Otomatik Tarih ve Gün Ekleme Talebi

Çözüldü Otomatik Tarih ve Gün Ekleme Talebi

• Konuyu başlatan Konuyu başlatan sward
  • Başlangıç tarihi Başlangıç tarihi
Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...

sward

Normal Üye
Excel Versiyonu
Excel 2016
Excel Sürümü
64 Bit
Excel Dili
Türkçe
Merhabalar,
Ömer Hocam, makro düzenlemeniz ve beni bu siteyle tanıştırdığınız için teşekkür ederim.

Form içerisine mümkünse otomatik bir tarih eklemesi yapmak istiyorum.
Seçilen proje sayfasının(50'den fazla proje sayfası olabilir), I1 hücresine girilen "Montaj Başlama Tarihi" değerine göre başlayacak, ve o tarih B6 hücresinde "1. HAFTA" başlangıç tarihi olacak.
Yeni bir hafta eklendiğinde otomatik olarak o haftanın ilk gün değeri B6 de ilgili haftanın hizasında yazacak. (resimde ki gibi). Esasen hücre içi formülasyon ile bunu sağlayabiliyorum ama makro ile yapılabiliyorsa çok daha iyi olur.

Form üzerinde ki Tarih kısmında yazmasını düşündüğüm tarih ise, "Hafta No" da belirtilen haftanın ilk gününden ziyade, OptionButton da seçili olan güne göre Tam Tarih değerinin yazılması.

Örnek olarak;
Seçilen 180685 projesinin, 5. Haftasının 5. günü olan; 05.04.2021 tarihinin yazması.

form.webp

excel ekran.webp

Kod:
Görüntülemek için giriş yapmanız gerekmektedir.
(77 satır)

Ekli dosyalar

Moderatörün son düzenlenenleri:
Merhaba Sayın @sward , forumumuza hoşgeldiniz.

İLk sıkıntılı durum; örnek belgenin satır/sütun yapısında sonradan yapılan değişiklik malesef.
Belgede B sütununa TARİH eklenmiş ve bu nedenle gün sütunları birer sütun sağa kaymış oluyor.
Ekleme en sağa değil de işlem yapılmakta olan sütunların arasına yapılınca
önceki kodlama da bir anlamda açığa düşmüş oluyor ve tek tek baştan kontrol/düzenleme yapılması anlamına geliyor.
Neyse artık bakacağız.

Sorum şu; DATA sayfasında her bir proje için E sütununda MONTAJ BAŞLAMA TARİHLERİ var.
İsteğinizle bu tarihler arasındaki ilişki/bağlantı yok mudur? Örnek belgedeki tarihin bu tarihle bağlantısı yok görünüyor.
Yoksa bu tarihten bağımsız olarak userformda işlem yapıldığı sırada işlem tarihi yazılarak mı başlanacak, ya da belirteceğiniz bir tarihe göre bu tarihin içinde bulunduğu takvim haftasının Pazartesi günü gibi bir tarih mi yazılacak?

İlk tarih meselesi çözüldüğünde sonraki haftalar için anlaşılan o ki; bir üstteki tarih + 7 gün şeklinde tarih yazılacak doğru mudur?

Hoşbulduk, Ömer Hocam (Umarım hocam dememde bir sıkıntı yoktur).

İLk sıkıntılı durum; örnek belgenin satır/sütun yapısında sonradan yapılan değişiklik malesef.
Belgede B sütununa TARİH eklenmiş ve bu nedenle gün sütunları birer sütun sağa kaymış oluyor.
Ekleme en sağa değil de işlem yapılmakta olan sütunların arasına yapılınca
önceki kodlama da bir anlamda açığa düşmüş oluyor ve tek tek baştan kontrol/düzenleme yapılması anlamına geliyor.
Neyse artık bakacağız.
Bu konuda haklısınız, konuyu paylaştıktan sonra, bilgisayar başında değilken aklıma geldi benimde. İşte olduğum için müsait olup yazamadım, kusura bakmayın. Sizi çok uğraştıracak bir durum değildir umarım. Farklı bir öneriniz var ise değerlendirebiliriz.

Sorum şu; DATA sayfasında her bir proje için E sütununda MONTAJ BAŞLAMA TARİHLERİ var.
İsteğinizle bu tarihler arasındaki ilişki/bağlantı yok mudur? Örnek belgedeki tarihin bu tarihle bağlantısı yok görünüyor.
Yoksa bu tarihten bağımsız olarak userformda işlem yapıldığı sırada işlem tarihi yazılarak mı başlanacak, ya da belirteceğiniz bir tarihe göre bu tarihin içinde bulunduğu takvim haftasının Pazartesi günü gibi bir tarih mi yazılacak?
DATA sayfasında ki girişler başka bir form üzerinden (bıraktığım dosyada o userform yok, yeni dosyayı ekliyorum şimdi. Önceden iki farklı excel de işlemler yapılıyordu. Ben hem tek excele indirmeye, hemde makro ile yapmaya çalışıyorum) DATA sayfasında, sıradaki boş satıra otomatik ekleniyor. Aynı zamanda, ŞABLON sayfa kopyalanarak, sayfa adı yeni eklenen PROJE NUMARASINA GÖRE isimlendirilip, üstteki bilgilerin tamamı otomatik dolduruluyor.

UserForm2 den herhangi bir tarih girişi yapılmayacak. yazan haftada ki seçili günün tarihi yazacak.

Makro işinde oldukça yeniyim ve internetten araştırdığım kadarıyla userform1 i kendimce yapmaya çalıştım. Değerli yorumlarınızı paylaşabilirseniz çok memnun olurum.

Şimdiden teşekkür eder, değerli zamanınızı ayırdığınız için teşekkür ederim.

"Hocam" >> "Estağfurullah"
ŞABLON sayfasının kopyalanacağı zaten anlaşılıyordu.

Tarih konusunu netleştirelim.
-- Sayfa ilk kez oluşturuluyorsa ilgili proje sayfasında I1 hücresine, DATA sayfası E sütunundaki tarih yazılacak.
-- Bu tarih aynı zamanda ilgili proje sayfasının B6 hücresine de (1.HAFTA için) yazılacak,
-- Sonraki haftalar için ise bir önceki tarih+7 yazılacak,
Doğru mudur?

Sayın @sward .

Yanlış anlamıyorsam, aşağıdaki şekilde istediğiniz sonuca ulaşılabilir.
FORM açılışında, DATA sayfasında olup, ADINA sayfa açılmamış projeler için sayfa oluşturma işi de yapılır ve
yeni oluşturulan sayfa dahil, proje sayfa adları Combobox'ta hazır olarak gelir, B ütununa tarihler yazılır,
diğer işlemler önceki yapıda aynı şekilde devam ettirilir.

VBA:
(98 satır)

"Hocam" >> "Estağfurullah"
ŞABLON sayfasının kopyalanacağı zaten anlaşılıyordu.

Tarih konusunu netleştirelim.
-- Sayfa ilk kez oluşturuluyorsa ilgili proje sayfasında I1 hücresine, DATA sayfası E sütunundaki tarih yazılacak.
-- Bu tarih aynı zamanda ilgili proje sayfasının B6 hücresine de (1.HAFTA için) yazılacak,
-- Sonraki haftalar için ise bir önceki tarih+7 yazılacak,
Doğru mudur?

Evet hocam aynen dediğiniz gibi

Sayın @sward .

Yanlış anlamıyorsam, aşağıdaki şekilde istediğiniz sonuca ulaşılabilir.
FORM açılışında, DATA sayfasında olup, ADINA sayfa açılmamış projeler için sayfa oluşturma işi de yapılır ve
yeni oluşturulan sayfa dahil, proje sayfa adları Combobox'ta hazır olarak gelir, B ütununa tarihler yazılır,
diğer işlemler önceki yapıda aynı şekilde devam ettirilir.

VBA:
(93 satır)

Bu kodları, ilk mesajımda ki forma ekliyoruz değil mi Ömer Hocam. Yoksa sonradan eklediğim dosyaya mı?

TARİH sütununun olduğu belgede, TEK FORM için kullancaksınız.
Eski kodların tümünü silip bunları yapıştırın.
Dediğiniz gibi yaptım, tüm kodları sildim yerine yeni kodları yapıştırdım. Ama proje sayfalarında datada yazdığım montaj başlama tarihleri ve B6 hücresinde ki tarihler oluşmadı. Ayrıca proje no da, adına sayfa açılmamış projeyi seçtiğimde aşağıda ki hatayı verdi.
Hatalı bir işlem mi yaptım diye 3 sefer, dosyayı silip buraya yüklediğim tarihli dosyayı indirdim denedim ama yine olmadı.

Ekli dosyayı görüntüle 8301

Ömer Hocam selamlar, kusura bakmayın, yoğunluktan dosyayı yeni indirip kontrol edebildim.
Çok teşekkür ederim, gerçekten tam istediğim gibi olmuş elinize sağlık.
Benim için tam bir eğitim dokümanı gibi oldu, bundan sonra ki süreçte, kodları tek tek inceleyerek kodların yazım mantığınız öğrenmeye çalışacağım.
Emeğinize sağlık.

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...