Range Sınıfının Activate Yönetimi Başarısız Hatası

Çözüldü Range Sınıfının Activate Yönetimi Başarısız Hatası

YasarPiskin

Yıllık Forum Üyesi
Excel Versiyonu
Excel 2016
Excel Sürümü
64 Bit
Excel Dili
Türkçe
DATA sayfasındaki mevcut kod ile Z2 hücresine girilen sicile sahip personele ait bir başka sicil varsa, o personele ait en büyük sicili AA2 hücresinde bulup bu sicili EXIT sayfası A5 hücresinden itibaren sıralanıyor. EXİT sayfasındaki kod ile A5 hücresinden itibaren girilen siciller ile de kenarlıklar oluşturuluyor ve formüllü hücrelerdeki formüller bir alt satıra ekleniyor. Belgeyi kullanırken almakta olduğum hatanın giderilmesi hususunda yardımlarınızı rica ediyorum.

Ekli dosyalar

• 1.webp
    1.webp
    32.7 KB · Görüntüleme: 11
  • 2.webp
    2.webp
    64.7 KB · Görüntüleme: 11
  • Kitap1.xlsb
    Kitap1.xlsb
    240.1 KB · Görüntüleme: 4
Kod:
Görüntülemek için giriş yapmanız gerekmektedir.
(2 satır)
Bu iki satırın koddaki amacı nedir? Data sayfasında son aktif hücreyi tekrardan aktif etmek mi?

İşlem tamamlandığında tekrardan Data sayfasına dönüp Z2 hücresini çekmek istiyorsanız; Yukarıdaki iki satırın başına ' (tek tırnak) koyun veya silin.
Range ile başlayan satırın olduğu satıra da aşağıdaki kodu yapıştırın.
Kod:
(1 satır)

Değişikliği yapınca hatayı almaz oldum. fakat bu seferde B5:AE aralığındaki herhangibir işlem yaptığımda her seferinde kursör DATA sayfası Z2 hücresine gidiyor. Bu hususta da yardım rica ediyorum.

Ekli dosyalar

Merhabalar, her iki sayfada da Worksheet_Change kodları mevcut.

Siz işlemin ilk adımını Data sayfasında yaptığınız için EXIT sayfasının kodlarında yer alan adr = ActiveCell.Address satırı Data sayfasındaki son seçili hücreyi alır.

Kodlar işleme devam edip Range(adr).Activate satırına geldiğinde Data sayfası aktif Exit sayfası aktif değildir.
Hatanın kaynağı Aktif Olmayan Sayfada hücre seçtirmek istemeniz.

Çözüm Nedir?
-- Paylaşılan dosyada adr isimli değişkenin bir işlevi yok, adr = ActiveCell.Address ve Range(adr).Activate satırlarını silebilirsiniz.

-- Eğer bu satırları kullanmanız gerekiyorsa Data sayfasındaki If cikis.Range("A5").Value = "" Then satırının üzerine aşağıdaki satırı ekleyiniz.
VBA:
(1 satır)