M

Çözüldü Plaka Halinde olan malzemelerin kullanım miktarlarını bulma

• Konuyu başlatan Konuyu başlatan musti06
  • Başlangıç tarihi Başlangıç tarihi

musti06

Yıllık Forum Üyesi
Excel Versiyonu
Excel 2016
Excel Sürümü
64 Bit
Excel Dili
Türkçe
Merhaba Hocalarım

Plaka olan çelik malzemeler var. bunlar her hafta sayılıp excel de stoklar kayıt ediliyor ve gelenler de ekleniyor.
Bu excel e bakarak aylık yada haftalık kullanım miktarlarını görmek istiyorum. yardımcı olabilir misiniz.
detaylı açıklama örnek excel dosyasında mevcuttur. Şimdiden değerli bilgileriniz için teşekkür ederim.

Ekli dosyalar

Formül yazmaya uğraşmadım ancak tablo şeklini daha doğru şekle getirdiğimi düşünüyorum.
Bu şekilde yapmak daha mantıklıdır diye düşünüyorum.
Böylece formül yazacak arkadaşların işini de kolaylaştırmış oluruz...

Ekli dosyayı görüntüle 5660

Ekli dosyalar

• Screenshot_3.webp
    Screenshot_3.webp
    49.2 KB · Görüntüleme: 45
  • PLAKA TAKİP.xlsx
    PLAKA TAKİP.xlsx
    17.5 KB · Görüntüleme: 5
@merakli Hocam düzenlemeniz için çok teşekkür ederim. Fakat şöyle bir açıklama yapmak istiyorum.
Elimde olan veri o hafta başındaki sayım adetleri ve gelen ürün miktarları. kullanılan ürünü otomatik hesaplayacak. Kullanılan ürünler çıktıktan sonra da hangi tarih aralığında ne kullanmışız görebilmeyi arzu ediyoruz.

@52779 Hocam elinize sağlık fakat dosyanızı anlayamadım.

@merakli Hocam düzenlemeniz için çok teşekkür ederim. Fakat şöyle bir açıklama yapmak istiyorum.
Elimde olan veri o hafta başındaki sayım adetleri ve gelen ürün miktarları. kullanılan ürünü otomatik hesaplayacak. Kullanılan ürünler çıktıktan sonra da hangi tarih aralığında ne kullanmışız görebilmeyi arzu ediyoruz.

Benim düzenlediğim dosyayı @52779 arkadaşımızda sizin istediğiniz şekilde sonuç cerecek formülleri eklemiş.
Size kalan gelenler ve gidenler sayfalarına ürün bilgilerinizi günlük girmek kalıyor

Elimde olan veri o hafta başındaki sayım adetleri ve gelen ürün miktarları
ifadesinden hareketle ekteki dokuman hazırlandı. İncelersiniz....

Gerekli açıklamaları dosyada yapmaya çalıştım...

Not : Dokumanınızda, sayım yapıldıkça kolonlara girişler yapılıyordu. Hazırlanan dokumanda veri işleme kolaylığı açısından satırlara giriş yapılmakta...

Ekli dosyalar

Verilerinizi veri tabanına mantığına uygun şekilde saklamanız işlemler açısından uygun olur. Yukarıda genelde formülle cevaplandı bende alternatif olarak makro ve pivot table örneğini atayım.
Ekli dosyayı inceleyeliniz

Veri Giriş Ekranı:
1600781067355.webp

İlk 5 sütun verilerin saklanacağı yer olarak planlanmıştır. Sağ tarafından da pivot table ve option button bulunmaktadır.
Zaman çizelgesinden istenilen tarih seçilebilir.
1600781099270.webp

Ekli dosyalar

Moderatörün son düzenlenenleri:
@cakarem Hocam çözüldü sayılır işaretlemeyi ihmal etmeyeceğim. fakat zaman çizelgesini kullanamadım. ayrıca kullanılan ve gelen kısımlarını seçtiğim de tablo nasıl değişiyor mantığını birazcık açıklama imkanınız var mı ?

Tabi.
1600889171548.webp

Veri giriş ekranından veriler giriş yapılır. Burada dikkat edilmesi gereken gelen ve mevcut alanların kesinlikle dolu olması. Dolu değilse veriler aktarıldı dese bile aktarılmamış olunuyor. ( Buda kodun eksikliği.. Lakin büyük bir sorun oluşturmaz. ) İki kısmıda dolu olan paletlerin verileri DATA sayfasında en son satıra eklenmiş olacaktır.

Gelelim zaman çizelgesine.
1600889533797.webp

Burada bir çok kısım var. Gün bazında ay bazında ve yıl bazında filtreleme yapabilirsiniz. Onun için zaman çizelgesinin sağ üst kısımnda yazan gün yazısına tıklayıp seçenekleri inceleyebilirsiniz. Diğer bir konu zaman aralığı belirtme. Zaman çizelgesinde gölgelere ayrılmış bölümler bulunmaktadır. Her bölge bir günü temsil etmek. Tıkladığınız başlanğıç ve bitiş noktasını o güne getiriyor. İstenilen aralığa çevirmek için mavi rengin en solu ve en başındaki kısma gelip farenin sol tuşuna basılı tutarak genişletebilirsiniz.
Sol üst köşede yer alan TARİH yazısın altında filtrelene tarih aralığı yazacaktır. Oradan da teyit edebilirsiniz. Aralığı dediğim şekilde ayarladıktan sonra tablo otomatik olarak filtreleme yapacaktır.

Not: Dosyayı indirip baktığımda zaman çizelgesi çalışmadığını farkettim. Zaman çizelgesini silip yeniden ekleyiniz. Bu nedenle özet tablo özerine tıkladığınız da üst menüden açılacak olan çözümle menüse tıklayıp zaman çizelgesini yeniden ekleyiniz.

1600890120514.webp

Kullanım Analizi kısmı aslında tablonun E sütunundaki değeri gösteriyor. E sütunundaki veri, veri giriş sayfasında ekle butonuna bastığınızda otomatik hesaplanıp yazılan veri. Hesapla kısmı da şu şekilde:
Örnek:
03/08/20-2X1000X6000-Mevcut =79
03/08/20-2X1000X6000-Eklenen=30

10/08/20-2X1000X6000-Mevcut =109
F = 79+30-109= 0
F = Bir Önceki Mevcut değer + Bir önceki eklenen değer - Şimdi ki mevcut değer

M harfi Mevcut değeri, E harfi Eklenen değeri, F harfi kullanılan miktarı ifade ediyor.
Gelen analiz ise Eklenen değerlerini göstermektedir. Bunun verisini de D sütunundan almaktadır. Değerleri kıyaslayıp bakabilirsiniz.

Moderatörün son düzenlenenleri:
3 aylık kullanım verisi resimde ki gibidir. Bunları isterseniz grafik şekline de çevrilebilir. Tercihiniz size kalmış.
Ekran Hata.webp

Ekli dosyalar

• 1600890600252.webp
    1600890600252.webp
    83.9 KB · Görüntüleme: 11