M

Soru Makro güvenlik ayarları

mertatakan3838

Normal Üye
Excel Versiyonu
Excel 2016
Excel Sürümü
64 Bit
Excel Dili
Türkçe
Değerli üstatlar makrolu çalışma kitabımı hangi bilgisayarda kullanırsam kullanayım açılışta makro güvenlik seviyesini düşük olarak otomatik ayarlamasını nasıl sağlayabilirim.

Merhaba.

Bence üşenmeyip, belge açılırken bu ayar elle düşürülmeli,
dosyayı başkası kullanacaksa da o kişiye bu işlem öğretilmeli (zor değil, bir kaç tıklamayla işlem tamam oluyor neticede)

Diyelim bu işlemi yapan bir makro kodu oluşturuldu.
İyi de bu kodun çalışması için de makroların etkinleştirilmesi gerekmeyecek mi? Sizce bir mantık hatası yok mu?

İstediğiniz şey Regedit (Kayıt Defteri Düzenleyicisi) ayarlarında değişiklik yapılması anlamına geliyor.
Registery ayarlarıyla oynamanızı da önermem, geri dönüşü olmayan sorunlara neden oabilirsiniz.

Bu iş muhtemelen; makro yerine, ...EXE, ...REG, ....BAT, ....VBS gibi bir dosya çalıştırılarak mümkün olabilir (hiç yapmış değilim)
Yine de önermem. Attığınız taş ürküttüğünüz kurbağaya değmez gibi geliyor bana.

.

çalışma kitabım userform girişli açıldığı için yani kulanıcı adı parola istiyor. Makrolar devre dışı olunca doğrudan verilerin olduğu excel sayfası görünüyor buda çalışma için hoş bir görüntü olmuyor ömer hocam

Anlıyorum, tahmin de ediyorum ama yine de siz beni dinleyin. derim.

Diyelim bu işlemi yaptınız, sizin belgeniz sorunsuz açılır ve çalışır.

İyi de, ardından da internetten bularak indirdiğiniz, size gönderilen bir dosyada da virüs veya benzeri bir içerik varsa;
güvenliği düşürdüğünüz için bu dosya da hiçbir şey sormadan açılır o zaman.

.

Anlıyorum, tahmin de ediyorum ama yine de siz beni dinleyin. derim.

Diyelim bu işlemi yaptınız, sizin belgeniz sorunsuz açılır ve çalışır.

İyi de, ardından da internetten bularak indirdiğiniz, size gönderilen bir dosyada da virüs veya benzeri bir içerik varsa;
güvenliği düşürdüğünüz için bu dosya da hiçbir şey sormadan açılır o zaman.

.
Aslında Ömer hocam şu şekilde bir çözüm olabilir benim proğramın açılışında makro güvenlik seviyesini düşürüp tekrar proğram çıkışında makro güvenlik seviyesini yükseltilebilir. İnternette çok araştırma yaptım ama uygun bir örnek bulamadım.

(y) Bulamamanızın isabetli olduğunu bilin derim.

Belgeyi kendiniz kullancaksanız zaten elle bu ayarı değiştirebiliyorsunuz demektir.
Dosyayı başkasına gönderiyorsanız, gönderdiğiniz kişinin bilgisayarına zarar vermeyi göze alıyorsunuz demektir.

Kapanışta güvenliği yükseltmek de kesin çözüm olmayabilir. Belge açıkken, zararlı işlemler içeren kodlamaların olduğu bir dosya için o bilgisayar savunmasız hale geliyor neticede.

Ben, kaş yaparken göz çıkartmayın, maceraya ne gerek var diyorum.

.