H

Çözüldü Seri Doldurma, Doğrusal ve Büyüme

• Konuyu başlatan Konuyu başlatan hakki83
  • Başlangıç tarihi Başlangıç tarihi

hakki83

Site Üyesi
Excel Versiyonu
Excel 2016
Excel Sürümü
64 Bit
Excel Dili
Türkçe
Merhaba

Bir örnek dosya hazırladım. İki sayfada da benzer çalışma var.

Konu şudur: Exceldeki seri doldurma özelliğinde, EĞİLİM ve büyüme ile doldurulan iki sayı arasındaki sayılar, (E SÜTUNU) neye göre nasıl dolduruluyor, çok uğraştım bulamadım.

Aralarındaki farklara baktım, farkların oranına baktım, ama nasıl doldurulduğunu anlayamadım. Muhakakk bir oranı bir ölçüsü vardır, hatta basit bir şeydir ama bulamadım.

Not: örnek dosyada açıklamalarda D sütunu diye yazmışım, net görülsün diye araya boşluk verince E olmuş oldu. Gözardı ediniz.

Ekli dosyalar

1599775384544.webp

Doğrusal kısım belli galiba. Aradaki farkı adım sayısana bölerek artış miktarını buluyorsunuz.
Örnek verecek olursam :
1599775504606.webp

2. satır başlama 5. satır bitiş satırımız. Bu durumda 2 den 5 kadar 3 adım atmamız gerek.
2 den 3 e için 1 adım
3 den 4 e için 1 adım
4 den 5 e için 1 adım
İşta ikinci satırdan beşinci satıra 3 adım atılması gerek. Başlama sayımız 2 bitiş sayımız 8 arada ki farkımız 6.
6 sayısını adım sayısına bölünce her bir adım için artması gereken ifadeyi buluruz. O da 6/3 den 2 gelecektir
Bu durumda 2 den 4 e ( birinci adım 2+2), 4 den 6 (ikinci adım 4+2) şeklinde ilerler.

Gelelim büyüme konusuna... Burada toplama yerine çarpma işlemi uygulanmaktadır Sabit bir çarpan ile bir sonraki sayıya ulaşacaksınız. Bunu belirlerken de başlama sayınızın bitiş sayınıza oranının adım sayısına köküncü ifadesi diyebilir. ( Biraz karışık oldu :)) )

Şu şekilde ifade edeyim

Başlama ( 2. satır) -> 3.satır -> 4.satır -> Bitiş (5. satır)
2 -> 2*n -> 2*n*n -> 2*n*n*n ( yani 8 olacak )

Peki nasıl bulabilir n sayısını?
Direk formülü vereyim.
1599776118546.webp
1599776176636.webp

Moderatörün son düzenlenenleri:
Selamlar,
Farklı bir yaklaşımla,
Grafik ve Trend Line özelliklerinden yararlanılarak en aklaşık fonksiyonlar bulunabilir.
Sizin örneklerde ise, R-kare = 1 olmakta. Dolayısıyla en yaklaşık değil, GERÇEK fonksiyonu olmakta....

1599777822772.webp

Fonksiyon
1599777897232.webp

biçiminde ÜSTEL fonksiyondur....

Ekteki dosyada, örneğinizdeki 2 duruma ait Üstel fonksiyonların a ve b katsayıları hesaplanmıştır.
İncelersiniz....

Ekli dosyalar

Moderatörün son düzenlenenleri:
Sayın cakarem ve sayın 52779 harika açıklamalar bilgiler, inceliyorum.

Emin olun sorularım olacak. :)
Hem excel bilgileriniz, hem matematik bilgileriniz çok iyi.

Hem verdiğiniz bilgileri, hem de dosyayı inceleyip anlamaya çalışıyorum.

Anlayabilmem için (ki öyle zannediyorum ki biraz zorlanacağım) ilk olarak yazarak anlatmaya çalışıp, bir kaç soru sormalıyım.

Usteltrendline dosyası beni biraz aştı. Umarım anlayabilirim.

(Matematik bilgim lise seviyesinde ve lise yıllarından kalma)

Bundan dolayı adım adım gitmem gerekiyor :)

Bir sayının üssünün kendisiyle çarpımı olduğunu zannediyorum lise yıllarından.
örnek
5 üzeri 4= 5*5*5*5 = yani 625
Doğru mudur?

Peki,

Soru 1)
Bir sayının üssü 1/3 olursa yani
sayın cakarem’in formülünden söz ediyorum,

8 bölü 2 üssü 1 bölü 3
Bu işlemin sonucu nedir ve
bu hesaplamayı kağıt üzerinde nasıl yapacağız?

Soru 2)
Bir sayının üssü 1/3 olursa yani
8 bölü 2 üssü 1 bölü 3
bu hesaplamayı excel üzerinde nasıl yapacağız?

Soru 3)
Üssü ifadesini
(7 nin karesi, yani 7 üzeri 2 gibi) (veya 8 in küpü, yani 8 üzeri 3 gibi)
Excelde yazarak göstermek istediğimizde nasıl gösteriyoruz?

Yapamadım

Hücre biçimlendir kısmından, yazı tipi bölümünden yapmaya çalıştım, fakat , ya hücrenin tamamı üst simge şeklinde oluyor, ya da hiç olmuyor.

Siz bunu nasıl yazdınız?
(dosyanızdaki sarı dolgulu, kırmızı yazılı metin kutusu içinde görüyorum şu an, e üzeri b çarpı x yazıyor)

Lütfen 3 adet sorumun cevaplarını çok basitçe anlatırsanız memnun olacağım, zira işin içinden çıkamayacağım :)

Selamlar,

Doğru mudur? ...................Evet DOĞRU

Bir sayının üssü 1/3 olursa yani ..............1 / 3 demek KÜPKÖK demek... ya da 3. dereceden KÖK

8 bölü 2 üssü 1 bölü 3
bu hesaplamayı kağıt üzerinde nasıl yapacağız? ...... Kağıt üzerinde ZOR......
Excel de kolay..... Formül =(8/2)^(1/3) sonucu ise =1,587401052

7 nin karesi formül olarak yazacaksanız =7^2 ^ işareti SHIFT + 3 (genelde tek seferede işaret çıkmıyor. SHIFT tuşuna basılı iken kalvyedeki harflerin üzerinde bulunan 3 rakamlı butona iki defa basın İki tane işaret verir birisini silersiniz.)
şeklinde yazacaksanız eğer, 7 yazdıktan hemen sonra Ekle >>> Simgeler açılan Simge menüsünde de üstlerde küçük harflerin bitiminde başlayan işaretlerde ² seçin ve Ekle butonuna basın..... ² hemen yanında da ³ var. Onu seçip ekleyerek şeklinde yazabilirsiniz...

"Siz bunu nasıl yazdınız?
(Wdosyanızdaki sarı dolgulu, kırmızı yazılı metin kutusu içinde görüyorum şu an, e üzeri b çarpı x yazıyor)"

Bunlar denklem şeklinde yazımdır. Ekle >>> Denklem dediğinizde (Simgelerin hemen solunda Denklem bulunmakta) sayfanın ortasına "Denklemi buraya yazın" yazan bir metin kutusu gelir ve denklem işaretlerini içeren menü de üstteki menüde görünür... Bu menüdeki işaretleri kullanarak istediğiniz denklemi yazabilirsiniz...

Selamlar,

Doğru mudur? ...................Evet DOĞRU

Bir sayının üssü 1/3 olursa yani ..............1 / 3 demek KÜPKÖK demek... ya da 3. dereceden KÖK

8 bölü 2 üssü 1 bölü 3
bu hesaplamayı kağıt üzerinde nasıl yapacağız? ...... Kağıt üzerinde ZOR......
Excel de kolay..... Formül =(8/2)^(1/3) sonucu ise =1,587401052

7 nin karesi formül olarak yazacaksanız =7^2 ^ işareti SHIFT + 3 (genelde tek seferede işaret çıkmıyor. SHIFT tuşuna basılı iken kalvyedeki harflerin üzerinde bulunan 3 rakamlı butona iki defa basın İki tane işaret verir birisini silersiniz.)
şeklinde yazacaksanız eğer, 7 yazdıktan hemen sonra Ekle >>> Simgeler açılan Simge menüsünde de üstlerde küçük harflerin bitiminde başlayan işaretlerde ² seçin ve Ekle butonuna basın..... ² hemen yanında da ³ var. Onu seçip ekleyerek şeklinde yazabilirsiniz...

"Siz bunu nasıl yazdınız?
(Wdosyanızdaki sarı dolgulu, kırmızı yazılı metin kutusu içinde görüyorum şu an, e üzeri b çarpı x yazıyor)"

Bunlar denklem şeklinde yazımdır. Ekle >>> Denklem dediğinizde (Simgelerin hemen solunda Denklem bulunmakta) sayfanın ortasına "Denklemi buraya yazın" yazan bir metin kutusu gelir ve denklem işaretlerini içeren menü de üstteki menüde görünür... Bu menüdeki işaretleri kullanarak istediğiniz denklemi yazabilirsiniz...
Ne güzel izah etmişsiniz

Verdiğiniz bilgileri satır satır okuyup anlamaya çalışacağım.

Dosyayı da milim milim inceliyorum.

Soru 1)
A2:B6 bölgesinde ve
J2:K5 bölgesinde
benim verdiğim örneklerden yola çıkılmış sayılar mevcut.
Burası tamamdır.

Fakat

A10:A20 aralığında ve
J10:J20 aralığında
0 dan 8 kadar yazılmış sayılar var.
(Hatta aralarda 1,25 ; 2,49 gibi sayılar da var)

Bu sayılar nedir?
Benim örneklerde
birisi 5 satırlık 1 den 5 e kadar ve
diğeti 4 satırlık 2 den 8 e kadar sayılar vardı. Sormuş olduğum sayılar neden 0 dan 8 e kadar sıralanmış ve nasıl sıralanmış ve neden iki örneğim için de aynı sayılardan istifade edilmiş.

Mesela bu kısmı hiç anlayamadım.

————

C18 hücresinde ve D18 hücresinde birbirinin aynısı olan iki formül var. Ve sonuçları doğal olarak birbirinin aynısı çıkmış : 0,402359478 olarak..

Benzer şekilde L18 ve M18 hücrelerinde de birbirinin aynısı olan iki formül var. Fakat bu iki hücrede formüller aynı olmasına rağmen neden sonuçlar farklı çıkmış?

(Gözlerim mi beni yanıltıyor diye yakından bakıyorum ama gördüğüm kadarıyla formüller aynı)

" A2:B6 bölgesinde ve
benim verdiğim örneklerden yola çıkılmış sayılar mevcut. "

Ben seri oluşturmadım... Direkt olarak sizin değerleri alıp, grafik serisi olarak kullandım ve grafikleri oluşturdum.

" A10:A20 aralığında ve
(Hatta aralarda 1,25 ; 2,49 gibi sayılar da var) "

Bu değerler rastgele değerlerdir. Rastgele derken, içlerinde sizin seride yazan değerler de var (karşılaştırma amaçlı)
Bu değerler x değerleridir. Denklem katsayıları hesaplandıktan sonra oluşturulan denklemde bu x değerleri yerlerine konarak y değerleri hesaplanır. y değerleri de sizin serilerdeki değerlerdir.
Seri oluştururken 1. değer, 2. değer, 3. değer...... gibi sırayla gider. Burada 1, 2, 3 aslında x değerleridir. Fonksiyon denklemini kullanarak x lere karşılık gelen y değerleri hesaplanabilir... Hatta x değeri herhangi bir değer olarak da seçilebilir...
Sorduğunuz değerler bu amaçla, rastgele olarak yazıldı...

"neden iki örneğim için de aynı sayılardan istifade edilmiş."

üşendiğimden dolayı kopyala - yapıştır ile aynı değerleri aldım...

" C18 hücresinde ve D18 hücresinde birbirinin aynısı olan iki formül var. Ve sonuçları doğal olarak birbirinin aynısı çıkmış : 0,402359478 olarak.. Aynı değil birisi + ve diğeri - farklı daçıkabilirdi...
Benzer şekilde L18 ve M18 hücrelerinde de birbirinin aynısı olan iki formül var. Fakat bu iki hücrede formüller aynı olmasına rağmen neden sonuçlar farklı çıkmış?"

C18 de DİZİ formülü olarak
=DOT(LN(B2:B6);A2:A6)
formülü var.
Bu formül hücre girişi şu şekilde yapıldı. c18 : d18 iki yanyana hücre seçildi ve bu iki hücre seçili iken formül CTRL + SHIFT + ENTER ile girildi. Bu iki hücreden birisini silmeye kalktığınızda "Bir dizinin bölümünü değiştiremezsiniz " şeklinde uyarı verir.... Yani bu iki hücre birbirine bağlıdır denilebilir. C18 de bu dizinin ilk elemanını ve D18 de de ikinci elemanını hesaplar.
C18 e =İNDİS(DOT(LN(B2:B6);A2:A6);1)
D18 e =İNDİS(DOT(LN(B2:B6);A2:A6);2)
şeklinde de yazılabilir ve aynı sonuçları bulabilirsiniz.

L18 ve M18 deki durum da C18 ve D18 deki durum ile aynıdır.

Bu formül girişini siz de deneyebilirsiniz.
Örnek

C3 : C12 seçin
formül çubuğuna =SATIR(A1:A10) yazın
CTRL+SHIFT + ENTER ile dizi formülü olarak girişi yapın

Sonuçta
C3 : 1
C4 : 2
.....
C12 : 10 şeklinde yazacaktır....

" A2:B6 bölgesinde ve
benim verdiğim örneklerden yola çıkılmış sayılar mevcut. "

Ben seri oluşturmadım... Direkt olarak sizin değerleri alıp, grafik serisi olarak kullandım ve grafikleri oluşturdum.

" A10:A20 aralığında ve
(Hatta aralarda 1,25 ; 2,49 gibi sayılar da var) "

Bu değerler rastgele değerlerdir. Rastgele derken, içlerinde sizin seride yazan değerler de var (karşılaştırma amaçlı)
Bu değerler x değerleridir. Denklem katsayıları hesaplandıktan sonra oluşturulan denklemde bu x değerleri yerlerine konarak y değerleri hesaplanır. y değerleri de sizin serilerdeki değerlerdir.
Seri oluştururken 1. değer, 2. değer, 3. değer...... gibi sırayla gider. Burada 1, 2, 3 aslında x değerleridir. Fonksiyon denklemini kullanarak x lere karşılık gelen y değerleri hesaplanabilir... Hatta x değeri herhangi bir değer olarak da seçilebilir...
Sorduğunuz değerler bu amaçla, rastgele olarak yazıldı...

"neden iki örneğim için de aynı sayılardan istifade edilmiş."

üşendiğimden dolayı kopyala - yapıştır ile aynı değerleri aldım...

" C18 hücresinde ve D18 hücresinde birbirinin aynısı olan iki formül var. Ve sonuçları doğal olarak birbirinin aynısı çıkmış : 0,402359478 olarak.. Aynı değil birisi + ve diğeri - farklı daçıkabilirdi...
Benzer şekilde L18 ve M18 hücrelerinde de birbirinin aynısı olan iki formül var. Fakat bu iki hücrede formüller aynı olmasına rağmen neden sonuçlar farklı çıkmış?"

C18 de DİZİ formülü olarak
=DOT(LN(B2:B6);A2:A6)
formülü var.
Bu formül hücre girişi şu şekilde yapıldı. c18 : d18 iki yanyana hücre seçildi ve bu iki hücre seçili iken formül CTRL + SHIFT + ENTER ile girildi. Bu iki hücreden birisini silmeye kalktığınızda "Bir dizinin bölümünü değiştiremezsiniz " şeklinde uyarı verir.... Yani bu iki hücre birbirine bağlıdır denilebilir. C18 de bu dizinin ilk elemanını ve D18 de de ikinci elemanını hesaplar.
C18 e =İNDİS(DOT(LN(B2:B6);A2:A6);1)
D18 e =İNDİS(DOT(LN(B2:B6);A2:A6);2)
şeklinde de yazılabilir ve aynı sonuçları bulabilirsiniz.

L18 ve M18 deki durum da C18 ve D18 deki durum ile aynıdır.
Sayın 52779 öncelikle bu kadar emeğiniz için çok teşekkür ederim

Sayın cakarem’in formülüyle
yani
(büyük sayı bölü küçük sayı) üssü (1 bölü adım sayısı)

formlüyle ve sizin verdiğiniz hesaplama bilgileriyle bu formülü hesaplayarak,

exceldeki eğilimli büyümeli seri doldurmanın nasıl olacağını, yani nasıl doldurulduğunu öğrenmiş oldum. Bir iki saat öncesine kadar onlarca deneme yapmış olmama rağmen bu sabit sayının nasıl oluşturulduğunu bilmiyordum, şimdi sizlerin sayenizde öğrenmiş oldum.

Benim örnek dosyamdaki sayfa1 deki 1,58740..
ile diğer sayfadaki 1,49534.. formülün sonucunda çıktığını gördüm. Yani olay budur. Buraya kadar çok güzel.
——

Sizin dosyaya tekrar gelelim.

Yine öğrenmek istediğim bir kaç şey daha var.

Soru 1)
Bulunması gereken katsayılar olan 1,49534 sayısı ve 1,58740 sayısı nerede?

Soru 2)
“Soru 1 in cevabı, acaba aşağıdaki formülde midir” diye düşündüm.

y= a çarpı e üzeri b çarpı x
formülünü inceledim.

bir deneyeyim dedim.
y nin , x in ve e nin hangi değerler olduğunu anlayamadım.

Ayrıca düşük tahsilli oluşuma verin;
izah etmiş olmanıza rağmen benim örneklerimle;
0 dan 8 e kadar yazılı sayıların ve yanındaki ve aşağısındaki formüllerin arasında,
bir bağlantı kuramadım.

Tahmin ettiğim gibi beni aşmıştır.

Sayenizde öğrenmek istediğimi öğrendim. Konu çözülmüştür.

Tekrar teşekkür ederim, saygılar

Soru 1)
Bulunması gereken katsayılar olan 1,49534 sayısı ve 1,58740 sayısı nerede?

Soru 2)
“Soru 1 in cevabı, acaba aşağıdaki formülde midir” diye düşündüm.
Selamlar,
ilk mesajımda da belirttiğim gibi
Farklı bir yaklaşımla,
Grafik ve Trend Line özelliklerinden yararlanılarak en aklaşık fonksiyonlar bulunabilir.
Sizin örneklerde ise, R-kare = 1 olmakta. Dolayısıyla en yaklaşık değil, GERÇEK fonksiyonu olmakta....

Grafik - Trend Line verilen noktalara göre en yaklaşık fonksiyonun bulunması için kullanılabilir. Burada R-kare değeri 1 e ne kadar yakınsa Gerçek fonksiyona o kadar yakındır demektir.

Sizin durum : Seri oluşturulması (Lineer ya da Büyüme) dır. Seri oluşturulmasında değerler arasında mutlaka bir ilişki var demektir ve bu ilişki de bir fonksiyonun kullanılması anlamını taşır. Dolayısıyla R-kare değeri 1 çıkacaktır.

Dokumanda ise, örneğiniz olan Seri oluşturulması için Grafik - Trend Line ile GERÇEK fonksiyon bulunmuştur. (fonksiyonun katsayıları hesaplatılarak). Bulunan katsayıları yerine yazıp elde edilen fonksiyonu kullanarak AYNI serilerinizi oluşturabilirsiniz. Yani x değerlerine sırayla 1, 2, 3, 4,..... yazıp y değerlerini hesaplatırsanız sizin serileriniz oluşacaktır.

" Soru 1)
Bulunması gereken katsayılar olan 1,49534 sayısı ve 1,58740 sayısı nerede? "

Dokumanda, 1,495348781 ve 1,587401052 katsayılarını hesaplatmadım. Çünkü, sizin gönderdiğiniz ekte zaten serinin 2.değerini, serinin 1. değerine bölerek katsayıların hesaplatılmasına yönelik formül var.

Gönderdiğim dokumanda da isterseniz, ardışık iki tamsayı için hesaplanan y değerini kullanarak söz konusu katsayılar hesaplatılabilir.
Yani gönderdiğim dokumana göre söyleyecek olursam :
1. seri için
B11 / B10 ya da B17 / B16 ya da B20 / B19 hesaplatılırsa 1,495348781

2. seri için ise
K11 / K10 ya da K14 / K13 ya da K15 / K14 ya da K15 / K14 ya da K16 / K15 ya da K17 / K16 ya da K20 / K19 hesaplatılırsa 1,587401052
katsayılarını bulabilirsiniz....

Bir üstteki mesajımdaki oran katsayılarının bulunmasını daha iyi açıklayabilmek için örnek dosya hazırladım.....eki incelersiniz.

Burada, fonksiyonlar kullanılarak sizin seriler oluşturuldu. Söz konusu oran katsayıları da sizin dokumandaki formüllerle hesaplatıldı.

Ekli dosyalar

Bir üstteki mesajımdaki oran katsayılarının bulunmasını daha iyi açıklayabilmek için örnek dosya hazırladım.....eki incelersiniz.

Burada, fonksiyonlar kullanılarak sizin seriler oluşturuldu. Söz konusu oran katsayıları da sizin dokumandaki formüllerle hesaplatıldı.
Dosyanızı inceliyorum. Yine emek vermişsiniz.

B9 dan ve J9 dan itibaren, anlayabilmem için benim örnektekiler oluşturulmuş ama
eğilimli büyümeli doldurma, excelde otomatik olarak değil; formüllerle oluşturulmuş. (Dün bunun farkında değildim, bugün anladım.)

Dikkatimi çeken, bu oluşturmayı yaparken, A9 ve I9 dan itibaren, tıpkı yardımcı sütun kullanır gibi, ardışık tamsayı sütununa ihtiyaç duyulmuş..

Peki şunu sormak istiyorum. .
B4, B5 ve
J4, J5 te
a ve b harflerinin karşısındaki sayıları nasıl buldunuz ki formüllerde kullanabildiniz? Yani nedir bu a ve b sayıları?

Dünkü dosyanızda e harfinin, e sabit sayısı olduğunu da hiç bilmediğim için yapılanları anlayamamıştım. Şimdi taşlar yerine oturdu.

Zira

y eşittir a sayısı çarpı (e sayısısı üzeri (b sayısı çarpı x sayısı))
formülünüzü hesaplayarak kontrol ettim, sonuç doğru.

Netice itibariyle eğilimli büyüme dizisini otomatik değil, formüllerle oluşturmuşsunuz.

Ama nedir bu a ve b sayıları?

B9 dan ve J9 dan itibaren, anlayabilmem için benim örnektekiler oluşturulmuş ama
eğilimli büyümeli doldurma, excelde otomatik olarak değil; formüllerle oluşturulmuş. (Dün bunun farkında değildim, bugün anladım.)

Dikkatimi çeken, bu oluşturmayı yaparken, A9 ve I9 dan itibaren, tıpkı yardımcı sütun kullanır gibi, ardışık tamsayı sütununa ihtiyaç duyulmuş
Evet... Seri, fonksiyon yardımıyla üretildi.

Ardışık tamsayılar, açıklama amaçlı olarak oluşturulan serilerin eleman sıra nolarını belirtmek için kullanıldı. Bunları kullanmadan da SATIR(a1) kullanarak seri elde edilebilir. Ancak, a ve b katsayılarının elde edilmesinde de SATIR(A1:a10) gibi kullanarak hesap yapılmalıdır.

Peki şunu sormak istiyorum. .
B4, B5 ve
J4, J5 te
a ve b harflerinin karşısındaki sayıları nasıl buldunuz ki formüllerde kullanabildiniz? Yani nedir bu a ve b sayıları?
Bir önceki dosyada zaten hesaplanmıştı , açıklama dosyasında tekrardan hesaplatıp almak yerine bir önceki dosyadan fonksiyonlar ve katsayıları direkt olarak alındı.
Fonksiyon
1599777897232.png

biçiminde ÜSTEL fonksiyondur....
a ve b, Fonksiyonun genel yazılım biçimindeki katsayılardır.

Netice itibariyle eğilimli büyüme dizisini otomatik değil, formüllerle oluşturmuşsunuz.
Aynen EVET..

Dünkü dosyanızda e harfinin, e sabit sayısı olduğunu da hiç bilmediğim için yapılanları anlayamamıştım. Şimdi taşlar yerine oturdu.
e sayısı sabit bir sayı olup e tabana göre log, ln olmaktadır. ve ln e = 1 dir.
e sayısını Excel de yazdırabilmek için, =ÜS(1) şeklinde yazdığınızda bulabilirsiniz.

a ve b katsayılarının hesaplanmasında, örneğin =DOT(LN(B2:B6);A2:A6) formülünde e tabanlı log olan ln kullanılmıştır.
Serilerin oluşturulmasında ise, örneğin =$E$18*ÜS(1)^($C$18*A10) e sayısı için ÜS(1) kullanılmıştır.