F

Çözüldü Makroda Dil Altyazı Metnin Tümünü Elde Etme

• Konuyu başlatan Konuyu başlatan Fthsmg
  • Başlangıç tarihi Başlangıç tarihi

Fthsmg

Normal Üye
Hocam derdimi yüklemiş olduğum dosyada word dosyası vardır. Orada maddeler halinde ve örnekle anlattım. Yardımınızı bekliyorum.

Ekli dosyalar

Sayın @Fthsmg .
Son bir dokunuş daha yapayım dedim.

Aşağıdaki kod, mevcut .srt belge için 2 saniyeden kısa sürede sonuç veriyor.

Ek bilgi: Excel hücresine yazılacak metin için karakter sayısı sınırı (32 bin küsur) mevcut olduğundan,
işlem sonucunda oluşacak metnin uzunluğuna göre bu sayının katları olacak şekilde parçalara ayırmak gerekecektir.

Arapça metni ayıklamak için aşağıdaki kodda iki seçenek mevcut:
-- Seçenek1: kodda kırmızı renklendirdiğim satırları siler veya bu satırların sol başına TEK TIRNAK ekleyerek etkisiz hale getirirseniz.
mevcut belgede tarih saat şeklinde isim vererek ve kodda yeşil renklendirdiğim karakter sayısına göre parçalara ayırarak (zorunlu)
A sütununda hücreye/hücrelere istenilen Arapça metni yazar.
-- Seçenek2: kırmızı renklendirdiğim satırlar olduğu gibi kalırsa, excel belgesinde bir iz kalmaz, sadece Arapça metin,
mevcut excel belgesinin kendi dizininde TXT olarak kaydedilir.

Deneyip sonucu iletirsiniz.

VBA:
Görüntülemek için giriş yapmanız gerekmektedir.
(41 satır)

.
Hocam teşekkür ettim. Şimdiye kadar kullandıklarım arasındaki en iyisi buydu. Hem hızlı hem de fazla zahmet çekmiyorum. Elinize, yüreğinize sağlık. Tekrar teşekkür ederim.

Bir hatırlatma daha yapayım dedim.

ÇÖZÜLDÜ işareti konulan 20 numaralı cevapta verdiğim kodlar, sadece Arapça metinler için değil,
denediğim kadarıyla (bilen, ilgi duyanlar başka dillere ait alfabeyle yazılmış olan metinler için denerler)
KİRİL, ÇİN alfabesiyle yazılmış Rusça, Çince metin dosyaları için de kullanılabilir.

Örnek:
1606520602275.webp

.

Moderatörün son düzenlenenleri: