B

Çözüldü İç İçe Filtre Formülü Kullanımı Hk

bychilavert

Normal Üye
Excel Versiyonu
Excel 2016
Excel Sürümü
64 Bit
Excel Dili
Türkçe
Merhaba

3 Farklı sayfam var bu sayfalarda yıllara göre aylık çıkışları yazıyorum. İstatistik sayfasında 3 sayfada yazdıklarımı tarih aralığı yazarak listelemek istiyorum. Filtre formülü ile tek sayfadan veri getirebiliyorum. Diğer sayfalardan veri getirmek için aşağıdaki formülü kullandığım zaman bütün sayfalar gelmiyor. Nasıl bir yol izlemem lazım yardımcı olabilir misiniz?

Kod:
Görüntülemek için giriş yapmanız gerekmektedir.
(1 satır)

Ekli dosyalar

Moderatörün son düzenlenenleri:
Merhaba

3 Farklı sayfam var bu sayfalarda yıllara göre aylık çıkışları yazıyorum. İstatistik sayfasında 3 sayfada yazdıklarımı tarih aralığı yazarak listelemek istiyorum. Filtre formülü ile tek sayfadan veri getirebiliyorum. Diğer sayfalardan veri getirmek için aşağıdaki formülü kullandığım zaman bütün sayfalar gelmiyor. Nasıl bir yol izlemem lazım yardımcı olabilirmisiniz.

=FİLTRE('2022'!A:G;('2022'!F:F>=İstatistik!C1)*('2022'!F:F<=İstatistik!D1);FİLTRE('2021'!A:G;('2021'!F:F>=İstatistik!C1)*('2021'!F:F<=İstatistik!D1);FİLTRE('2020'!A:G;('2020'!F:F>=İstatistik!C1)*('2020'!F:F<=İstatistik!D1);"")))
Merhaba,
Deneyiniz;
Kod:
(1 satır)

Merhaba

Ad Tanımı v.s. yapmam gerekiyor mu? kopyala yapıştır ile yaptığımda hata verdi

Ekli dosyalar

• Screenshot_1.webp
    Screenshot_1.webp
    18.8 KB · Görüntüleme: 3
  • Screenshot_2.webp
    Screenshot_2.webp
    25.4 KB · Görüntüleme: 3
Selamlar,
Benim Çözüm önerim,
1 - Yeni işlevler olmadan, uzun yolla çözüm.
2 - FİLTRE işlevi, '2020 : 2022'!B2:G10001 gibi 3D biçiminde kullanılamadığından (her bir sayfayı tek tek ele almak gerekiyor) çözüm uzun oluyor.
Çözüm
a - Her bir sayfa ele alınarak sayfalardaki listeler alt alta yazılarak komple liste elde ediliyor.
b - FİLTRE işleviyle iki tarih arasındakiler filtreleniyor.
c - Yeni liste elde edilmesi için, ilk kolona Sıra no yazdırılıp, diğer kolonlara FİLTRE işleviyle elde edilen liste yazdırılıyor.

A3 hücresine
Kod:
(1 satır)

Not :
1 - Her bir sayfadaki Düzen AYNI. Hepsinde B - G kolonlarında 2. satırdan itibaren AYNI ibareler mevcut.
2 - Her bir sayfadaki listeler için 10.000 satır değerlendirmeye alındı. (Belki çok fazla...)
3 - LET işlevinin ilk elemanları, sayfaların referans adreslerini vermekte.
4 - 10.000 ibarelerinde değişiklik yapmak isterseniz,
a - LET işlevinin ilk elemanlarının referans adreslerini değiştirin (B2:G10001 ler)
b - 3 sayfanın Satır toplamlarını SIRALI(30000) deki 30000 yerine yazın.
c - EĞER(str<10001;EĞER(İNDİS(a;str;stn)="";"";İNDİS(a;str;stn));EĞER(str<20001;EĞER(İNDİS(b;str-10000;stn)="";"";İNDİS(b;str-10000;stn));EĞER(İNDİS(c;str-20000;stn)="";"";İNDİS(c;str-20000;stn))))
Buradaki, koyu yazılan sayıları değiştirin
10000 : ilk sayfadaki (2020) listenin satır adedi
20000 : ilk 2 sayfadaki (2020 ve 2021) listelerin toplam satır adedi

2021 ve 2022 sorunsuz bir şekilde geliyor. 2020 yılına ait sadece 4 kişi geliyor. Sorgulama olarak 2021-2022 yapsam biile bu 4 kişi yine geliyor. dediğiniz yöntemleri denedim ama çözüme kavuşamadım.

Çünkü....
2020 sayfası F kolonundaki Tarihler, SAYI değiller ve SAYI görünümlü METİN ler.
İçlerinde sadece 47 - 227 - 248 - 262 sıra numaralı kişilere ait Tarihler SAYI... (Yani 4 kişi... Ve bunlar geliyor filtreleme sonucu)
Bunu düzeltmek için
** 2020 sayfasında, boş bir hücreye örneğin J3 hücresine 1 yazın.
** J3 hücresini seç Kopyala
** F2 : F699 aralığını seç
** Giriş >>> Yapıştır >>> Özel Yapıştır >>> ve açılan menüden Yapıştır için Değerleri ve İşlem için Çarp işaretleyin
** Tamam basın
** J3 hücresindeki 1 i silin.
Böylece, F kolonundaki Tarihler Sayıya dönüşecek...
Formül çalışacak ve Listeleme yapılacak...

Düzenlenmiş dosya ektedir...

Ekli dosyalar

• bildem_birey_egt_LGS_1.webp
    bildem_birey_egt_LGS_1.webp
    327.4 KB · Görüntüleme: 5
Selamlar,
DÜŞEYYIĞ ve YATAYYIĞ işlevlerinin sizlere de gelmiş olduğunu düşünüyorum...

Gelmemiş olması durumuna göre İstatistik sayfası düzenlendi....

Gelmiş olması durumu için de, dosyada İstatistikY sayfası eklendi. Bu sayfada DÜŞEYYIĞ ve YATAYYIĞ işlevleri ile sonuca gidildi.

Genel olarak;
1 - Formüllere 2020 - 2021 - 2022 ve 2023 sayfaları dinamik alan olarak oluşması için ilaveler yapıldı. (Extra satır adetlerinden kurtulmak için)
2 - 2023 için de tanımlamalar yapılıp, formüle eklendi.

Not : Hem dinamik alan tanımlamaları ve hem de 2023 için eklemelerle, İstatistik sayfasındaki formül uzadı... Ama çalışması daha performanslı olacaktır.

Ekli dosyalar

Selamlar,
DÜŞEYYIĞ ve YATAYYIĞ işlevlerinin sizlere de gelmiş olduğunu düşünüyorum...

Gelmemiş olması durumuna göre İstatistik sayfası düzenlendi....

Gelmiş olması durumu için de, dosyada İstatistikY sayfası eklendi. Bu sayfada DÜŞEYYIĞ ve YATAYYIĞ işlevleri ile sonuca gidildi.

Genel olarak;
1 - Formüllere 2020 - 2021 - 2022 ve 2023 sayfaları dinamik alan olarak oluşması için ilaveler yapıldı. (Extra satır adetlerinden kurtulmak için)
2 - 2023 için de tanımlamalar yapılıp, formüle eklendi.

Not : Hem dinamik alan tanımlamaları ve hem de 2023 için eklemelerle, İstatistik sayfasındaki formül uzadı... Ama çalışması daha performanslı olacaktır.
Hocam çok teşekkür ediyorum.