R

Çözüldü ÜRÜN AĞACI

• Konuyu başlatan Konuyu başlatan Recete
  • Başlangıç tarihi Başlangıç tarihi
Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...

Recete

Normal Üye
Excel Versiyonu
Excel 2016
Excel Sürümü
64 Bit
Excel Dili
Türkçe
.
Merhaba,
Malkan Sitesindeki ürünleri kategorileri ile birlikte anlaşılır bir şekilde raporlamak istiyorum.

Söz konusu web sitesinden CSV formatında bilgileri dışarı alabiliyorum.

Buradaki her bir kategoriyi ürün kodunun sol tarafına her bir hücreye bir kategori gelecek şekilde nasıl raporlayabilirim?
Veya sizin daha güzel bir raporlama tekniğiniz var ise onu da değerlendirilebilir.

wc-product-export-24-8-2020-1598277187339.zip

Moderatörün son düzenlenenleri:
.
Merhaba,
Malkan Sitesindeki ürünleri kategorileri ile birlikte anlaşılır bir şekilde raporlamak istiyorum.

Söz konusu web sitesinden CSV formatında bilgileri dışarı alabiliyorum.

Buradaki her bir kategoriyi ürün kodunun sol tarafına her bir hücreye bir kategori gelecek şekilde nasıl raporlayabilirim?
Veya sizin daha güzel bir raporlama tekniğiniz var ise onu da değerlendirilebilir.

wc-product-export-24-8-2020-1598277187339.zip
Merhaba,
Doğru mu anladım bilmiyorum.
Ekli dosyayı inceleyiniz.
Eğer istediğiniz şey bu ise B2 hücresindeki formülü sağa ve açağı doğru sürükleyerek çoğaltarak kullanıyorsunuz.

Ekli dosyalar

İlyas Bey merhaba,

Muhteşem olmuş... Emeğinize sağlık tam istediğimiz gibi...

Biraz daha üzerinde çalışabilir miyiz?

Tek bir ürün üzerinden örnekleme yapayım.

CSV dosyasında aşağıdaki mevcut durum vardır:
UP107AY VAKUMLU, CEKET YAKA DİKİŞ AÇMA ÜTÜ TEZGAHI,"Konfeksiyon ve Hazır Giyim > Ütüleme Tezgahları > Ceket - Pantolon Tezgahları, Konfeksiyon ve Hazır Giyim > Ceket Ütüleme Sistemleri > Ara Ütüler > Mostra ve Kenar Ütüleme Sistemleri, Konfeksiyon ve Hazır Giyim > Ceket Ütüleme Sistemleri > Son Ütüler > Yaka Kırma (Manken) Ütüleme Sistemleri"

Olması istenen ise şöyle olmalıdır:
UP107AY
VAKUMLU, CEKET YAKA DİKİŞ AÇMA ÜTÜ TEZGAHI
Konfeksiyon ve Hazır Giyim > Ütüleme Tezgahları > Ceket - Pantolon Tezgahları
Konfeksiyon ve Hazır Giyim > Ceket Ütüleme Sistemleri > Ara Ütüler > Mostra ve Kenar Ütüleme Sistemleri
Konfeksiyon ve Hazır Giyim > Ceket Ütüleme Sistemleri > Son Ütüler > Yaka Kırma (Manken) Ütüleme Sistemleri

Özetle:
Ürün kodu bir hücrede, ürün açıklaması ayrı bir hücrede, kategoriler ise virgülden sonrası ayrı ayrı hücrelerde olmalıdır.

Edit: Olması istenen durumu anlaşılır olması için alt alta yazdık. Raporlamada yan yana olmalıdır.

İlyas Hocam,

İlginiz için teşekkür ederim.
Malzeme kodu ve açıklaması tamamdır.
Kategorileri ayrıştırmak için siz satırda bulunan ">" işareti için ayrıştırma yapmışsınız.
Oysa her bir virgül bir kategoriyi temsil etmektedir.
Yukarıdaki örneği inceleyebilir misiniz?

İlyas Hocam,

İlginiz için teşekkür ederim.
Malzeme kodu ve açıklaması tamamdır.
Kategorileri ayrıştırmak için siz satırda bulunan ">" işareti için ayrıştırma yapmışsınız.
Oysa her bir virgül bir kategoriyi temsil etmektedir.
Yukarıdaki örneği inceleyebilir misiniz?

Merhaba,
Dosyanızın ilk satırında KAR1011 KARUSEL SİSTEM, ÇİFT İSTASYONLU, SAĞ - SOL BİR ÜNİTELİ, 180 DERECE, CEKET GÖĞÜS FORM ÜTÜ PRESİ,"Konfeksiyon ve Hazır Giyim > Ceket Ütüleme Sistemleri > Son Ütüler > Ceket Ön Ütüleme Sistemleri" var.
Ben de buna istinaden ayıraçları ">" olur diye düşündüm.

İlyas Bey merhaba,

Muhteşem olmuş... Emeğinize sağlık tam istediğimiz gibi...

Biraz daha üzerinde çalışabilir miyiz?

Tek bir ürün üzerinden örnekleme yapayım.

CSV dosyasında aşağıdaki mevcut durum vardır:
UP107AY VAKUMLU, CEKET YAKA DİKİŞ AÇMA ÜTÜ TEZGAHI,"Konfeksiyon ve Hazır Giyim > Ütüleme Tezgahları > Ceket - Pantolon Tezgahları, Konfeksiyon ve Hazır Giyim > Ceket Ütüleme Sistemleri > Ara Ütüler > Mostra ve Kenar Ütüleme Sistemleri, Konfeksiyon ve Hazır Giyim > Ceket Ütüleme Sistemleri > Son Ütüler > Yaka Kırma (Manken) Ütüleme Sistemleri"

Olması istenen ise şöyle olmalıdır:
UP107AY
VAKUMLU, CEKET YAKA DİKİŞ AÇMA ÜTÜ TEZGAHI
Konfeksiyon ve Hazır Giyim > Ütüleme Tezgahları > Ceket - Pantolon Tezgahları
Konfeksiyon ve Hazır Giyim > Ceket Ütüleme Sistemleri > Ara Ütüler > Mostra ve Kenar Ütüleme Sistemleri
Konfeksiyon ve Hazır Giyim > Ceket Ütüleme Sistemleri > Son Ütüler > Yaka Kırma (Manken) Ütüleme Sistemleri

Özetle:
Ürün kodu bir hücrede, ürün açıklaması ayrı bir hücrede, kategoriler ise virgülden sonrası ayrı ayrı hücrelerde olmalıdır.

Edit: Olması istenen durumu anlaşılır olması için alt alta yazdık. Raporlamada yan yana olmalıdır.
Bunu tam anlayamadım.

İlk sorum:
İlk sorunuzda Buradaki her bir kategoriyi ürün kodunun sol tarafına her bir hücreye bir kategori gelecek şekilde nasıl raporlayabilirim? yazdınız. Ben bunu önce katagoriler, sonra ürün diye anlıyorum, yanlış mı?
Son mesajınızdaki gibi önce kod, sonra isim, sonra katagoriler mi gelecek?

İkinci sorum:
2. sütun
UP107AY
3 . sütun VAKUMLU, CEKET YAKA DİKİŞ AÇMA ÜTÜ TEZGAHI
4 . sütun Konfeksiyon ve Hazır Giyim > Ütüleme Tezgahları > Ceket - Pantolon Tezgahları
5 . sütun Konfeksiyon ve Hazır Giyim > Ceket Ütüleme Sistemleri > Ara Ütüler > Mostra ve Kenar Ütüleme Sistemleri
6. sütun Konfeksiyon ve Hazır Giyim > Ceket Ütüleme Sistemleri > Son Ütüler > Yaka Kırma (Manken) Ütüleme Sistemleri
mu olacak?

Eğer böyle olacaksa 2. satırdaki veri
2. sütun KAR1011
3. sütun KARUSEL SİSTEM, ÇİFT İSTASYONLU, SAĞ - SOL BİR ÜNİTELİ, 180 DERECE, CEKET GÖĞÜS FORM ÜTÜ PRESİ,
4. sütun "Konfeksiyon ve Hazır Giyim > Ceket Ütüleme Sistemleri > Son Ütüler > Ceket Ön Ütüleme Sistemleri"
mı olacak?

Lütfen bir excel dosyasına 2. satır ve 33. satır nasıl olmalı manuel olarak düzenleyip paylaşınız.
Şimdi çıkacağım. Ben dönene kadar cevap veren olmazsa ben yine elimden geldiğince yardımcı olmaya çalışırım.

Merhabalar,

İlk sorunuz;
Son mesajınızdaki gibi önce kod, sonra isim, sonra katagoriler mi gelecek? EVET

İkinci sorunuz;
Doğrudur tam olarak bu şekildedir.

İkinci satırdaki veri diğer ürüne ait olacaktır. Her bir satırda bir ürün olacaktır.

Örnek CSV ve olması istenen iki sayfa halinde ekteki dosyadadır.

Ekli dosyalar

Merhaba,
Dosyayı inceledim. Tamamdır.
İlginiz ve yardımınız için çok teşekkür ederim.
Hakkınızı helal ediniz.
Kolay gelsin.
Satır 19 ve bazı başka satırlarda \, var. Bu sebeple hatalı veri aktarması oluyor. Şimdi tekrar kontrol ederken farkettim.
Araya karışan bu tür fazla karakterlerden dolayı hatalar olabiliyor.
Son cevaptaki dosyayı güncelledim. Tekrar indirip ayrıntılı kontrol ediniz.

Merhaba,
Çok detaylı incelememiştim.
Gerçekten güzel bir çalışma oldu, emeğinize sağlık.
Kolay gelsin.
Sonuç bildirimi için teşekkürler.
İyi günler.

Not: Yanılmıyorsam bazı kodlar ile ürünler arasında boşluk bırakılmamış. (Örnek 115, 116, 126 satırlar)
Bu yüzden de formül bunların tamamını kod gibi algılıyor. Kodlama karakter sayısı aynı olmadığı için formülle müdahalede bulunamadım.
Eğer bunlar gerçekten hata ise ve verileri çekerken oluşan hatalar ise ve düzeltme şansınız yok ise bunları çözüm sayfasında daha rahat tespit edebilir ve 1. sayfada o satırı bulup orada aralarına manuel olarak boşluk ekleyebilirsiniz. Çözüm sayfasında müdahale etmeyiniz.

Merhaba konu çözülmüş Sayın @PriveT hocamın eline sağlık.

Alternatif olarak VBa Makro kodu ile yapmak isteseniz, aşağıdaki kodu kullanın. Ham veri sayfasında iken çalıştırın.

VBA:
Görüntülemek için giriş yapmanız gerekmektedir.
(24 satır)

Ekli dosyalar

Moderatörün son düzenlenenleri:
Alternatif olarak VBa Makro kodu ile yapmak isteseniz, aşağıdaki kodu kullanın. Ham veri sayfasında iken çalıştırın.

Feyzeullah Bey merhaba,

Sizin de emeğinize sağlık. İlginiz ve yardımınız için teşekkür ederim.

VBA çalıştırdıktan sonra kategorileri yan yana yazarken;

" (Çift tırnak)

/ (Bölme işareti)

Gelen yerler var. Tekrar inceleyebilir misiniz?

Kolay gelsin.

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...