merakli

Site Üyesi
Excel Versiyonu
Excel 2019
Excel Sürümü
64 Bit
Excel Dili
Türkçe
Merhaba,
Yapay zekaya
VBA ile 82 piksel genişliği ve106 piksel yüksekliği olan 3 adet JPG dosyası oluştur. Resimlerin içerisine sırasıyla Ali Ak, Ahmet ŞEN, Halil KUZU yaz. Bu dosyaların içine sırasıyla "Ali Ak", "Ahmet ŞEN" ve "Halil KUZU" yazısını ekle. Resim dosyalarının isimlerini, bir dizi içerisindeki sırasıyla ,"39530444653", "44897336284" ve "74121559037" olarak isimlendir ve "C:\Users\pc\Desktop\Resimler" dizinine kaydet.
şeklinde bir kod yazmasını istedim.
aşağıdaki kodu yazdı.
Ancak kod çalışmıyor.
Out of memory
hatası veriyor.
Screenshot_8.webp

Bilgisayardan kaynaklı bir sorun olacağını sanmam çünkü İ9 işlemcili 32GB ram var RTX3080 ekran kartı var.
Problemin kaynağı ne olabilir?

VBA:
Görüntülemek için giriş yapmanız gerekmektedir.
(55 satır)

Soruyu şu şekle çevirdim bu defada 400 hatası veriyor.

Soru :
VBA tek fonksiyon kullanarak Shapes.AddPicture ile 82 piksel genişliği ve 106 piksel yüksekliği olan 3 adet JPG dosyası oluştur. Resimlerin içerisine sırasıyla Ali Ak, Ahmet ŞEN, Halil KUZU yaz. Bu dosyaların içine sırasıyla "Ali Ak", "Ahmet ŞEN" ve "Halil KUZU" yazısını ekle. Resim dosyalarının isimlerini, bir dizi içerisindeki sırasıyla ,"39530444653", "44897336284" ve "74121559037" olarak isimlendir ve "C:\Users\pc\Desktop\Resimler" dizinine kaydet.

Cevap :
VBA:
(50 satır)

Son düzenleme:
Birinci koddaki işlem, belirtilen klasöre resim kaydetme ile ilgiliyken,
ikinci kod excel sayfasına resim ekleme işlemi gibi görünüyor.

Birinci kodun işlem yapabilmesi için, VBA ekranında TOOLS>>REFERENCES >> Microsoft Windows Image Acquisition Library
referansının eklenmesi gerekiyor. Deneme maksatlı bu eklemeyi yapmama rağmen sonuç alamadım (VMI.... satırında HATA) .

İkinci koddaki işlem için ise (klasörde var olan resmi, üzerine yazı ekleyerek excel belgesine ekleme) şu kodu kullanabilirsiniz.

VBA:
(30 satır)

Teşekkür ederim @Ömer BARAN Bey.
Birinci koddaki işlemi yapmaya çalışıyorum.
Yani içeriğine hücredeki ad soyad bilgisini yazan ve bu bilgiyide jpg dosyasının adı şeklinde jpg formatında excel dosyanın bulunduğu dizindeki Resimler klasörüne oluşturan kod..

ikinci kodu birinci koddan sizin önceden yazdığınız kodlardaki kullandığınız nesneleri kullanarak oluşturmaya çalışmıştım. Sonradan farkettim ki sizin örnek alıp çevirdiğim kodlarınız jpg dosya oluşturmuyor var olan jpg dosyasını hücre içerisinde gösteriyor... Forumdaki sürede dolduğu için içeriğini güncelleyemedim...

Yapay zekaya konuyu ya ben tam anlatamadım ya da o da henüz benim gibi acemi :)

Son düzenleme: