K

Çözüldü Seçimli kritere göre minumum değer girebilme

• Konuyu başlatan Konuyu başlatan kmlzdmr
  • Başlangıç tarihi Başlangıç tarihi

kmlzdmr

Site Üyesi
Excel Versiyonu
Excel 2016
Excel Sürümü
64 Bit
Excel Dili
Türkçe
Merhaba,
örneği ve açıklaması ekli tabloda olduğu üzere iki adet açılır liste kutularındaki seçimlere göre C3 hücresine kriterlere göre belirlenmiş limitten aşağı değer girdirilmemesi için c3 hücresine veri doğrulama formülüne ihtiyacım var.
Lütfen yardımcı olabilir misiniz?

Ekli dosyalar

Merhaba ,
Kontrol eder misiniz ?
Sayın #ezelk öncelikle teşekkür ederim.
10 ve 16. satırlarda değerleri belirtmek için yazmıştım. Asıl dosyada bu alanlar yok.
ancak düşeyara daki tablo dizisi ya da başka bir liste olmaksızın formül gerekli.
size hangi durum hangi durum doğru hangi durum yanlış formül etmeye çalıştım...
=EĞER(VE($B$3="hariç";$C$3=18;$D$3>847,46);DOĞRU;YANLIŞ)
=EĞER(VE($B$3="hariç";$C$3=8;$D$3>925,93);DOĞRU;YANLIŞ)
=EĞER(VE($B$3="hariç";$C$3=1;$D$3>990,1);DOĞRU;YANLIŞ)
=EĞER(VE($B$3="dahil";$D$3>1000);DOĞRU;YANLIŞ)
veridoğrulama formül alanına ve(, yada( , topla.çarpım( gibi bir formülle bütün kombinasyonları birkerede yazmak gerekli sanırım.

Merhaba ,
Şu an için önerdiğim çözümden daha farklı bir yöntem aklıma gelmiyor / bilmiyorum. Forumdaki arkadaşlarımızdan çözüm önerileri gelecektir.
Kolay gelsin

Merhaba @KMLZDMR

Yanlış anlamadıysam; hücre seçiliyken VERİ DOĞRULAMA>>TÜM SAYI >> BÜYÜK YADA EŞİT seçeneğine aşağıdaki formülü uygulayın.
Yalnız önce sayıyı yazıp sonra hariç/dahil veya oran seçimini değiştirirseniz istediğiniz olmaz.
Ancak; bu duruma ilişkin olarak da koşullu biçimlendirme kullanılarak, yazılan sayının koşula uymadığı vurgulanabilir.
Bunun için C3 seçiliken koşullu biçimlendirmeye =$C$3<$T$2/(1+(A3="hariç")*B3/100) formülü uygulayıp dikkat çekecek bir renk seçin.

Önce seçimleri yapıp sonra sayıyı yazarsanız veri doğrulama formülü istediğiniz işlemi yapar.

Kod:
Görüntülemek için giriş yapmanız gerekmektedir.
(1 satır)

Merhaba Ömer Baran Üstadım
Düzenlediğiniz formül ve uygulaması kısmen çalıştı. Ancak kuruşları limitte kontrol etmedi.
bu değerler;
hariç te %18 847,46, %8 925,93, %1 990,10 değerleri <= kabul edilip
dahilde de öngördüğünüz üzere 1000 den büyük olması gerekli olacağından geçerli değer bunlardan büyük olması gerekli.
VERİ DOĞRULAMA>>TÜM SAYI >> BÜYÜK olarak seçmek mi gerekir?
kuruş iki hane olması için yuvarla( parantezine aldım.
BÜYÜK seçilmiş olarak aşağıdaki formülleri uyguladım.
Ancak hariç ve 18 seçiminde 847,47 yani 1 kuruş fazla yazınca veri doğrulma ve k. biçim girilen değeri kabul etmesi gerekirken
gözlemlediğimde en az 848 değeri yazınca kabul ediyor.
Veri doğrulama ve/veya koşullu biçimde aşağıdaki formülleri (yuvarlama silinerek) sizin yazdığınız üzere yapsam da 847,47 değerini kabul etmedi.
Nasıl düzenlemek gerekecek?
=YUVARLA($T$2/(1+(A3="hariç")*B3/100);2)
=$C$3<yuvarla($T$2/(1+(A3="hariç")*B3/100);2)

Merhaba,
Ömer Baran üstadım
8. pencere deki konuyu şöyle çözümledim.

VERİ DOĞRULAMA>>ONDALIK >> BÜYÜK >> EN AZ alanına
=YUVARLA($T$2/(1+(A3="hariç")*B3/100);2) formülü uyguladım.
tabiki k. biçim formülüde yerine uygulandı

Moderatörün son düzenlenenleri: