S

Çözüldü VBA KODLARIYLA VERİ SATIRI SİLME

• Konuyu başlatan Konuyu başlatan slymnytm
  • Başlangıç tarihi Başlangıç tarihi

slymnytm

Normal Üye
Excel Versiyonu
Excel 2016
Excel Sürümü
64 Bit
Excel Dili
Türkçe
"Veri Girişi" Sayfasından "A5:A100 "aralığındaki değerleri "Veri Dolaşımı" sayfasına alıp burada içerisinde bana lazım olan bilgileri parçalayıp "Veri Alımı" sayfasına yapıştırıyorum burada ise "I1" ve "J1" hücresindeki değerler arasındaki alanı silmek ve kopyala yapıştırma yaptıktan sonra atıl kalan "0" ve " " değerleri olan satırları silmek istiyorum. KISACASI "GRİ RENKLİ ALAN KALSIN İSTİYORUM" ve I1" ve "J1" arasındaki değerlere göre E sütunundaki kırmızı renkli değerlerin silinmesi.

Biraz karışık oldu kusura bakmayın. Şifre 1234567

Ekli dosyalar

"Veri Girişi" Sayfasından "A5:A100 "aralığındaki değerleri "Veri Dolaşımı" sayfasına alıp burada içerisinde bana lazım olan bilgileri parçalayıp "Veri Alımı" sayfasına yapıştırıyorum burada ise "I1" ve "J1" hücresindeki değerler arasındaki alanı silmek ve kopyala yapıştırma yaptıktan sonra atıl kalan "0" ve " " değerleri olan satırları silmek istiyorum. KISACASI "GRİ RENKLİ ALAN KALSIN İSTİYORUM" ve I1" ve "J1" arasındaki değerlere göre E sütunundaki kırmızı renkli değerlerin silinmesi.

Biraz karışık oldu kusura bakmayın. Şifre 1234567
??

@Slymnytm
Bilgisayarda değilim.
Belgenize göz atmıştım.
Kendi yaptığınız işlemleri gözardı edersek benim anladığım şöyle:
-- Ham verilerin ortak özelliği karakter sayılarının hep aynı olduğu,
-- Ham verilerde, ikinci / simgesinden sonraki 4 karakter saat ve dakikayı gösteriyor.
-- Neticede bu saat bilgileri, diğer sayfadaki J1'den büyük, H1'den küçük olanların küçükten büyüğe sılanmış halini istiyorsunuz.
Tabi bu listeye giren satırlardaki hem verilerden bazı parçaları ayrı sütunlarda elde etmek istiyorsunuz.
Doğru anlamış mıyım?

Kısaca şöyle anlatayım 1. Kodda "E9:E108" aralığında değerler "I1" e eşit veya büyükse ve "J1"e eşit veya küçükse o satırlar silmek istiyorum.

2. Kodda ise "Veri Dolaşımı" sayfasından alıp "Veri Alımı" sayfasına yapıştırdığımda "B9:E108" aralığındaki fazlalık olan "0" ve " " değerleri olan satırları da silmek istiyorum.

Kısaca şöyle anlatayım 1. Kodda "E9:E108" aralığında değerler "I1" e eşit veya büyükse ve "J1"e eşit veya küçükse o satırlar silmek istiyorum.

2. Kodda ise "Veri Dolaşımı" sayfasından alıp "Veri Alımı" sayfasına yapıştırdığımda "B9:E108" aralığındaki fazlalık olan "0" ve " " değerleri olan satırları da silmek istiyorum.
1. RESİM 1. KOD / 2. RESİM 2. KOD

Ekli dosyalar

• DDDDD.webp
    DDDDD.webp
    25.4 KB · Görüntüleme: 1
  • EDEDE.webp
    EDEDE.webp
    12.9 KB · Görüntüleme: 4
Belgenize zaten baktığımı belirtmiştim.
Benim yazdığım mesajla ilgili net cevap yazarsanız iyi olur.
Benim anladığım doğruysa, ayrı sayfaya dahi gerek olmadan, belirttiğim koşullara göre listeleme yapılabilir.
Yani tümünü listele sonra gereksizleri sil şeklinde değil de doğrudan koşullara uyan verileri listele şeklinde işlem yapılabilir.

Saat ve veya dakika kısmı olmadığında ne yapılmalı?
Diyelim
--veri hiç yok saat dakika ne olarak kabul edilecek
--1 karakter var sa saat dakika ne olacak,
o 1 karakter saate mi ait, dakikaya mı?
-- 2 karakter var ne olacak?

Yoksa ham veriye müdahale edip elle ekleme yaptıktan sonra mı işlem yapılacak?

Hiç veri olmayan kısımlar saat olarak kabul edebiliriz ama bazen kırmızı alanları da silmiyorum tercihe bağlı siliyorum diyelim.

Ömer bey

Sizlere de gönderdiğim gibi 2 kod halinde yapsak olmaz mı

@Slymnytm
Ben en iyisi, örnek belgenize göre formüllü çözüm önerimi yapayım.
Kontrol edip, denemeler yaparsınız.
Sorun yaşarsanız, belgenizi, sorunlu haliyle ekleyip olması gereken durumu açıklarsanız çözüm gözden geçirilebilir elbette.

Ekli dosyalar

Art arda ikinci cevabım oluyor @Slymnytm .
Önce bundan önceki cevabıma bakınız.

Şimdi ekleyeceğim dosya da ise SARI hücrelerin görünüp/görünmemesiyle ilgili
tercih imkanı mevcut (yani sadece kırmızı olanlar görünmüyor veya kırmızı veya sarı olanlar görünmüyor).

.

Ekli dosyalar

Hiç veri olmayan kısımlar saat olarak kabul edebiliriz ama bazen kırmızı alanları da silmiyorum tercihe bağlı siliyorum diyelim.

Ömer bey

Sizlere de gönderdiğim gibi 2 kod halinde yapsak olmaz mı
#9 da belirttiğim gibi bazen kırmızı alanları silmiyorum o yüzden kodlama hususu üzerinde durdum.

İlgi alakanız ve zaman ayırıp uğraştığımız için çok teşekkür ederim.

@Slymnytm

Ben isteğinizi hala SİLME değil, LİSTELEME olarak görüyorum.

Aşağıdaki kodlardan biri TEK kritere göre (SARI ve GRİ)
diğeri ise İKİ kritere göre (GRİ), VERİ GİRİŞİ sayfasında Q6 hücresinden itibaren listeler.

VBA:
Görüntülemek için giriş yapmanız gerekmektedir.
(36 satır)

.

1. Kodlama; Listeleme olarak görebilirsiniz saygı duyarım lakin daha önceden de belirttiğim gibi iki saat dilimi arasındaki verileri (satırları) silmek istiyorum bazen de silmiyorum çünkü içerisinden veri alma durumum oluyor.

2. Kodlama; Kopyalanıp yapıştırılan hücrelerin alt kısmında kalan "0" ve " " boşluk değerlerini de (satırları) otomatik silmek istiyorum.

Yazılan kodlar da aynı hatayı verdi olmadı.

Ekli dosyalar

• sss.webp
    sss.webp
    26.4 KB · Görüntüleme: 1
  • sfy33.xlsm
    sfy33.xlsm
    65.6 KB · Görüntüleme: 1
@Slymnytm
Dikkatten kaçtı sanırım.
Benim verdiğim kodlarda sadece VERİ GİRİŞİ sayfası kullanılıyor ve listelemeler de aynı sayfaya yapılıyor.
Kriter saat bilgilerinin de aynı sayfada olmasını düşünmüştüm.

Her neyse; hem formül hem de makro çözümün olduğu (her ikisi için de TÜMÜ, TEK KRİTER, İKİ KRİTER seçenekleri mevcut)
örnek belge yükleyeyim dedim.

Denemelerinizi bu belge üzerinden yapın ve hata/eksiklikle karşılaşırsanız,
o haliyle belgeyi kaydedip foruma eklerseniz kontrol/düzeltme yapılabilir.

.

Ekli dosyalar