B

Çözüldü Seçenekli Listboxlar ile Sütun Gizle Göster

Believing

Yıllık Site Üyesi
Excel Versiyonu
Excel 2016
Excel Sürümü
64 Bit
Excel Dili
Türkçe
Sayın uzman arkadaşlar,

Ekteki çalışmada seçenekli üç adet listbox hazırladım. Listbox seçimlerine göre satır&sütun gizlemek veya göstermek istiyorum. Kodlama konusunda yetersiz olduğumdan, benim için çok değerli olan yardımlarınızı rica ederim.

Saygılarımla.

Ekli dosyalar

Merhabalar Sayın @Believing .

Oluşturduğum kodların olduğu ekteki belgedeki durumu deneyin.
İsteklerinizin karşılandığını sanıyorum.

USERFORMdaki seçimlere göre ilgili gizlemeler/göstermeler yapılır,
USERFORM kapatıldığında sayfada tüm satır ve sütunlar görünür hale gelir.
TÜMÜ Checkboxları ile üstlerindeki Listboxlar karşılıkyı etkileşimlidir.

Ekli dosyalar

Sayın Ömer bey,

Ellerinize ve emeğinize sağlık, kodlar çok güzel çalışıyor.
Sadece küçük bir ayrıntı kalmış. Listbox'lardan yapılan seçimlerden sonra "Seçili Kriterleri Göster" butonuna tıklanınca, sayfa seçimlere göre şekillenmeli ve Userform kapatılmalıdır.
Unload Me
ThisWorkbook.Save
sözdilimleri ile Userform'u kapatabiliyorum ama seçimleri koruyamıyorum.

Saygılarımla.

Seçimleri korumak derken kastınızı tam anlamadım.

Gönderdiğim dosyada, userformdaki commandbutton üzerinden yapılan herhangi bir işlem yok. İşlemler checkbox ve listboxlardaki seçimlere göre gerçekleşir.

.

Ömer bey,

Listbox'lardan seçim yapılınca arkaplanda sayfalardaki satır ve sütunlar doğru olarak gizleniyor.
Sayfada çalışmak için Userform'u kapattığımda tüm satır ve sütunlar görünür hale gelmektedir.
Buradaki amaç sayfayı sadeleştirerek üzerinde çalışmaktır.

Saygılarımla.

Yıl seçimi kısmında her zaman sadece 1 adet yıl seçilecekse, bunun için
Listbox yerine bir Combobox kullanmak daha anlamlı ve kodlama bakımından da daha pratik olur. Önce bunu belirteyim.

CommandButton nesnesini, sadece formu kapatmak için kullanıyorsanız;
belirttiğiniz kodları (...Save..Close vs) yine kullanabilirsiniz.
Şayet gösterme, gizleme istediğiniz gibi gerçekleşiyor ve
sorun sadece userform kapatıldığında, mevcut durumun (gizleme/gösterme) korunmasıysa;
userformun kod bölümündeki UserForm_QueryClose kod blokunu silmenizin yeterli olması gerekir.

.

Merhaba Ömer bey,

Buradaki asıl amaç Userform kapatıldığında, mevcut durumun (gizleme/gösterme) korunmasıdır.
Userformun kod bölümündeki UserForm_QueryClose kod blokunu sildim.
Lixtboxlardan yapılan seçimlerde sorun yok ve gayet güzel çalışıyor.
Checkbox'lar ile tümü seçimlerini işaretleyerek "CommandButton5" butonuna basınca satırları göstermemektedir.
Eğer mümkünse çalışma her açıldığında tüm satır ve sütunlar görünür olursa çok makbule geçecektir.

Saygılarımla

Siz daha evvel sütun gösterme/gizleme kısmı sorunsuz, tamam diye yazdınız ancak açıkçası ben bu durumdan çok kani değilim.

Yıl seçimi dolayısıyla 4'üncü satıra bakarak gizlenmiş olan sütunlarda yer alan 5'inci satırdaki AY isimleri,
yani O5-AM5 hücreleri, AY Listboxundaki seçime göre kontrol edilecek mi edilmeyecek mi?

Özetle Listbox'ların sütun anlamında kapsamları TAM OLARAK nedir onu netleştirmeye çalışıyorum.
-- G-N sütunları YIL Listboxuna bakılarak, O-BA sütunları ise AY ADIna bakarak mı işleme sokulacak yoksa
-- G-AN sütunları YIL Listboxuna göre, AO-BA sütunları AY Listboxuna bakarak mı işleme sokulacak?

5'inci satırdaki Genel Toplam ve Toplam başlıklarının olduğu N, AA, AN sütunları sürekli görünür mü kalacak?
BA sütununu sormuyorum çünkü onun için AY Listboxundaki Genel Toplamın seçilip seçilmediğine bakılacağı belli.
AY Listboxunda Genel Toplam seçildiğinde N, AA ve AN sütunlarının durumu bu seçimden etkilenecek mi?

Son olarak da, 4 ve 5'inci satırdaki başlık alanı sabit midir, sonradan eklenecek ilave sütunlar olacak mı?

Tümünü seç CheckBoxlarının durumu mesele değil (sonuncusunun eksik kaldığını biliyorum) .

Sayın Ömer bey,

Sorunlarınız üzerine örnek çalışmamı tekrar inceledim. 4. satırdaki yılların yanlış dizildiğini fark ettim için çalışmayı tekrar revize ettim.
Bu yanlışlık için sizden özür dilerim. Ekteki revize edilmiş çalışmada sorunlarınıza cevap vermeye çalıştım.

Saygılarımla.

Ekli dosyalar