E

Çözüldü İki Farklı Dosya Veri Paylaşımı

• Konuyu başlatan Konuyu başlatan emrah
  • Başlangıç tarihi Başlangıç tarihi
Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...

emrah

Normal Üye
Excel Versiyonu
Excel 2016
Excel Sürümü
64 Bit
Excel Dili
Türkçe
Merhaba, daha öncede benzer şekilde sizden bir ricam olmuştu ve yardımcı olmuştunuz.

Bu sefer sizden ricam ekte göreceğiniz üzere bir ana dosyam var burada ürün listesi var.
Ana dosyada yazılı ürün listesini aynı şekilde proje 1 dosyasında görmek istiyorum.
Mesela ana dosyaya farklı bir ürün eklediğimde proje 1 dosyasında da satır eklenip aynı ürünü otomatik yazsın istiyorum.
Yani bir klasörün içinde 10 yakın proje dosyası olacak ve bütün projeler bu ana dosyadaki listeyi otomatik alacak.
Konu hakkında acil olarak yardımlarınızı rica ediyorum.
Saygılar..

Ekli dosyalar

Öncelikle şunu ifade etmem gerekiyor.
İnternet ortamında birine bir şey yazarken tamamı büyük harfle yazı yazılması, ona bağırarak konuştuğunuz anlamına gelir. Hem göze hitap açısından hemde saygınlık açısından bu konuya dikkat etmeniz gerekir.

Sorunuza gelecek olursam, anlamadığım bazı kısımlar var. Veriler ana dosyadan diğer dosyalara mı gidecek? Yoksa diğer dosyalardan ana dosyaya mı? İkinci olarak da ana dosya da galiba tüm listeler olacak. Bu nedenle ana dosya yapınızı veri tabanı mantığına uygun güncellemeniz daha uygun olacaktır. Yada sizdeki asıl ana dosya bu şekilde mi?

MERHABA, DAHA ÖNCEDE BENZER ŞEKİLDE SİZDEN BİR RİCAM OLMUŞTU VE YARDIMCI OLMUŞTUNUZ. BU SEFER SİZDEN RİCAM EK TE GÖRECEĞİNİZ ÜZERE BİR ANA DOSYAM VAR BURADA ÜRÜN LİSTESİ VAR. ANA DOSYADA YAZILI ÜRÜN LİSTESİNİ AYNI ŞEKİLDE PROJE 1 DOSYASINDA GÖRMEK İSTİYORUM. MESELA ANA DOSYAYA FARKLI BİR ÜRÜN EKLEDİĞİMDE PROJE 1 DOSYASINDA DA SATIR EKLENİP AYNI ÜRÜNÜ OTOMATİK YAZSIN İSTİYORUM.YANİ BİR KLASÖRÜN İÇİNDE 10 YAKIN PROJE DOSYASI OLUCAK VE BÜTÜN PROJELER BU ANA DOSYADAKİ LİSTEYİ OTOMATİK ALACAK.ONU HAKKINDA ACİL OLARAK YARDIMLARINIZI RİCA EDİYORUM. SAYGILAR..

Merhaba büyük harf için özür dilerim. Böyle anlaşıldığını bilmiyordum.

Şöyle anlatayim.. Ana dosyada bir sebze listesi oluşturdum.
Diğer taraftan da bir kaçtane dosya daha açtım. Proje 1 proje 2 vb. Ana dosyadaki sebze listesinin aynısı proje dosyalarında da yazicak. Ana dosyada bir değişiklik yaptığımda örnek satır ekleyip bir sebze Ekledigimde diğer butun proje dosyalarında Otomatik olarak eklenmiş olucakn

Veri -> Veri Al -> Dosyadan -> Çalışma Kitabından diyerek istenilen veriyi istediğiniz dosyaya alabilirsiniz. Tabi bu durumda anadosyada yapılan değişik ne zaman ne sıklıkla yenilemesi gerektiği konusunda ayarlardan ayarlamanız gerekiyor. ( Bunun için ikinci resme bakınız )
1543088424589.webp

Ekli dosyayı görüntüle 5362

Bu işlemin adı power querydir. Bu şekilde yapılabilir. Alternatif olarak da makro kodu yazılabilir. ( Ado ile yada Adosuz )

Ekli dosyalar

• 1599243385291.webp
    1599243385291.webp
    21.1 KB · Görüntüleme: 16
  • 1599243499664.webp
    1599243499664.webp
    36.3 KB · Görüntüleme: 16
Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...