S

Çözüldü Yıla göre koşullu biçimlendirme düzenleme

SilinenUye8231

Normal Üye
Excel Versiyonu
Excel 2016
Excel Sürümü
64 Bit
Excel Dili
Türkçe
Merhaba, hayırlı günler diliyorum.

Ekte gönderdiğim excel dosyamda koşullu biçimlendirme mevcut.
2020 yılı geçmesine rağmen, 2022 yılı gelmemesine rağmen bu hücrelerde de renklendirme yapıyor.

2020 yılında aidatını vermeyenlerin kırmızı renkte olmasını istiyorum, ayrıca formülün cari yıl içerisinde de çalışmasını istiyorum.
2022 ve sonraki yıllar gelmediği içinde bu kısımda renklendirme olmasın.

Yardımcı olur musunuz?

Ekli dosyalar

İstediğinizi tam olarak anlamamış olabilirim.
Sayfalarınızda;
-- A1 hücresine ilgili yılı yazıp,
-- biçimlendirilecek alanı seçerek koşullu biçimendirmeye aşağıdaki formülü uygulayıp deneyin.

Kod:
Görüntülemek için giriş yapmanız gerekmektedir.
(1 satır)

Sayın Ömer Bey, ilginiz için çok teşekkür ediyorum.

Yapmak istediğim bu şekilde olmasını istemiştim.

2020 yılı geçtiği için borcunu vermeyenler kırmızı olsun, 2021 yılında da borcunu vermeyenler cari aya kadar olan kısım kırmızı olsun istemiştim. (Sayfanın adı AF1 hücresine gelmektedir.)

Ekli dosyalar

2020 yılı bugünden önce olduğuna göre B sütununda ADI SOYADI yazılı olan satırlarda;
-- ödeme bilgisi olmayan ( 2 numradaki hasan hüseyin) veya
-- ödeme bilgisi olup, ilgili aydan sonra ödenenler (bir ödeme tarihini ilgili aydan sonraki bir tarihle değiştirerek kontrol edebilirsiniz)
biçimlendirilecek diye anlıyorum.

Bu durumda nihai formül aşağıdaki gibi olur.
Dosyaya uyguladığımda 2021'de mart sonrası, 2022, 2023 ve 2024 te hiç renklenme olmaz.

Kod:
(1 satır)

Sayın Ömer Bey, yeni formülle olan dosyayı ekliyorum.

Şöyle bi durum ortaya çıktı, 2020 yılı sayfasında F sütunundaki tarihler kırmızı görünüyor, ayrıca Z sütununda renklenme olmuyor.
2021 yılı sayfasında cari ay içerisinde olduğumuz için mart ayı olan G ve H sütununda renklenme olmadı.

2020 yılında ödeme yapmayanlar daha sonra ödeme yaptığında örneğin bugün yaptıysa formül bu sütunu dikkate almasın. (Formül borcunu ödediği tarihi dikkate almasın.)

Ekli dosyalar

Sanırım böyle istediğiniz sonuç alınıyor, kontrol edersiniz.

Herhangi bir sayfadayken,
-- C6:Z105 aralığını seçin ve bu alan seçiliyken koşullu biçimlendirmeye aşağıdaki formülü uygulayın ve renk seçerek işlemi onaylayın,
-- bu alanı kopyalayıp, diğer sayfalara ÖZEL YAPIŞTIR >> BİÇİMLENDİRMEYİ şeklinde işlemi tamamlayın.

Kod:
(1 satır)

Formülü uygulamak için 2020 ve 2021 sayfadaki kod bölümündeki kodları sildim.
Formül uzun olduğu için galiba, makro kaydet ile formülü kod haline getirmedi.

2022 sayfanın kod bölümündeki bu kodlar diğer sayfalarda da var.
Aşağıdaki kodun için sizin bu formülü ekleyemedim.

Kod:
(7 satır)

Yapmak istediğim ekteki resim gibi olmasını istemiştim. Bu 2020 yılı için borcu olanlar kırmızı olsun.

Ekran Alıntısı.webp

Moderatörün son düzenlenenleri:
Bu cevap güncellendi. 02.03.2021 04:05.

İstediğiniz sonuç şu formülle alınıyor.

Makro ile koşullu biçimlendirmeye gelince; aşağıdaki formülü, kullandığınız koddaki formülün yerine
ÇİFT TIRNAK arasında olmak üzere ....Formula1:="formül" şeklinde yerine yapıştırdığınızda sorun olmaması gerekir.

Koddaki, Alan1=.... kısmıda değil de
Range(Alan1)..... kısmında Sheets("XXX").Range(Alan1).... veya Activesheet.Range(Alan1).... gibi işlem sayfasının adı olsa iyi olur.

Kod:
(1 satır)