T

Soru İlk sekiz karakteri aynı olan kelimeleri

tahsinanarat

Normal Üye
Excel Versiyonu
Excel 2016
Excel Sürümü
64 Bit
Excel Dili
Türkçe
B sutununda ilk sekiz karakteri aynı olan kelimeleri koşullu biçimlendirme ile renklendirmek istiyorum. Yardımcı olacak arkadaşlara şimdiden teşekkürler.

Koşullu biçimlendirme ile hücre içerisindeki metnin bir kısmını biçimlendiremezsiniz.
Koşullu biçimlendirme hücreye uygulandığından işlemde hücre içeriğinin bütününe yapılır.

Yanlış anlamadıysam ve ilgili veriler örneğin 2'nci satırdan başlıyorsa;
koşullu biçimlendirmeye şu formülü uygulayıp renk belirleyin.

Kod:
Görüntülemek için giriş yapmanız gerekmektedir.
(1 satır)

Merhaba,
Verilerinizin A sütununda olduğunu varsayarsak;
İlk sekiz karakter belirli bir karakterse =SOLDAN(A1;8)="kriterim" formülünü;
İlk sekiz karakter tekrarlı olan bütün verilerin biçimlendirilmesi için de =VE(A1<>"";EĞERSAY($A$1:$A$10;SOLDAN(A1;8)&"*")>1) formülünü koşullu biçimlendirme içine uygulayabilirsiniz...

Sn. @Ömer BARAN Hocam formülünüzü uyguladım gayet güzel, Son dolu satıra kadar uygulayabilirmiyiz, yani B8:B100 aralığının çağırdığım veriler arasında bazen 10 bazen 15 satır olabiliyor, bu satırlar arasındaki ilk sekiz karakterler renkleniyor ancak alta kalan B100 e kadar olan hücrelerin renklenmemesini istiyorum. Teşekkürler

Formülü, =TOPLA.ÇARPIM(($B$2:$B$100<>"")*(SOLDAN($B$2:$B$100;8)=SOLDAN($B2;8)))>1 şeklinde kullanın.
En iyisi veri yapısına, dolu/boş durumuna göre örnek belge ekleyin ki nihai çözümü sağlayacak öneride bulunulsun.
Ne bileyim belki belgenizde örneğin listede sıra no sütunu vardır, en büyük/en küçük tarih kriteri vardır vs.
Bu tür durumlara göre alternatif çözümler üretilebilir. Son dolu satıra göre düzenleme bunlara göre formüle edilebilir.