Çözüldü Hücre Içeriğinin Sütunlara Ayrıştırılması

• Konuyu başlatan Konuyu başlatan kmlzdmr
  • Başlangıç tarihi Başlangıç tarihi

kmlzdmr

Site Üyesi
Excel Versiyonu
Excel 2016
Excel Sürümü
64 Bit
Excel Dili
Türkçe
Merhaba,
Hücre içeriğinin satır ve sütunlarda ayrıştırılması için yardımınıza ihtiyacım var.
Aşağıdaki örneklerin asılları asıl dosyamda veriler bazı dosyalarımda satırlarda bazılarında da ayrı ayrı sütunlarda olup
aşağıdaki şıklara göre ve ekli dosyaya göre formüller gerekli.

a) Ekli dosyamda Sayfa1 de D sütununda metin, tarih, rakamlardan oluşan veriler olup esasta iki tip biçimdedir.
D sütunu değerini 4 sütuna ayrıştırılması gerekli.
Ancak tek formülde bu iki tip verinin bilgilerini ayrıştırması gerekli D sütunundaki örnek verilerde YIL, AY, Başlangıç Tarihi, Fatura/Seri No kelimeleri ortak geçen kelimelerdir.
G:J sütunlarında ayrıştırma sonrası alacakları değerleri örnek olarak belirttim.
E sütununda satırlar için açıklama notu belirttim.
L4 hücresine yazılacak formül sağa ve aşağı sürüklenebilir/kopyalanabilir olarak gerekli...

b) Sayfa2 de ise bu veriler her biri ayrı sütunda olup Sayfa1 deki anlatıma göre Sayfa2 de F4 hücresine yazılacak tek bir formül D4 değerini F4:I4, hücrelerine, L4 değerini N4:Q4 hücrelerine .... n hücre değerini diğer alanlara sürüklenebilir formül olarak yapılması gerekecektir.

Şimdiden çok teşekkür ederim.

Ekli dosyalar

@KMLZDMR
-- L4 hücresindeki değeri D5 hücresine alın,
-- şu formülü F4 hücresine uygulayın ve sağa ve aşağı kopyalayın.
-- H ve I sütunlarını tarih olarak biçimlendirin.

Biraz uzun oldu ama idare eder, önemli olan sonuç.
Sütunlarda , birbirleriyle alakası olmayan sonuçlar istenilince böyle oldu.

Kod:
Görüntülemek için giriş yapmanız gerekmektedir.
(1 satır)

Bir modüle

Aşağıdaki kodları ekleyin

Kod:
(4 satır)

L4 hücresine

Kod:
(1 satır)

M4 hücresine

Kod:
(1 satır)

N4 hücresine

Kod:
(1 satır)

O4 hücresine

Kod:
(1 satır)

yazıp aşağı doğru çekiniz.

@KMLZDMR
-- L4 hücresindeki değeri D5 hücresine alın,
-- şu formülü F4 hücresine uygulayın ve sağa ve aşağı kopyalayın.
-- H ve I sütunlarını tarih olarak biçimlendirin.

Biraz uzun oldu ama idare eder, önemli olan sonuç.
Sütunlarda , birbirleriyle alakası olmayan sonuçlar istenilince böyle oldu.

Kod:
(1 satır)
Ömer Baran üstadım İlginize teşekkür ederim.
Tabiki uzunluk değil İşlevsellik önemli. Formülü Sayfa1 F4 başlangıç olarak ilgili alana uyguladım.
a) Ancak H6,I6, H7,I7 hücreleri #DEĞER! hatası verdi. Nedeni çözemedim. Gördüğüm kadarı ile formülde "1 YIL" var ancak D6,D7. satırda olduğu üzere "AY" olanlar var. H sütunu 6,7. satırlar 1 Yıl gelmektedir.
Bir hususta, "Seri Başlangıç Tarihi:" yerine "Başlangıç Tarihi:" kullanmak istedim. Çünkü Seri solundaki sayı ile ilgiliydi.Bu durumda tarih alanlarında değer hatası aldım.

b) Sayfa2 için formülü uygulayamadım. Bu sayfa içinde formülü revize edebilir misiniz.?

Moderatörün son düzenlenenleri:
Bir modüle

Aşağıdaki kodları ekleyin

Kod:
(4 satır)

L4 hücresine

Kod:
(1 satır)

M4 hücresine

Kod:
(1 satır)

N4 hücresine

Kod:
(1 satır)

O4 hücresine

Kod:
(1 satır)

yazıp aşağı doğru çekiniz.
Sayın Ali Kırksekiz teşekkür ederim.
Sayfa2 için de formül revize edebilir misiniz?

@KMLZDMR
Ben sağ taraftaki verilerinizi fark etmemişim.
Formül ile sonuç alınmak isteniyorsa; sanırım pratik olanı yardımcı alan kullanmak.
-- Veri alınacak İLK ALAN DEĞERİ verilerinizin tümünü D4 hücresinden başlayarak aşağı doğru listeleyin/taşıyın,
-- E4 hücresine (yardımcı alan) birinci formülü uygulayıp aşağı doğru kopyalayın,
-- F4 hücresine ikinci formülü uygulayıp sağa ve aşağı kopyalayın (bitiş tarihi sütunu hariç),
-- I4 (bitiş tarihi) hücresine üçüncü formülü uygulayıp aşağı doğru kopyalayın.

Umarım EĞERHATA işleviyle ilgili düzeltme talep etmeyeceksinizdir.

Kod:
(3 satır)

Ömer Baran üstadım,
Sayfa1 formülü gerçekten güzel oldu. Eğerhata yı tabiki hallettim. Teşekkür ederim.
Sayfa2 sitemi en çok kullandığım durum. Bunun içinde yardımınızı esirgemeyeceksinizdir.

Ben de sayfa1 için uygulamıştım. Oldu da...
Sayfa2 sütunlardaki İLK ALAN DEĞERİ yazan sütunlardaki değerleri bir araya formülle B4 ve aşağısana getirmek için formül oluşturmanız mümkün mü? 3. satırda İLK ALAN DEĞERİ başlığını görünce 4. satırdaki değeri B4,B5,B6... alt alta değerleri listeleme formülü?

Üstadım.Teşekkür ederim.
7. bölümdeki formülleri Sayfa2 de alanlara uyarlayamadım. Maalesef. Bu formüller Sayfa1 için mükemmel oldu.
En çok çalıştığım Ham veri kaynakları sayfa2 yapısında. Bu nedenle 3 Satırda bulunan "İlk Alan Değeri" başlığındaki 4. satırda ancak eşit sütunlarla dağılmış verilerin (D4,L4....n4) bir sütun boşluktan sonra D4 verisi F:I, ve eşit sütun aralıklarında 4 sütuna dağıtılacak şeklinde 7. bölüm formülleri uyarlayamadım. Ayrıca Asıl dosyamda bu alanların alt tarafları (5. Satırdan itibaren ) başkaca verilerle dolu durumda.
11. bölümdeki indis( formülünü B4 e uyguladım. 7.Bölümdeki E4 e uygulanacak formülü C4 uyarladım. Aşağı sürükledim. Diğer formülleri de F4:H4 ve I4 olmak üzere C4 hücresine başvuracak şekilde düzenledim. F4:I4 alanı çalıştı ama bu bu alandaki formülleri sağdaki alanlara sürükleyebilir halde olmadığı için işlemi tamamlayamadım.
Dosya ektedir.
Nasıl yapalım?

Ekli dosyalar

Moderatörün son düzenlenenleri:
Yani şimdi;
D sütununun sağına doğru İLK ALAN DAĞERİ başlıklarındaki veriler mevcut haliyle,
8 sütunluk aralıklarla başka bir kaynaktan hazır olarak mı geliyor diyorsunuz?

Buna inanmam mümkün değil.

Kanaatim o ki; bu değerler bir liste olarak hazırdır, siz bu verilerden belli sütun aralığında gruplar halinde sonuçlar almak istiyorsunuz.
Bir daha düşünün derim.

Yani şimdi;
D sütununun sağına doğru İLK ALAN DAĞERİ başlıklarındaki veriler mevcut haliyle,
8 sütunluk aralıklarla başka bir kaynaktan hazır olarak mı geliyor diyorsunuz?

Buna inanmam mümkün değil.

Kanaatim o ki; bu değerler bir liste olarak hazırdır, siz bu verilerden belli sütun aralığında gruplar halinde sonuçlar almak istiyorsunuz.
Bir daha düşünün derim.
4. Satırdaki İLK ALAN DAĞERİ metni .pdf uzantılı bir resmi belge olup manuel olarak (D4,L4....n4) alanlara kopyala yapıştır yapmaktayım.
Bu işlem esasta sağ ve sola 5-20 satırlık ve 1-2 sütunluk alan olarak kopyala-yapıştır ile yapmaktayım. Bu belge esasta .PDF uzantılı bir sigorta poliçesi olup e posta ile gelmektedir.

İşte onları B sütununda alt alta yapıştırın.
Sonra C sütunu yardımcı sütun olarak İLK AYIKLAMAyı yapsın.

Sonunda da asıl hedef hücrelere buradaki verilerin doğrudan (ham veri) veya ayıklayarak (tarih no vs olarak ) yerlerine aktarılması lazım.

Ömer Baran Üstadım,
Dediğiniz gibi: "Sonunda da asıl hedef hücrelere buradaki verilerin doğrudan (ham veri) veya ayıklayarak (tarih no vs olarak ) yerlerine aktarılması lazım."
işlemi nasıl sütunlardaki yerlere formülle dağıtabiliriz?
Yani .pdf dosyadan kopyalan veri B4 ve aşağı satırlara yapıştırdım.
C4 ve aşağısına da sizin KIRP ile başlayan birinci formülü uyguladım.
sonrası sizde...
Yani,
B4 hücresindeki ham veriyi D4 hücresine
C4 hücresindeki birinci formülle (=KIRP(YERİNEKOY... )gelen veriyi
F4 hücresine ikinci formülü (=EĞERHATA(YERİNEKOY...) üç sütun sağa uygulandı F3= No, G3=Süre, H3= Başlangıç tarihi,
I4 hücresine üçüncü formülü (=TARİH(YIL(H4)...) uyguladım.
Malum D ile F arasında bir sütun boş
I dan sonra iki sütun boş olarak D-K arası 8 sütun oldu. 9. sütundan sonra yeni bir D3:K3 başlık alanı başlıyor.
Buna göre, L4 ve sonrası 8'er sütunlara doğrudan dağıtacak 4. satır için formül grubu yapmak mümkün mü?
Zira belge sayısı sağa gittikçe çoğalmaktadır.
Şimdiden ilginize teşekkür ederim.

@KMLZDMR
Belgeniz ekte.

B4 ve aşağısı ham veri, C4'e birinci formül uygulanıp aşağı doğru çoğaltıldı,
D4 hücresine de ikinci formül (tek formül) uygulanıp sağa doğru (boş kalacak hücreler dahil) AX4 hücresine kadar kopyalandı.
Tek formül desem de aslında bu formül,
BOŞ kalması gereken sütunlar için bir formül, NO SÜRE ve BAŞLANGIÇ TARİHİ için bir formül, BİTİŞ TARİHİ için bir formül
olarak oluşturulan formüllerin birleştirilmiş halidir.

Dikkat: Başlangıç Tarihi sütunlarının sonucu gerçekte tarih değil, metin, Bitiş Tarihi sütunlarının biçimini tarih olarak ayarlarsınız.

Gerçek verileriniz 6 satırdan fazla ise ikinci formüldeki .... İNDİS($B$4:$B$9..... ve .....İNDİS($C$4:$C$9..... kısmalarındaki 9 sayılarını
B sütunundaki son veri satır ı numarası kaçsa ona göre değiştirip, formülü daha fazla sağa doğru çoğaltmanız yeterli olur.

Kod:
(3 satır)

Ekli dosyalar