M

Soru Kapalı kitaplardan giderleri raporlamak

muzaffer.sm

Normal Üye
Excel Versiyonu
Excel 2016
Excel Sürümü
64 Bit
Excel Dili
Türkçe
Arkadaşlar merhaba,

Konuda belirttiğim çalışma üzerinde sizlerden yardımlarınızı rica edebilir miyim ?
İlgili kitap (tüm şablonlar) içinde gerekli açıklamaları yaptım.
Biraz karışık bir yapıya sahip buna rağmen olabilirliği üzerinde olumlu olumsuz fikirleriniz önemlidir.

Saygılarımla

Ekli dosyalar

Sayın Admin merhaba,

Banka Pos aidat giderlerinde sabit klişe olan açıklamaları ekledim.Yani sabit bir gider kümesi varken ilave olarak bsmv içeren gider satırıda mevcut oluyor.Halk bankasında beş kayıt yok.Tek satır ve açıklaması Pos aidat indirim temsili rakamı ise 55 TL imiş.
Kısaca ekstrelerin açıklama,işlem açıklaması,fiş açıklaması gibi değişen sütunlarda oluşan sabit gruplu kelimeler şablonda olduğu gibidir.
Bu sabit gruplu kelime gruplarına göre gider satırları raporlaması mümkün müdür ?Pos aidat satırlarının ibareleri her bankaya ait şablonda mevcuttur.
Ekstreler içinde şablon şekillerindeki gibi çıkabilecek gider grup kelimelerini yazdım.

Tüm verilerin akacağı şablonunu ADO mantığına çok uygun değil.
Tuşa basarsınız, patır patır tüm bakiyeleri kapalı klasörde gezer, tek dosyaya alt alta yazar.
Bir sütuna da hangi banka olduğunu yazar...
Bugün olmaz, yarın olur... 5 satır oradan bak, 3 satır buradan bak tarzı işleri olunca dosyalara ilgim kalmıyor.

Canınız sağ olsun.Konunun başında karışık bir yapıya sahip olduğunu o yüzden belirttim.
Banka ekstreleri her bankaya göre değişkenlik gösteriyor.Her bankada fiş açıklaması yada işlem açıklamasında sabit gruplu kelimeler söz konusu.
Bunlar dikkate alınır mı diye düşündüm lakin karışık bir durum dediğiniz gibi.Buluruz belki başka bir çözüm :)
İlgi ve alakanız için teşekkür ederim.

Benim bahsettiğim sizin hazırladığınız şablon.
Siz bu karışık dosyalardaki bazı verileri özet olarak tek bir dosyada birleştirmek istemiyor musunuz?
Sonuçta bir ekstrede Tarih, Tutar, Açıklama ortak değerlerdir.

Her bankanın ektre çıktısı farklı olsa bile, o çıktıları dediğim gibi tek bir sayfada alt alta toplayabilirsiniz.
O şablonlara müdahale edemezsiniz ama kendiniz dosya hazırlarken istediğiniz şekle sokabilirsiniz.
Verdiğim geri bildirim sadece kendi hazırladığınız "tüm şablonlar" isimli dosyayaydı yani.

Eğer Excel olarak aldığınız banka çıktılarınızın sütunlarındaki başlık isimleri ve dosyaların isimleri sabitse, ona göre bir kerelik kod hazırlarsınız.

Yani "eğer dosya adı = işbank ise, Tarih sütununu B'de ara" gibi...
Bu işlem için birincisi klasördeki bağlanan dosyanın AD KONTROLÜNE ve daha sonra ona göre belirlediğiniz şartın olduğu yere ADO ile bağlantı atılabilir.

Siz bir çalışma başlatın, takıldığınız yerde destek olalım.

Sayın Admin,

Şöyle diyeyim tüm şablonlar sayfasını göstermemdeki maksat bankaların ekstrelerinin nasıl göründüğü idi.Tüm şablonlar diye bir sayfa yok.
Sadece orada bankaların ekstrelerinin şekli sütunları içerikleri görünsün diye tüm şablonlar diye sayfa hazırladım.
Banka ekstreleri kapalı kitap halinde olup içeriklerinin ve şekillerinin bilinmesi açısından tüm şablonlar diye sayfa hazırlamıştım
Kısacası fiş açıklamalarında yada işlem açıklamasında geçen gider gurup kelimeleri sabit olarak içerir şekilde gider satırlarının yakalanabilmesi üzerine kurgulamıştım.Kapalı kitaplardan bunun üzerine bir bir rapor olarak bir sayfaya çekilebilir mi diye hesap yaptım.
Durum bundan ibaret.Çözüm için araştırmaya devam ederim.İlgi ve alakanız için teşekkürler.

Sayın @muzaffer.sm

Tamam tüm şablonlar dosyası yok, peki raporu nereye çekmeyi düşünüyorsunuz :)
Eğer çözüm bulmaya yönelik bir şeyler yapmak istiyorsanız, açıklamalarımı tekrardan okumanızı tavsiye ederim.
"Yok kalsın" derseniz, sizlere çözüm için kolaylıklar dilerim.

İyi çalışmalar,

Sayın Admin,

Sanırım ben anlatamadım.Tüm şablon sayfası kapalı ekstrelerin içindeki şekilleri gösteriyor.Bu kısmı hiç görmemiş olursak hali ile bir kodlama yapılacak olursa ki söz konusu kitap içinde tek sayfaya bile bu işlem ana sayfa adı altında yapılabilir.Ana sayfa isimli kitaba raporlanabilir.Şekle göre anladığım kadarı ile bunun çözümü karışık.
Teşekkürler.

Sayın @muzaffer.sm
Bence; tüm şablonlar isimli belgede, ulaşmak istediğiniz nihai tabloyu (yeni bir sayfada) ,
mevcut banka isimli belgelerdeki verilere göre; tüm belgeler aynı anda açıkken basit formüllerle veya elle yazarak
olması gerekeni gösterin ki mesafe alınabilsin.
Banka belgesinde olup;
-- nihai tabloya alınan satırların neden alındığı (her banka için, ilgili satırın alınmasına nasıl karar verdiğinizi açıklayın)
-- nihai tabloya alınmayan satırların neden alınmadığı (her banka için, ilgili satırın alınmamasına nasıl karar verdiğinizi açıklayın)

.

Sayın Admin,

Sanırım ben anlatamadım.Tüm şablon sayfası kapalı ekstrelerin içindeki şekilleri gösteriyor.Bu kısmı hiç görmemiş olursak hali ile bir kodlama yapılacak olursa ki söz konusu kitap içinde tek sayfaya bile bu işlem ana sayfa adı altında yapılabilir.Ana sayfa isimli kitaba raporlanabilir.Şekle göre anladığım kadarı ile bunun çözümü karışık.
Teşekkürler.

Ben sizi gayet net anladım.
Her sayfanın şablonuna göre koda alan tanımlaması yapacaksınız ve tek bir sayfada istediğiniz veriler toplanacak.
İşin özeti buydu...

Sayın Admin,

Anlatabilmiş olduğum için sevindim.Durum böyle yani.
Buluruz bir çözüm inşallah.

Saygılarımla.
En başında yazdığım bu işte.
Her bankanın ektre çıktısı farklı olsa bile, o çıktıları dediğim gibi tek bir sayfada alt alta toplayabilirsiniz.
O şablonlara müdahale edemezsiniz ama kendiniz dosya hazırlarken istediğiniz şekle sokabilirsiniz.

Yani boş yere 3-5 yazışma oldu :)

Siz ADO ve Klasör örnekleri ile adım atarsanız dosyayı hazırlamaya, arada tek dosyada birleştirme işinde destek sağlarım.

Adımlar şu olmalı.
  • Bir ADO kodu yazılacak.
  • ADO kodu belirlenen bir klasördeki dosyalar olacak, tek bir dosya yerine klasördeki dosyalar kadar döngü yazılacak.
  • Gezdiği dosyadaki sütunlar sabitse (teb şablonunda Tarih A sütunu, işbank şablonu tarih C gibi..) tanımlamalar yapılacak.
  • O sütundaki veri alınıp sizin birleştirileceğiniz dosyaya aktarılacak.
  • Tüm klasördeki dosyalar kontrol edildiğinde işlem bitecek.
Süreç adımlarınız bunlar diye öngörüyorum.

Bilginize.

1631107770578.webp

Süre açısından oldukça uzun bir çalışma oldu.
Dinamik bir algoritmayla farklı farklı banka ekstrelerinin açıklamalarını bir kez kaydederek aynı klasördeki tüm ekstrelerdeki "Tarih", "Tutar" ve "Açıklama" alanları bir dosyada listelenmekte.
Dosya gerlçtek olmayan verilerle ve tarih kriteri de eklenerek ExcelDepo.Com'da yayınlanacaktır.

Kendiniz yapmak isterseniz de aşağıdaki resmi bırakayım:

1631109347622.webp

Her dosyanın bilgileri ilave bir sayfada bir kereye mahsus kaydedildi.
Bu veriler ile döngü atılan klasör içindeki dosyalar eşleşiyor mu kontrolü yapıldı.
Eğer klasörde üst resmin A sütunundaki banka adı varsa, B, C, D, E sütunlarındaki bilgiler ADO ile sorgulandı.
Gelen kayıtlar tek bir dosyada alt alta listelendi...

Eğer gelen kayıtlardaki başlıklar ve dosyanın sayfa ismi sabitse, bir kez bu kayıt işlemini yapmanız yeterli olur.

Bu mantıkla hareket edebilirsiniz.

Moderatörün son düzenlenenleri:
Sayın Admin merhaba,

Bir müddet iş akışımdaki yoğunluktan bu çalışmaya geriye atmıştım acelesi yok diye.
E-posta iletime gelen mail ile cevabınızı okudum.Çalışma şemaşı gördüğüm kadarı ile tam şeklini almış gibi.Kriterleri belirlemiş ve kitaplardan bunları raporlayacak şekli oluşturmuşsunuz gibi.
İndirilecek linki tabiki incelemek isterim.Bu çalışmanız ortak bir çalışmayı da teşkil eder.Tüm kullanıcılara hitap etmiş olur.
Teşekkürler.