmam zor oldu. Siz çoktan açıklamışsınız. Konu özetle anlattığınız gibi. Bu takvimin ilk halini M.Ö astronom Sosigenes yapmış ve ay uzunlukları 30- 31 gün arasındaymış. Sonra Jul Sezar 31 günlük Temmuz ayına kendi ismini vermiş. Sezar'dan sonra tahta çıkan yiğen Avgustus amcasından geri kalmamak adına 8. aya kendi ismini vermiş ama gün sayısı eksikmiş; bu yüzden şubattan 1 gün eksiltip kendi ayına eklemiş.

Yazının sonunda alternatif bir takvim önerisi var. Tubitak - Bilim Teknik dergisi 1992 Kasım sayısı.. Ekte bu makaleyide gönderiyorum.

Tübitak arşivlerinde aradığımı kolay bulmak için bir makro yazdım ve çıktısını Kaynaklar bölümünde yayınladım. Tübitak arşivlerine merakı olan arkadaşlar için derlenmiş bir konu listesidir. 1990 - 2020 yılları arasında yayınlanmış 372 adet dergi içindeki makalele başlıkları ve bunlara ait 23000+ pdf dosyasına link verilmiştir.