O

Çözüldü Hücre Doluİse Kopyala Mikro programı Excel

orhanyildi

Normal Üye
Excel Versiyonu
Excel 2016
Excel Sürümü
64 Bit
Excel Dili
Türkçe
Herkese merhaba bir S.M.M.M. olarak firmaların yevmiye kayıtlarını excelden izliyoruz dolayısı ile excelsiz günümüz geçmiyor, bu sebepten ötürü temel seviyede birçok excel dersi aldım fakat excel öyle büyük bir deniz ki biliyorum benim saatlerimi alan işleri kimileri için dakikalar içerisinde çözülebilecek ekte bir yevmiye kaydı bulunuyor. Kısaca ne yapmak istediğimi tarif edeyim.

Yevmiye tablosu bu ekran görüntüsünde görüleceği üzere "Yevmiye no" sütununda yevmiye numarası bir artana kadar yazılmıyor ( 11118 yevmiye numarası 11119 yevmiye numarasına gelinceye kadar yer alan bütün satırlara ait) dolayısı ile öncelikle bunun bir çözümünü istirham ediyorum. Sonrasında bana esasında lazım olan satılar
XXX.XX.XX .......Hesabı (örn.103.01.020 ALBARAKA TÜRK KATILIM BANKASI veya 102.03.02 Albaraka 1940 0000 02 usd) "Borç" sütunda mı yer alıyor yoksa "Alacak" sütununda mı? üstteki ana hesap kodu (XXX....Hesabı veya 103 VERİLEN ÇEKLER VE ÖDEME EMİRLERİ (-) gibi) satırına bakmadan anlayamıyorum.
Ekran fotosunda görüleceği üzere "103.01.020 ALBARAKA TÜRK KATILIM BANKASI" borçlu fakat ilgili satırın "Borç-Alacak" sütununda bir şey yazmıyor "Detay" sütununda sadece rakam yazıyor çalışmamı rahat yapabilmem için hangisi borçlu hangisi alacaklı ise ilgili sütunların dolu olması gerekiyor.
Yevmiye Tablosu Son Bu ekran görüntüsünde exceli istediğim gibi şekillendirdim fakat sadece birkaç satırı bile yaparken çok zaman kaybettim. İsteğim bütün bu işlemlerin kolaylıkla yapılması.
Şunuda ayrıca belirteyim excelde veriler önce borçlu sonra alacaklı hesap olarak her zaman sıralı gelmiyor. Kaydı yapan şahıs önce hangi satırı girmiş ise programa program o sıra ile excele atıyor. Burada kaydı yapan arkadaşa bir sıraya uy dememizde mümkün değil. İlgili sıralama değişikliği 11123 yevmiye numaralı mavi boyalı maddelerde görülüyor. Excelin tamamını ekliyorum bu hususta bana yardımcı olabilirseniz sizin için bende bir şeyler yapmak isterim. Grup kurallarını okudum umarım birbirimize faydalı oluruz. Saygılar
excel

Herkese merhaba bir S.M.M.M. olarak firmaların yevmiye kayıtlarını excelden izliyoruz dolayısı ile excelsiz günümüz geçmiyor, bu sebepten ötürü temel seviyede birçok excel dersi aldım fakat excel öyle büyük bir deniz ki biliyorum benim saatlerimi alan işleri kimileri için dakikalar içerisinde çözülebilecek ekte bir yevmiye kaydı bulunuyor. Kısaca ne yapmak istediğimi tarif edeyim.

Yevmiye tablosu bu ekran görüntüsünde görüleceği üzere "Yevmiye no" sütununda yevmiye numarası bir artana kadar yazılmıyor ( 11118 yevmiye numarası 11119 yevmiye numarasına gelinceye kadar yer alan bütün satırlara ait) dolayısı ile öncelikle bunun bir çözümünü istirham ediyorum. Sonrasında bana esasında lazım olan satılar
XXX.XX.XX .......Hesabı (örn.103.01.020 ALBARAKA TÜRK KATILIM BANKASI veya 102.03.02 Albaraka 1940 0000 02 usd) "Borç" sütunda mı yer alıyor yoksa "Alacak" sütununda mı? üstteki ana hesap kodu (XXX....Hesabı veya 103 VERİLEN ÇEKLER VE ÖDEME EMİRLERİ (-) gibi) satırına bakmadan anlayamıyorum.
Ekran fotosunda görüleceği üzere "103.01.020 ALBARAKA TÜRK KATILIM BANKASI" borçlu fakat ilgili satırın "Borç-Alacak" sütununda bir şey yazmıyor "Detay" sütununda sadece rakam yazıyor çalışmamı rahat yapabilmem için hangisi borçlu hangisi alacaklı ise ilgili sütunların dolu olması gerekiyor.
Yevmiye Tablosu Son Bu ekran görüntüsünde exceli istediğim gibi şekillendirdim fakat sadece birkaç satırı bile yaparken çok zaman kaybettim. İsteğim bütün bu işlemlerin kolaylıkla yapılması.
Şunuda ayrıca belirteyim excelde veriler önce borçlu sonra alacaklı hesap olarak her zaman sıralı gelmiyor. Kaydı yapan şahıs önce hangi satırı girmiş ise programa program o sıra ile excele atıyor. Burada kaydı yapan arkadaşa bir sıraya uy dememizde mümkün değil. İlgili sıralama değişikliği 11123 yevmiye numaralı mavi boyalı maddelerde görülüyor. Excelin tamamını ekliyorum bu hususta bana yardımcı olabilirseniz sizin için bende bir şeyler yapmak isterim. Grup kurallarını okudum umarım birbirimize faydalı oluruz. Saygılar
excel
Bi kodla akşamı ettik. Bazı satırlarda E sütununu boş olmasına rağmen altında detay kullanılmadığı için epey uğraştırdı. Detay kullanılmayan hesapların ana hesapları kullanıldı.

Kod:
Görüntülemek için giriş yapmanız gerekmektedir.
(129 satır)

Bi kodla akşamı ettik. Bazı satırlarda E sütununu boş olmasına rağmen altında detay kullanılmadığı için epey uğraştırdı. Detay kullanılmayan hesapların ana hesapları kullanıldı.

Kod:
Görüntülemek için giriş yapmanız gerekmektedir.
(129 satır)
Emeğiniz için çok çok minnettarım. Excel kitabını makro içerebilen olarak kaydettim, "Orjinal sayfa" sayfasında kod görüntüle deyip makro kodunu olduğu gibi yapıştırdım fakat birşeyimi atladım veriler otomatik dolmadı ne yapmam lazım?

Emeğiniz için çok çok minnettarım. Excel kitabını makro içerebilen olarak kaydettim, "Orjinal sayfa" sayfasında kod görüntüle deyip makro kodunu olduğu gibi yapıştırdım fakat birşeyimi atladım veriler otomatik dolmadı ne yapmam lazım?
duzenlenen isminde bir sayfa olusturun. alt f11 yaparak vba menusune geciniz. burda insert modul diyerek eklenen module kodlari yapistirip calistirin

duzenlenen isminde bir sayfa olusturun. alt f11 yaparak vba menusune geciniz. burda insert modul diyerek eklenen module kodlari yapistirip calistirin
Veysel bey elinize sağlık inanın gözlerim doldu 5 yıldır bu excel verilerini alıyorum hep aynı hammalığı yapıyordum. Programcılar ile görüşüp çözmeye çalıştım bir sonuca varamadık. Şimdi baktığımda tüm excel tamamı ile doğru ayrıca belirtiğiniz 571 satırda "Hatalı Yev.Borç Toplam" ve "Hatalı Yev.Alacak Toplam" kısmında yer alan değerler var bu sütunlarıı hiç görmüyorum çünkü borç alacak kısmındaki değerler tamamı ile doğru.
Bu kısımlar benim sorunu eksik tarif etmemden kaynaklanıyor fakat yinede siz çözmüşsünüz.
Küçük bir sorun fakat belki bir çözümü vardır diye ekliyorum
11700 yevmiye numarasında 102.04.01 Turkiye iş bankası 4060 0880 45 tl. hesabının borcunda ve alacağında 9.739,55tl olan değeri 9.739,00tl olarak aşağıya yuvarlıyor. Bu gibi yuvarlamalar virgülden sonra rakam olan her işlemde yapılmış.
Yine esas sorun olmamakla beraber satırları sarı - yeşil - mavi - turuncu v.s. renklere boyasam "Renge göre filtrele" seçeneğinde aynı anda birden fazla rengi seçip görebilir miyim? mesela Sarı mavi ve grileri görmek istesem bu şekilde filtreleme imkanımı olabilir mi?
Mevcutta sadece sarıyı veya sadece maviyi seçmem gerekiyor yevmiye içeriğine göre renkler vermek istiyorum da.
Makrolu Excel
Excelde bir değişiklik yapar iseniz vip kaydımı aktif ettim indirmeyi yapabilirim.

Moderatörün son düzenlenenleri:
11700 yevmiye numarasında 102.04.01 Turkiye iş bankası 4060 0880 45 tl. hesabının borcunda ve alacağında 9.739,55tl olan değeri 9.739,00tl olarak aşağıya yuvarlıyor. Bu gibi yuvarlamalar virgülden sonra rakam olan her işlemde yapılmış.
Sizin son gönderdiğiniz dosyanızda kodu çalıştırdım.
1630398847671.webp

Şimdi baktığımda tüm excel tamamı ile doğru ayrıca belirtiğiniz 571 satırda "Hatalı Yev.Borç Toplam" ve "Hatalı Yev.Alacak Toplam" kısmında yer alan değerler var bu sütunlarıı hiç görmüyorum çünkü borç alacak kısmındaki değerler tamamı ile doğru.
Yine son dosyanızda;
1630399118973.webp
Bu yevmiyelerin kalemlerini topladığınızda yuvarlamadan kaynaklı 1 kuruş toplam farkı var. Sanırım mikro programında verileri girerken kdv işlemlerinde dahilden girip içten bölme yaptırdığınızda ekranda 2 hane gözüksede hesaplarda yuvarlama yapmadan 2 haneden fazla saklıyor olabilir.
1630399369668.webp

Yine esas sorun olmamakla beraber satırları sarı - yeşil - mavi - turuncu v.s. renklere boyasam "Renge göre filtrele" seçeneğinde aynı anda birden fazla rengi seçip görebilir miyim? mesela Sarı mavi ve grileri görmek istesem bu şekilde filtreleme imkanımı olabilir mi?
Mevcutta sadece sarıyı veya sadece maviyi seçmem gerekiyor yevmiye içeriğine göre renkler vermek istiyorum da.
Neye göre renklendiriyorsunuz, kriterleriniz neler.
Excelde bir değişiklik yapar iseniz vip kaydımı aktif ettim
Hayırlı olsun, beni ilgilendiren bir durum değil.

Sizin son gönderdiğiniz dosyanızda kodu çalıştırdım.
1630398847671.webp
Sizde hatasız görülüyor fakat bende

11700102.04.01 Turkiye iş bankası 4060 0880 45 tl.Gön.Hav. : 3326/14.07.2021/kredi kartı öd./TÜRKİYE İŞ BANKASI A.Ş.332614.07.20219.739,00
11700102.04.01 Turkiye iş bankası 4060 0880 45 tl.Gön.Hav. : 3326/14.07.2021/kredi kartı öd./TÜRKİYE İŞ BANKASI A.Ş./TÜRKİYE İŞ BANKASI A.Ş.332614.07.20219.739,00

çıkıyor virgülden sonra 0 dan başka bir rakam yok excel sürümü v.s. gibi sebeplerden mi? kaynaklı acaba yeniden kitap açıp denedim aynısı oldu.
Mikronun yuvarlamadan kaynaklı bir kaç kuruş fark koyması pek önemli olmuyor fakat tüm yuvarlamaları 0' tamamlaması sorun.

Renklendirme işi ise kontrolünü yaptığım satırları bileyim diye; klasördeki evraklar ile yevmiye numarasındaki kayıtların sırası aynı değil 11897 yevmiye numaralı evrak 11698 yevmiye numaralı evraktan önce gelebiliyor gördüklerimi boyuyorum, renkleri ise tamamen muhasebe bilgisi kaynaklı olarak; iade faturası- mal alış faturası- çeşitli giderlere ait fatura- Abc Bankası yevmiye kaydı gibi. Kısacası boyamanın otomatik olması gibi bir isteğim yok ben tek tek seçerek boyamalıyım renksiz kalanların detayına ineyim

Örneğin maviler eksik faturalar olsun, turkuazlarda Gümrük beyannameleri ve beyazlarda (dolgusuz) henüz inceleyemediğimiz kayıtlar bu 3 renge ait kayıtları aynı anda görebilir isem Gümrük beyannameleri klasörü ayrı ve bu beyannamelerin altında zımbalı olarak gider faturaları var, bulduğum gümrükleri dolgusuzdan turkuvaza boyar iken mavi renkli ilk klasörde yer almayan faturaları ekinde gördükçe kendi rengi olan turuncuya boyayayım diye düşünüyorum. Bu gibi birden fazla renkleri aynı anda filtrelemeyi sağlayan Eklenti yapılmıştır deyip araştırıyordum fakat bir şey bulamadım.

Veysel bey beni büyük bir külfetten kurtardınız çok teşekkür ediyorum yuvarlama işini başka bir bilgisayarda farklı excel sürümü yüklü idi denedim yine çözemedim. Sizdeki versiyon ile alakalı olabilir mi?

1630409927764.webp

Sorun ondalık simgesi ile alakalıdır.
Mikronun verdiği raporda ondalık simgesi olarak, ne verilmiş onu tesbit etmek gerekir.
Orjinal raporu hiç açmadan yani excelde açık bir dosya yokken sistem ayırıcılarını kullandaki tiki kaldırın.
ondalık ayırıcı olarak virgül, binlik ayırıcı olarak nokta seçin, ondan sonra orjinal raporu açın. Makroyu ekleyip çalıştırın, sonuca bakın. Böyle olmazsa yine orjinal raporu açmadan, ondalık ayırıcı olarak nokta, binlik ayırıcı olarak virgül yapıp deneyin. Açtıktan sonra yaparsanız rapor sutunları text formatındaysa yine sonuç alamazsınız.

Renklendirme yerine de bir sutun ekleyip yevmiyelere özel kod sistemi geliştirin. Gerekirse bu kodlara görede koşullu biçimlendirme kullanabilirsiniz. Süzme işlemlerini özel kod sisteminden yapabilirsiniz.

1630409927764.webp
Sorun ondalık simgesi ile alakalıdır.
Mikronun verdiği raporda ondalık simgesi olarak, ne verilmiş onu tesbit etmek gerekir.
Orjinal raporu hiç açmadan yani excelde açık bir dosya yokken sistem ayırıcılarını kullandaki tiki kaldırın.
ondalık ayırıcı olarak virgül, binlik ayırıcı olarak nokta seçin, ondan sonra orjinal raporu açın. Makroyu ekleyip çalıştırın, sonuca bakın. Böyle olmazsa yine orjinal raporu açmadan, ondalık ayırıcı olarak nokta, binlik ayırıcı olarak virgül yapıp deneyin. Açtıktan sonra yaparsanız rapor sutunları text formatındaysa yine sonuç alamazsınız.

Renklendirme yerine de bir sutun ekleyip yevmiyelere özel kod sistemi geliştirin. Gerekirse bu kodlara görede koşullu biçimlendirme kullanabilirsiniz. Süzme işlemlerini özel kod sisteminden yapabilirsiniz.
Ondalık kısmına ne yaptıysam olmadı. Siz sorunsuz atan exceli link olarak verir misiniz. Verseniz de aynı görünür mü bilmiyorum tabi