Q

Çözüldü Sonucu sağlayan değerlerin işaretlenmesi

• Konuyu başlatan Konuyu başlatan Qene
  • Başlangıç tarihi Başlangıç tarihi

Qene

Yıllık Site Üyesi
Excel Versiyonu
Excel 2016
Excel Sürümü
64 Bit
Excel Dili
Türkçe
Merhaba,

Bir konuda desteğinize ihtiyacım var.
Excel'de bazı verilerden elde edilen rakamsal sonuçlarım var. Ben bu sonuçların hangi değerler ile oluştuğunu kolayca nasıl bulabilirim?
Daha kolay anlaşılması için örnek vereyim.

1574531735952.webp

Bunlar A1 hücresinden itibaren yazılı olan rakamlar. Bu rakamların toplamı 9.202,63 etmekte.
Lakin benim yeşil alanla belirttiğim kısımlar verilerimde aslında yok.
Ben üst resimde belirttiğim gibi, 9.202,63 olan sonucu oluşturan hücreleri nasıl tespit edebilirim.
Bu aynı hücrelerde verdiğim örnek gibi renklendirme olabilir, hücrelerin kendileri olabilir, makroyla olabilir, formülle olabilir...
Yeter ki olsun özetle.

Desteğinizi esirgememeniz temennisiyle...

Moderatörün son düzenlenenleri:
Excel' in Solver eklentisi ile çözülebilir. Problemi bir dizi denklemle ifade etmemiz gerekiyor.
Şu şekilde yapıldı:
  1. Veriler B4:B10 aralığında
  2. Bunun karşısına (C4:C10) 0/1 değerini alan seçim alanını ekledim. Eğer 1 ise B' deki sayıyı toplama dahil ediyoruz, 0 ise etmiyoruz.
  3. F5 hücresinde seçili değerlerin toplamını hesaplıyoruz. ( =SUMPRODUCT(B4:B10;C4:C10) )
  4. F6 hücresine hedef ile seçili değer arasındaki farkı hesaplıyoruz. Bunun ideal durumda 0 olması gerekiyor. (=ABS(F4-F5))
  5. Solver eklentisini çalıştırıyoruz. (aktif değilse add-in menusunden seçilir ve "Data" sekmesine kendisini ekler.
  6. Ayarlar ekteki resimden görebilirsiniz. Yada dosyayı açıp solver eklentisini çalıştırırsanız yine görürsünüz.
  7. Daha önce Solver add-in kullanmadıysanız dikkat edilecek en önemli nokta kısıtları (constraints) eklerken C4:C10 arasını binary (0/1) şeklinde tanımlamak. Ekrandaki ADD düğmesine tıklayıp C4:C10 aralığını seçip "<=" olarak gördüğünüz alanı "bin" olarak seçilmesi gerekiyor.
    Capture2.webp

Ekli dosyalar

Moderatörün son düzenlenenleri: