amsterdam

Site Üyesi
Excel Versiyonu
Excel 365
Excel Sürümü
64 Bit
Excel Dili
Türkçe
Sevgili Forum

H9 hucresine ekmek sayisini girince, yan tarafinda kac palet olacagini gosteriyor. Tek yapmam gereken K sutununda son paletin yanina yığın farkıni yazmam yeterli. Ama son paletde sadece 5 kasa cok az gelecegi icin ornek 2 sayfasindaki gibi yaziyorum.

Yesil olan bolumde (S4:T6) hucresinde benim yaptigim formul, ayni olan paletlerin sayisini ve kasa sayisini gosteriyor. Son paletdeki kasa sayisini da.

Ornek 2 sayfasindaki gibi yazinca formul yine ornek 1 deki gibi gosteriyor. Aslinda ornek 2 sayfasindaki (S9:T11) gibi formulun yazmasini nasil yapabilirim.

saygilarimla

Ekli dosyalar

Selamlar,
365 kullandığınıza göre umarım REDUCE, LAMBDA, DÜŞEYYIĞ, SÜTUNA işlevleriniz vardır.
Dosyanızda, Örnek2 sayfanızdaki verilerden hareketle

3 satırın da boş olduğu bir hücre seçin ve bu hücreye
(Örneğin, S13 hücresine)

Kod:
Görüntülemek için giriş yapmanız gerekmektedir.
(1 satır)

formülünü yazın.
Formül TEK hücrede olup, sonuçlar dökülmeli gelecektir.
Eğer, sonuçların döküleceği alanda girilmiş bir veriniz olursa, TAŞMA hatası verecektir. O nedenle 3 satırın da boş olduğu hücre diye yazdım.

Ekleme :
Dikkat etmemiştim.
1 palet oluca, pallet, 1 den çok adet olunca pallets yazmasını da uyarladım.

eki incelersiniz.

Ekli dosyalar

Son düzenleme:
@52779
Tesekkur ederim, yalniz ekmek sayisini degistirince son paleti gostermiyor. ornegin
4440 yapinca,
10 pallets x 60 kegs = 600
1 pallet x 64 kegs = 64
1 pallet x 68 kegs = 68 bunu gosteriyor.
1 pallet x 8 kegs = 8 gostermiyor. bunuda eklemesi lazim

Ekli dosyalar

• ornek.webp
    ornek.webp
    24.7 KB · Görüntüleme: 8
Makro bilmem ama,
Belki de sayfaya ait makro kodlarından kaynaklanıyordur.
Çünkü 365 deki formüllerde direkt dökülme özelliği var. Ve de HÜCRE, BİLGi vs.. gibi F2+ENTER yapmayı gerektiren bir işlev kullanılmadı formülde...

Belgenizde fazlaca makro kodu mevcut olduğundan nereye/nerelere yerleştirilmeli o konuya bakmadım ama önereceğim kod satırını makro kodlarında uygun konuma/konumlara ekleyerek deneyin.

Sheets(" sayfa ismi ").Calculate

Omer Hocam. sizin dediginizi yaptiktan sonra farkettim ki kopyala yapistir calismamakta. bu sorunu nasil cozebiliriz. birde konu tekrar acilmisken bir sorum daha olacakti. eger bir huzrede yazanlarin rengi kirmizi ise, veriyi belirli bir hucreden alabilirmiyim.

Ekli dosyalar

Rica ederim @amsterdam.
Soruya cevap verebilmek için sanırım baştan aşağı tüm mesajları okumam ve ek yığınlar nedir, yığın farkı nedir gibi bilgileri de bilmem gerekiyor, ayrıca ek yığınlar dolu da olsa boş da olsa en alt satır kırmızı renkli görünüyor, yani ucu açık bazı sorular var gibi görünüyor. Şu an detaylıca bakabilecek vaktim yok maalesef, arkadaşlar destek olacaklardır.

Saygılar