Soru Kodun kapattığı menülerin dosya kapatılırken açılması

• Konuyu başlatan Konuyu başlatan ErolU
  • Başlangıç tarihi Başlangıç tarihi

ErolU

Normal Üye
Excel Versiyonu
Excel 2016
Excel Sürümü
64 Bit
Excel Dili
Türkçe
Arkadaşlar,
Aşağıya eklediğim iki dosyadan önce 1 numaralı olanı açıldığında sonra 2 numaralı model şifreli dosya açıldığında şöyle bir sorun çıkıyor:
2 numaralı model şifreli dosyanın şifresi 3 kez yanlış girildiğinde ya da 30 saniye içerisinde model çizilemeyince dosya otomatik olarak kapatılıyor.
Dosya kapatılınca açık olan 1 numaralı dosyadaki kapalı olan ribbon menü, formül çubuğu ve status bar bölümleri kendiliğinden aktifleşiyor.

Sorun galiba 2 numaralı dosyadaki sifreform içerisindeki "Private Sub UserForm_Activate" bölümündeki kodlamadan kaynaklanıyor.
Bu sorunu çözebilir miyiz?

NOT: Her iki dosyada da Workbook_Activate ve Workbook_Deactivate kodları çalışır durumdadır.

Ekli dosyalar

@Erol U.
Umarım yanlış anlamadım.
2 numaralı belgenin ThisWorkbook bölümündeki kodu şöyle güncelleyerek bir deneyin.

Sorunuzla ilgili değil ama;
Activate kodunda da , Deactivate kodunda da .ScreenUpdating = False olarak yazılmış.
Sanki Deactivate kodunda bunu True olarak değiştirmek daha doğru gibi geliyor bana.

VBA:
Görüntülemek için giriş yapmanız gerekmektedir.
(13 satır)

Yanlış yazdım galiba yeşil satırdaki =1 'i > 1 diye değiştirerek tekrar dener misiniz?

Bir de 1 numaralı belgede Workbook_Activate kod blokunda ilk satır olarak Menüleri_Kapat diye bir satır ekleyin
yani açılışta ve tekrar aktif belge haline geldiğinde menüsüz açılsın, gerekirse düğmeyle zaten gösterebiliyorsunuz.

.

Ömer BARAN,​

Dediğiniz gibi yaptığımda sorun çözülmedi.
Sorun, dosyanın yanlış şifre çizildiğinde kendi kendisini kapattığında oluyor.
Model şifreli dosyayı şifresini doğru girip açıp sonra kendim kapatınca belirttiğim sorun olmuyor.

Ömer BARAN ,​

Gönderdiğiniz dosyalar sonucu değiştirmedi.
Anladığım kadarı ile 2 numaralı dosyadaki sifreform içerisindeki "ThisWorkbook.Close False" satırından kaynaklı bir şey var.
Bu satır çalışınca diğer dosyada menüler açılıyor, bir daha otomatik kapatılamıyor.

Daha önce de belirtmiştim dosya elle kapatılınca sorun olmuyor diye.
Bu noktada şöyle bir şey aklıma geldi:
Dosyayı "ThisWorkbook.Close False" satırı ile kapatmak yerine X'ya tıklayıp da kapatıyormuşuz gibi bir kod satırı oluşturulabilir mi?

Moderatörün son düzenlenenleri:
Ben sorunu anlayamadım belki de.
Eklediğim GİF dosyanın hangi anında, sorun nedir?
capture-7.webp

.

Moderatörün son düzenlenenleri:
Durum şöyle:
Yeşil butonlar bulunan dosyada menüleri kapatın.
Daha sonra model şifreli dosyayı açın şifreleri 3 kez yanlış girin. Dosya kapansın.
Bu şekilde olunca yeşil butonlu dosyanın menüleri açılıyor.

Sizin gif ile gösterdiğiniz yeşil butonlu dosyada menüler açıkken çalışmışsınız. Bu durumda sorunu görememişsiniz.

Gif'teki yeşil butonlu dosyada formül çubuğu açık gözüküyor.

Şunlar kapalı olmalı:

Kod:
Görüntülemek için giriş yapmanız gerekmektedir.
(3 satır)

Bir de excel için makroların çalışmasına izin vermiş olmalısınız.