S

Çözüldü İki exceli karşılaştırıp ana excele aktarma

• Konuyu başlatan Konuyu başlatan selis
  • Başlangıç tarihi Başlangıç tarihi

selis

Normal Üye
Excel Versiyonu
Excel 2016
Excel Sürümü
64 Bit
Excel Dili
Türkçe
Arkadaşlar herkese selamlar, ekteki dosyada 2 adet excel ve 1 ana excel bulunmaktadır. 2 adet excel ( zpp001 ve zpp043 isimli)

zpp043'te yer alan fis no sütunu zpp001'de yer alan fis no C sütunu ile aynı ise (tüm satırları kontrol eder) zpp001'de N sütununu "-" çizgisinden ayırıp zpp043'te E sütununu yine "-" kısmından ayırıp aynı değil ise ana excele KYOK exceline ZPP043'teki FİŞ NO(C SÜTUNU) VE PYP NUM(B SÜTUNU), malzeme (E sütununu) SHEET1'E yazsın.

Ekli dosyalar

@selis

KYOK belgesinde, olması gereken sonuçlara göre (gerekirse elle yazarak) örneklendirme yaparsanız iyi olur.
Ayrıca bu sonuçlara nasıl ulaştığınıza dair kısa/net ve belge/sayfa/hücre bilgilerini net ifade ederek açıklama yazmanızda yarar var.

Bir de karşılaştırılacak belgelerin isimleri sabit midir, KYOK belgesiyle diğer karşılaştırılacak belgeler bilgisayarınızda aynı klasörde midir...
gibi işleyişle ilgili genel bilgiler vermeniz de önemli tabi. Son olarak 001 isimli belgede değil ama 043 isimli belgede FİŞ NO sütununda mükerrer (çok sayıda) olan satırlar var, bunların durumunu da netleştirmek lazım.

.

Öncelikle hepsını bır dosyaya aldım hocam aynı uzantıda. Fiş no için evet zpp043'te birden fazla değer var zpp001'de 1 tane değer var.

Ekledim son halini.

Ekli dosyalar

@selis
Mükerrerlikle ilgili durumu zaten fark ettiğim için bunların durumunun ne olacağını açıklamanızı istemiştim.
Siz se zaten benim söylediğim mükerrerlik var demişsiniz. ;)
Mükerrerlerin ÜRETİM SİPARİŞİ sütunu farklı verilerden oluşuyor, bunun bir önemi var mı?

Mükerrer olanlar, sonuç listeye 1 kez mi yazılacak onu sormuştum aslında.

.

Belgeniz ekte Sayın @selis .

Kullanılan kodlar aşağıda gösterildi.
043 ve 001 isimli belgelerin bu belgeyle aynı dizinde olduğu varsayıldı.

Sayfadaki XD simgesine tıklayın, X simgesi alanı temizler.

VBA:
Görüntülemek için giriş yapmanız gerekmektedir.
(86 satır)

Ekli dosyalar

Hocam elinize saglık, sizde olmadı muhtemelen ama bende asagıdakı hatayı verdı tek tek calıstırdım asagıdakı kod kısmında bu hatayı verdı.
1633951479961.webp

Kod:
(26 satır)

Moderatörün son düzenlenenleri:
@selis
Denemeden cevap yazmam pek.
Bende bir soruna rastlamadım.

Hata verdiğinde sadece bu uyarıyı mı alıyorsunuz yoksa,
VBA ekranı açılıp herhangi bir kod satırı SARIya boyanıp kod duruyor mu?

Nerde durduğunu tam anlayamadım.
If say2 > 0 Then satırında kodun durmasını sağlar mısınız.
Şöyle yapacaksınız; VBA ekranında imleci bu satıra getirin ve F9 tuşuna 1 kez basın.
İlgili satır şöyle görünecek.

1633953672294.webp

Sonraki satırlara devam etmek için aralıklarla F8 tuşuna basın.

.

Moderatörün son düzenlenenleri:
F9 yaparak BORDO boyanan satıra geliyor mu, gelmeden mi hata alıyorsunuz, anlayamadım.
Eğer bu satıra gelip F8'e bir kez bastığınızda hata alıyorsanız durum farklı çünkü.

Veri kaynağı belgelerin isimleri, konumları belirttiğim (kodda yer aldığı) gibi değil mi?
Kaynak belgelerdeki satır/sütun yapıları da foruma eklediklerinizle aynı mı (biri B sütunundan başlıyordu, diğeri A sütunundan) ?

Bence en iyisi önce, gönderdiğim belgeyi foruma eklediğiniz belgelerle aynı klasöre alıp, örnek belgeler üzerinden çalıştırın.
Dosya isimlerine dikkat.

.

Şu RAR dosyayı RAR'dan çıkartıp (RAR'dan klasöre çıkartmadan çalıştırırsanız hata alırsınız),
denemelerinizi bu yeni klasör/belgede yapın bakalım.
Bir süre bilgisayarda olamayacağım, sonucu yazarsınız.

Ekli dosyalar

Hocam devamında şöyle bir sey düşünmüştüm, "-" sonrası için (kalite kısmı yanı) kalite sayfasında verilen matrise göre sheet1 de D hücresine "Alt kalite kesilmiş" şeklinde kırmızıya boyayıp yazmasını ıstıyorum. Acıklama dosya ıcınde hocam.

Ekli dosyalar

@selis

Yeni belge ekte. Yine RAR'dan klasöre çıkartarak deneyin.
Kodlar aşağıdaki şekilde güncellendi. F sütununa E/H sonuçları yazdırılır.
F sütunu için, H harfine göre koşullu biçimlendirmeyi kendiniz uygulayabilirsiniz sanırım.

Dikkat: örnek verilerinize göre oluşan D ve E sütunundaki "-" sonrası kısımların bir kısmı
Kaliteler sayfasındaki satır ve sütun başlıklarında yok. Durumu böyle olanlar için F sütunu hücresi boş kalır.

VBA:
(84 satır)

Ekli dosyalar