A

Çözüldü Yılı ve Ayı aynı olanları toplama

• Konuyu başlatan Konuyu başlatan Adnan
  • Başlangıç tarihi Başlangıç tarihi

Adnan

Normal Üye
Excel Versiyonu
Excel 2016
Excel Sürümü
64 Bit
Excel Dili
Türkçe
Ekli dosyada da basit bir örneğini göreceğiniz gibi yapmaya çalıştığım şey şu;

"X" isimli bir ürününün satış rakamlarını tutmaktayım. Mevcut dosyada, aylık toplamları tek tek ilgili tarih aralıklarında "TOPLA" formülü tanımlayarak alıyorum. Ancak bu işlemi çok daha pratik bir şekilde örneğin [C3] hücresine;

"YIL"ı [B3] hücresindeki yıl rakamına, "AY"ı [C2] hücresindeki ay adına eşit olanların [D] sütunundaki değerlerini "TOPLA"

şeklinde bir formül yazarak yapılabileceğini düşündüm ama böyle bir formül yazmayı beceremedim.

Böyle bir formülle bu hesaplamaları yaptırmak mümkün müdür?

Ekli dosyalar

Ekli dosyada da basit bir örneğini göreceğiniz gibi yapmaya çalıştığım şey şu;

"X" isimli bir ürününün satış rakamlarını tutmaktayım. Mevcut dosyada, aylık toplamları tek tek ilgili tarih aralıklarında "TOPLA" formülü tanımlayarak alıyorum. Ancak bu işlemi çok daha pratik bir şekilde örneğin [C3] hücresine;

"YIL"ı [B3] hücresindeki yıl rakamına, "AY"ı [C2] hücresindeki ay adına eşit olanların [D] sütunundaki değerlerini "TOPLA"

şeklinde bir formül yazarak yapılabileceğini düşündüm ama böyle bir formül yazmayı beceremedim.

Böyle bir formülle bu hesaplamaları yaptırmak mümkün müdür?
Merhaba,
C3 hücresine aşağıdaki formülü yapıştırıp sağa ve aşağı doğru çoğaltıp deneyiniz.

Kod:
Görüntülemek için giriş yapmanız gerekmektedir.
(1 satır)

İlyas bey, yazmış olduğunuz formülün mantığını anlamaya çalışıyorum ki, benzer bir ihtiyaç halinde, aynı mantıkla hareket edebileyim. Formülünüzü incelediğimde;

..... =SÜTUN(A3)..... formül bileşenine bir anlam yükleyemedim çünkü [A3] hücresi boş bir hücre. Bu formül boş bir hücreden nasıl referans alarak işlem yapıyor? Bu bileşenin [A3]'e bağlı işlem yapmasının sebebi nedir?

İlyas bey, yazmış olduğunuz formülün mantığını anlamaya çalışıyorum ki, benzer bir ihtiyaç halinde, aynı mantıkla hareket edebileyim. Formülünüzü incelediğimde;

..... =SÜTUN(A3)..... formül bileşenine bir anlam yükleyemedim çünkü [A3] hücresi boş bir hücre. Bu formül boş bir hücreden nasıl referans alarak işlem yapıyor? Bu bileşenin [A3]'e bağlı işlem yapmasının sebebi nedir?
@Adnan Bey,
Sütun(A3) sütun numarasını verir. Yani Sütun(A)= 1,Sütun( B) = 2, Sütun(C) = 3....
Dolayısıyla 1. ay Ocak ayı için 1 rakamını A sütununun sıra numarasından, 2. ay Şubat ayı için 2 rakamını B sütunundan... alıyoruz.