S

Çözüldü Kodla İsim ve Tarihin Kesişimini Bulma

Seyrusefer

Normal Üye
Merhaba, yapmaya çalışıp bir türlü yapamadığım bir konuda yardım talep ediyorum. Userform üzerinden mesai sayfasındaki ilgili alanları doldurabiliyorum, yapamadığım konu ise mesai sayfasındaki Adı ve Soyadı ile Mesai Saati bölümünün Sayfa 1 deki isim ve tarih karşısındaki kesişimini otomatik bulup, mesai saatini otomatik olarak bu hücreye saat veya X olarak girebilecek bir kod yapılabilir mi? Örneğin Ahmet Bey'e 02.10.2020 de 5 saat mesai yazıldığında, Sayfa 1 de Ahmet Beyi bulup, satırlardan ilgili tarihle kesişimine 5 saati yazabilir miyim?
Mesai sayfasından Sayfa 1 e istediğim aktarımı formülle yapabiliyorum ama hücre sayısı nedeniyle excel çalışamaz hale geliyor.
Şimdiden katkılarınız için teşekkür ederim.

Ekli dosyalar

Sayın @Seyrüsefer .

Belgenizde userform yok.
Yanlış bir belge mi yüklediniz acaba?
Ayrıca, mesai sayfası C sütununda yer alan verilerinizin bir kısmı tarih gibi görünse de
tadih değil METİN. Muhtemelen, kkullandığınız userform üzerinden yazdırılıyordur,
ancak ilgili kodda verinin tarihe dönüştürülmesi işlemiyle ilgili sıkıntı vardır demektir.

Açılış mesajınızda; "aktarımı formülle yapabiliyorum" demişsiniz ancak belgede formül de yok.
Nasıl bir formül oluşturduğunuzu paylaşırsanız, belki de formülün, bilgisayarı yormayacak şekilde
düzenlenmesi mümkün olabilir.

Örneğin ben bir formül önerisinde bulunayım. Denersiniz.
Formülü Sayfa1'de C3 hücresine uygulayın ve sonra C3 hücresine sağa ve aşağı doğru kopyalayın.

VBA:
Görüntülemek için giriş yapmanız gerekmektedir.
(1 satır)
.

sütununda yer alan verilerinizin bir kısmı tarih gibi görünse de
tadih değil METİN. Muhtemelen, kkullandığınız userform üzerinden yazdırılıyordur,
ancak ilgili kodda verinin tarihe dönüştürülmesi işlemiyle ilgili sıkıntı vardır demektir.

Açılış mesajınızda; "aktarımı formülle y

Dosyanın userformlu kısıtlı bölümünü ekledim. Bu haliyle çalışıyor ama kayıt sayısı 100 civarı olunca kilitliyor cihazı. Benim düşüncem de userformdan veri girerken, direkt olarak Sayfa 1 deki ilgi alana veriyi yazdırmak.

Ekli dosyalar

Bence temel bir karar vermelisiniz.
Belgeyi formüllerle mi kullanacaksınız yoksa tüm veri girişlerini UsarForm üzerinden mi yapacaksınız?

Formüllerinizle ilgili söylenecek şey ise,
457 x 5 = 2.285 adet ÇOKEĞERSAY(....B:B = ....;C:C = ....) gibi formül yazılırsa belgede yavaşlama kaçınılmaz.
Kişi sayısı 100 olduğunda durum belli.
Belgede formül kullanmaya devam edecekseniz; FORMÜLLER >> AD TANIMLAMASI bölümünü kullanarak,
formüllerin tüm sütun yerine sadece dolu hücreleri kontrol etmesi sağlanmalıdır diye düşünüyorum.

Bence; Userformdaki CommandButton1 'e ait kodu aşağıdakiyle değiştirin
(diğer düğmeler için de benzer düzenlemeyi yapmalısınız)
böylece Sayfa3 isimli sayfadaki bu formüllere de gerek kalmaz, tüm formülleri silebilirsiniz.
Kodda;
-- kisi=.... değişkeni kişinin Sayfa3'teki satır numarası
-- trh1=... değişkeni ise seçilen tarihih Sayfa3'teki sütun numarası oluyor.

Tabi kod değişikliklerini yaptıktan sonra mesai sayfasındaki verileri silip, userform üzerinden tekrar girmeniz gerekecek.

Yok eğer ille de formül kulanacağım derseniz, mevcut formülü aşağıdakiyle değiştirin ve sağa ve aşağı kopyalayın.
Bu formül sizin kullandığınız formüle nazaran daha hızlı sonuç verecektir.

CPP:
(14 satır)

Kod:
(1 satır)