K

Çözüldü Sayfa adlarını fonksiyonlarla açılır listede getirmek

• Konuyu başlatan Konuyu başlatan kmlzdmr
  • Başlangıç tarihi Başlangıç tarihi

kmlzdmr

Site Üyesi
Excel Versiyonu
Excel 2016
Excel Sürümü
64 Bit
Excel Dili
Türkçe
Merhaba arkadaşlar,
Bir çalışma kitabında bulunan sayfa adlarını ekli excel kitabındaki "sayfaadlarılist" isimli sayfaya ;
* O3 hücresine formüllerle/fonksiyonlarla açılır liste ile getirilmesine ihtiyacım var.
** T3 ve aşağısına satırlarda olmak üzere sayfa adlarını getirebilen formüle ihtiyacım var.
Yardımcı olabilir misiniz?

Ekli dosyalar

İstediğiniz işlemin formülü bu (sayfalardan sadece 1'incisi için).
Diğer satırlarda da iLgili sayfaların A1 hücrelerini esas alarak formülü değiştirirsiniz.
Oluşan T sütunundaki listeyi de veri doğrulama listesinin kaynağı olarak kullanırsınız.
31 sayısı, sayfa isimlendirmesinde kullanılabilecek karakter sayısı sınırı.

[REPLY]
Kod:
Görüntülemek için giriş yapmanız gerekmektedir.
(1 satır)
[/REPLY]

Sayın Ömer Baran üstadım,
İlginize teşekkür ederim.
Dediğiniz şekilde yaptım. Ama her bir T sütunu satırında kopyaladığım formülü ilgili alanı silip elle her sayfanın A1 hücresini seçerek yapmak durumu bulunmaktadır.
L3 hücresinde elle yaparak yazmış ve açılır liste olarak yapmıştım.
Amacım, sayfa adları eklenince yeni eklenen sayfada listeye gelmesini görmek.

* Aslında sorumda T sütunundaki sayfa adları yokmuş gibi düşünerek O3 hücresine sayfa adlarını veri doğrulama/açılır listeden getirebile kombine fonksiyonlarla nasıl yapılacağıdır. BU yöntemi öğrenmek istedim.
** Diğer yandan O3 hücresindeki (yukarıdaki (*) alanı olmaksızın) T sütununa sayfaları formülle doğrudan nasıl aşağı doğru (satırlara) dağılımı ya da sağa doğru (sütunlara) dağılımını yapabilmek...

bu yönde değerli katkınızı sunabilir misiniz.

İlk sayfanız olan 2021GVHSP sayfası hariç diğer sayfaların isimleri SAYISAL olduğundan şöyle bulunabilir.
Yıl kısmı 2021 olarak dikkat alındı. Formülü T4 hücresine uygulayıp aşağı doğru kopyalayın.
Hata alırsanız dosyaadı kısmını DOSYAADI ve dosyaadi diyerek de deneyin, biri sonuç verecektir.

[REPLY]
Kod:
Görüntülemek için giriş yapmanız gerekmektedir.
(1 satır)
[/REPLY]

Sayın Ömer BARAN üstadım,
Çok teşekkür ederim.
Formül dediğiniz gibi çalıştı. dosyaadi büyük harfle oldu.
Diğer yandan ,sayfa adları metin olsaydı nasıl formül olurdu? Sayfa adları 2021-1 yerine 2021-ocak 2021-şubat 2021-mart gibi... ya da sadece Ocak, Şubat,.... buna göre de formül geliştirmeniz mümkün mü?

(6. pencere yazısı cep telefonundan yazmıştım. yok sayınız.)

Moderatörün son düzenlenenleri:
Varsayımların sonu yok.
AY İSİMLERİ üzerinden TARİH (SAYISAL değerdir) elde edilebileceğine göre;
önceki cevabımdaki SAYISAL ibaresinin içerisine dahil sayılabilir, formül oluşturulabilir elbette.

Boş bir hücrede =METNEÇEVİR(("1."&SATIR($A1));"AAAA") gibi bir formül oluşturursanız, ay isimlerinin elde edilebileceğini göreceksiniz.
Bu mantıkla, önceki cevabımdaki DOLAYLI parantezlerinin içi düzenlenerek 2021-Ocak, 2021-Şubat gibi sonuç alınarak devam edilebilir.

.