K

Soru MODÜL KODLAMA YARDIM

• Konuyu başlatan Konuyu başlatan Kafkas
  • Başlangıç tarihi Başlangıç tarihi

Kafkas

Normal Üye
Excel Versiyonu
Excel 2016
Excel Sürümü
64 Bit
Excel Dili
Türkçe
İyi günler ekteki excel de D sütundaki örnek D33 hücresinde bulunan ODA2 verisi bulunsun bunu ODA1 diye değiştirdiğimizde yine aynı SÜTUN içinde ama farklı satır arasına yani ODA1'in bulunduğu D2 İLE D31 satırlarIı arasında boş olan satıra D33 satırındaki verilerin TAMAMI ile birlikte OTOMATİK gitmesini modül ile nasıl yapabiliriz yardım edebilir misiniz... Ben ODA2 yi ODA1 yapıp daha sonra exceldeki GÜNCELLE butonuna tıkladığımda Satırın tamamı ( D33 ) belirtilen aralıktaki (D2 İLE D31 ) BOŞ OLAN satıra gitsin umarım anlata bilmişimdir .

Ekli dosyalar

Sayın @Kafkas .

Belgeniz ile açıklamanız bence birbiriyle pek uyuşmuyor. D33'de ODA-2 yazılı değil, hücrede A-2 yazılı.

Belge sizin, sayfa/işleyişle ilgili tasarım size ait tabi.
Oda dediğiniz 30'ar satırlık veri grupları mıdır? Ancak; bu haliyle kullanış yöntemi çok anlamlı gelmedi bana.
Bence bir veri tabanı alanı/sayfası oluşturup, kayıtları boşluksuz alt alta burada tutmak, uygun bir sütuna ODA bilgisini yazmak ve
çok gerekiyorsa da Sayfa1 isimli sayfada bu kayıtları oda grupları halinde ayırarak göstermek daha anlamlı olur.

Ayrıca belgenizde bir adet UserForm var. Belgenizin kullanımı/yönetilmesi işlemlerini;
-- sayfa üzerinde elle işlem yaparak mı yapmak istediğiniz
-- yoksa tüm işlemleri UserForm üzerinde işlem yaparak mı yapmak istediğiniz
konusunda temel bir karar vermenizde yarar var diye düşünüyorum.

.

Belgede eksiklik varsa kusura bakmayın. Anlatmak istediğim tam ifade edemedim sanırım USER form olarak da olur modül olarak da veriler 30 satır evet excel bu şekelde 30’ar satır 90 a yakın grup olacak Sayfa üzerinde satırlarda odaları değiştireceğim zaman GUNCELLE deyinci her ODA kendi bulunduğu gurubu yerleşecek veya USER form a atanan bir butonla exceldeki elle deşen verileri GÜNCELLEME butonu ili halletmiş isterim umarım şimdi anlata bildim teşekkürler EXCEL GÜNCELLENDİ artık ODA-2 yazıyor...

Ekli dosyalar

Sanırım halledemediniz Sayın @Kafkas .

VBA ekranında UserForm'a ait kodları görüntülerken,
-- UserForm_Initalize kodunun son kısmındaki
.RowSource = "Sayfa1!A2:K" kısmını elle .RowSource = "KAYITLAR!A2:K" olarak değiştirin,
-- sonra da CTRL+H tuşlarına basıp Find What kısmına Sayfa1 , Replace With kısmına da Sheets("KAYITLAR") yazıp
TÜMÜNÜ DEĞİŞTİR şeklinde işlem yapın.

.

Sanırım halledemediniz Sayın @Kafkas .

VBA ekranında UserForm'a ait kodları görüntülerken,
-- UserForm_Initalize kodunun son kısmındaki
.RowSource = "Sayfa1!A2:K" kısmını elle .RowSource = "KAYITLAR!A2:K" olarak değiştirin,
-- sonra da CTRL+H tuşlarına basıp Find What kısmına Sayfa1 , Replace With kısmına da Sheets("KAYITLAR") yazıp
TÜMÜNÜ DEĞİŞTİR şeklinde işlem yapın.

.
Sayın @Ömer BARAN denedim YİNE olmadı hata veriyor

Sayın @Ömer BARAN Merhaba Yukarda hazırlamış olduğunuz bu çalışmada küçük bir değişiklik yapma imkanımız varmı ? 90 gurup tan oluşan 30’ar satırı 1 den 30 kadar yapabilirmiyiz ? Modülde 1 satırdan da grup oluşturma, 30 satırdan da grup oluşturma imkanı olsun saygılar..

Sayın @Ömer BARAN rahatsız ediyorum birkaç hafta önce ki BU çalışmanız ile işimizi baya kolaylaştırmıştınız fakat bir kaç sorun oluştu ÖRNEK EKTE B17 DEN B18 GEÇİNCE B17 2. SATIRDA SİLİNMİYOR buna benzer birkaç gurup var ekran resmi yüklüyorum bakabilirmisiniz

Ekli dosyalar

• Ekran Alıntısı.webp
    Ekran Alıntısı.webp
    155.1 KB · Görüntüleme: 2
Ekran görüntüsünden nasıl çözüm üretilebilir ki.
Benim eklediğim son belgede bir sorun görmüyorum.

Hangi durumda hata alıyorsanz belgenizi o halde iken kaydedip forum ekleyin, uygun olduğumda bakarım.

.

Ekran görüntüsünden nasıl çözüm üretilebilir ki.
Benim eklediğim son belgede bir sorun görmüyorum.

Hangi durumda hata alıyorsanz belgenizi o halde iken kaydedip forum ekleyin, uygun olduğumda bakarım.

.
Sayın @Ömer BARAN DOSYA EKTE
ÖRNEK EXCELE DEĞERLERİ GİRDİM B17 ODASINDAKİLERİ B18 YAPINCA HEPSİ B18 ODASINA GİDİYOR FAKAT B18 DEN B17 DİYİNCE HEPSİ GİTMESİNE RAĞMEN B18 ODASINDA 2. SATIRDA SİLİNMİYOR VE BU ŞEKİLDE HEMEN HEMEN TÜM ODALRDA 2 VE BAZILARINDA 3. 4. SATIRLAR AYNI HATAYI VERİYOR

Ekli dosyalar

Sayın @Kafkas .

Belgenizdeki kodlar BAŞLIK+30 satırlık bbir ritimle çalışan bir yapıya göre düzenlenmişti.
Bu yapıya uymayan bir'den fazla alan mevcut, bu haliyle kodların istenilen sonucu vermesi zaten beklenemez.

Fikir olarak şunu söyleyeyim;
şayet ritim sabit değilse, belgenizde gizleyerek kullanacağınız uygun bir alana veya sayfaya A sütunundaki
ODA adı dediğiniz verilerin listesini yapın, bunların karşılarına da bu başlık için öngörülen veri yazma alanı satır sayılarını yazın ve
buna göre oluşturacağınız yeni bir örnek belgeyle yeni bir konu açın, sonuç alınabilir mi bir yoluna bakılsın.

.

SAYIN @Ömer BARAN siz kodladığınız için sizin çözebileceğinizi düşünmüştüm kusura bakmayın rahatsız ediyorum VE söylediğiniz PAYLAŞIM (SAYFA1) A sütununa odaların yanlarına olması gereken satır sayılarını yazdım mümkünse yardımcı olurmusunuz ?

Ekli dosyalar

Estağfurullah, mesele değil.
Son eklediğiniz belgeye bakmadım.

Ritim'den bağımsız bir kodlama hazırladım. Yani sayıların hep 30'a kadar olması gerekmez.
Bir önceki belgede mevcut kodun yerine aşağıdakini yapıştırarak, bir önceki belge üzerinde denemeler yapar mısınız?

CSS:
Görüntülemek için giriş yapmanız gerekmektedir.
(35 satır)

.

Estağfurullah, mesele değil.
Son eklediğiniz belgeye bakmadım.

Ritim'den bağımsız bir kodlama hazırladım. Yani sayıların hep 30'a kadar olması gerekmez.
Bir önceki belgede mevcut kodun yerine aşağıdakini yapıştırarak, bir önceki belge üzerinde denemeler yapar mısınız?

CSS:
Görüntülemek için giriş yapmanız gerekmektedir.
(35 satır)

.
SAYIN @Ömer BARAN ONCA İŞİNİZİN ARASINDA YARDIMCI OLDUĞUNUZ İÇİN ÇOK TEŞEKKÜREDERİM.ŞİMDİLİK BİR SIKINTI GÖZÜKMÜYOR OLURSA YİNE KAPINIZI TIKLATACAĞIM VERDİĞİM ZAHMETTEN DOLAYI HAKKINIZI HELAL EDİNİZ KOLAYLIKLAR DİLİYORUM.