N

Soru Önümüzdeki 6 Ay Datasını Tablodan Süzme

• Konuyu başlatan Konuyu başlatan NFZ01
  • Başlangıç tarihi Başlangıç tarihi

NFZ01

Normal Üye
Excel Versiyonu
Excel 2016
Excel Sürümü
64 Bit
Excel Dili
Türkçe
Merhaba

Ekli dosyadaki datayı bir tarih ve açıklama filtrelemesinden geçirmem gerekiyor.
Şöyle ki; elimde belli tarihlerde ödenecek banka kredileri ve çek ile ilgili bir data var. Bu datadan önümüzdeki 6 aylık ve 12 aylık periyotlarda ne kadarlık kredi ödemesi yapacağımı belirlemem gerekiyor.

Periyotlar şu şekilde bugünden itibaren önümüzdeki;
- 0 - 6 Ay
- 6 - 12 Ay
- 12 - 24 Ay
- 24 - 36 Ay

Konu hakkında desteğinizi rica edeceğim
Şimdiden teşekkürler

Ekli dosyalar

Merhaba Sayın @NFZ01 , forumumuza hoşgeldiniz.

Aşağıdaki formülü J4 hücresine uygulayıp aşağı doğru kopyalayın.
Tarih aralıklarına ilişkin AY SAYILARI; G sütunundaki metinden, boşluk karakterine kadarki kısımdan
"-" karakterine göre ayrılarak elde edilmektedir.
Böylece G sütununda örneğin 8-17 Ay.... yazarsanız hesaplama buna göre yapılır.

.
VBA:
Görüntülemek için giriş yapmanız gerekmektedir.
(1 satır)

.

Ömer Bey merhaba
Öncelikle cevabınız için teşekkür ederim. Ancak formül hata veriyor. Sanırım ya formül parametresinde ya benim datada bir problem var. Aslında direkt buraya yüklediğim excel üzerinden çalışıyorum ama anlamadım ?!

BU hatayı veriyor

Formülde sorun yok, nedeni nedir bilemiyorum ama,
verdiğim formül metninde soldan başlayarak ilk YIL ibaresinden sonra 1 BOŞLUK karakteri varmış gibi kopyalanıyor.
O boşluk karakterini silerek deneyin.
Orada KOD olarak eklemiştim. Aynı formülü bir kez de ALINTI olarak buradan vereyim belki o boşluk karakteri bu kez yer almaz.
Kırmızı renklendirdiğim YIL ibaresinden sonra boşluk karakteri oluşursa onu silin.

=TOPLA.ÇARPIM(($C$2:$C$19>=TARİH(YIL(BUGÜN());AY(BUGÜN())+SOLDAN(G4;BUL("-";G4)-1);GÜN(BUGÜN())))*($C$2:$C$19<=TARİH(YIL(BUGÜN());AY(BUGÜN())+KIRP(PARÇAAL(G4;BUL("-";G4)+1;2));GÜN(BUGÜN())))*(ESAYIYSA(BUL("KREDİ";$E$2:$E$19))*$D$2:$D$19))

.

Tamam şimdi oldu.. Çok teşekkür ederim Ömer Bey.. Beni nasıl bir külfetten kurtardığınızın farkında değilsinizdir :)
Az-çok tahmin edebiliyorum.

Memnuniyetinizi;
-- forumda daha sık ve uzun süreli çevrimiçi kalarak,
-- etrafınızdaki Ms Excel kullanıcılarını forumumuzdan haberdar edip, üye olmalarını salık vererek
göstermenizi bekleriz.

Tekrar iyi çalışmalar dilerim Sayın @NFZ01 .

.