H

Çözüldü Hücre Boş mu Dolu Mu?

• Konuyu başlatan Konuyu başlatan hakki83
  • Başlangıç tarihi Başlangıç tarihi

hakki83

Site Üyesi
Excel Versiyonu
Excel 2016
Excel Sürümü
64 Bit
Excel Dili
Türkçe
Merhaba

Örnek dosyada A5 ve A10 arasında veri olmamasına rağmen dolu gibi gözükmektedir.

Ctrl + yukarı-aşağı ok ile kontrol edildiğinde A1 den A15 e gittiği görülebilir. Oysa o hücreler boş olsa, A1 den A4 e gelince durması gerekirdi. (Ctrl + aşağı oktan bahsediyorum)

Bu hücreler boş değil, boş olsa yukarda bahsettiğim kontrolde anlaşılırdı. Görünürde bir veri de yok. Boşluk gibi karakterler olsa, damga veya kod formülleri ile görülürdü.

Bu hücrelerde ne olabilir?

Ekli dosyalar

Emetinse ile metin olduğunu gösteriyor. Uzunluk olarak bir değer vermiyor. Kod formülü ile bir karşılıkta vermiyor. Garip bir durum silin gitsin :)
İşin garibi bunu nasıl hazırladınız? :)

İlginç, hiç denk gelmemiştim.
Delete ile silince düzeliyor ama :unsure:
Aynen öyle, ama ne olduğunu öğrenmemiz lazım :)
zira insana hata yaptırır.
Hatta daha ilginç olanı, boş temiz bir hücreyle, bu hücrelerin eşitlik kontrolünü yaptığımızda (bildiğimiz =A1=B1) ikisinin eşit olduğu görülüyor.

Ayrıca
90000 sayısına kadar bütün sayıları unicodekarakteri formülü ile saatlerdir inceliyorum, birçok boşluk ve boş gibi görünen tuhaf karakterler var ve hepsinin bir kodu var. Ama bu dosyadakinin bir kodu da yok :giggle:

Merhaba.

Verileriniz başka bir alanda formül ile elde edilmiş alanın kopyalanıp DEĞER olarak yapıştırılması sonucunda oluşmuştur mutlaka.
Formüllü alandaki formül sonucu "" (BOŞ BIRAK anlamında) dahi olsa hücre artık BOŞ DEĞİLDİR (bir anlamda KİRLENMİŞTİR, TEMİZ DEĞİLDİR).

Formüllü alanı (bir kısım formülün sonucu BOŞ dahi olsa) kopyalayıp başka bir konuma (örnekte A1:A15) DEĞER olarak yapıştırıldığında
karşılaştığınız durum beklenen bir sonuç.
UZUNLUK kontrolü 0 sonucunu verir ama hücre BOŞ (daha doğrusu TEMİZ) değildir.
Alan için =BAĞ_DEĞ_SAY(A1:A15) formüü uygularsanız 15 değil, 9 sonucunu alırsınız.

.

Merhaba.

Verileriniz başka bir alanda formül ile elde edilmiş alanın kopyalanıp DEĞER olarak yapıştırılması sonucunda oluşmuştur mutlaka.
Formüllü alandaki formül sonucu "" (BOŞ BIRAK anlamında) dahi olsa hücre artık BOŞ DEĞİLDİR (bir anlamda KİRLENMİŞTİR, TEMİZ DEĞİLDİR).

Formüllü alanı (bir kısım formülün sonucu BOŞ dahi olsa) kopyalayıp başka bir konuma (örnekte A1:A15) DEĞER olarak yapıştırıldığında
karşılaştığınız durum beklenen bir sonuç.
UZUNLUK kontrolü 0 sonucunu verir ama hücre BOŞ (daha doğrusu TEMİZ) değildir.
Alan için =BAĞ_DEĞ_SAY(A1:A15) formüü uygularsanız 15 değil, 9 sonucunu alırsınız.

.
Sayın Ömer Baran hocam, diyelim ki bir sayfada (örnek A1:H1000 bölgesinde , veya sadece A1:A1000 aralığında) böyle hücreler olduğundan şüpheleniyoruz. Bu hücreleri temiz hale getirecek bir makro kodu oluşturulabilir mi?

Aşağıdaki gibi olabilir.
BOŞ görünenleri hakikaten boşaltmak için işe yarayacaktır.
Alanı seçip ya da Selection yerine Sheets(.......).Range("A1:Z500") gibi adres yazıp kodu çalıştırın

VBA:
Görüntülemek için giriş yapmanız gerekmektedir.
(5 satır)

.

Aşağıdaki gibi olabilir.
BOŞ görünenleri hakikaten boşaltmak için işe yarayacaktır.
Alanı seçip ya da Selection yerine Sheets(.......).Range("A1:Z500") gibi adres yazıp kodu çalıştırın

VBA:
Görüntülemek için giriş yapmanız gerekmektedir.
(5 satır)

.

[/CODE]

Sub BOSLAR_BOS()
For Each hcr In Sheets(Sayfa1).Range("A1:Z500")
If hcr.Value = "" Then hcr.ClearContents
Next
End Sub

[/CODE]

Böyle mi olması gerekiyordu? Sanıyorum yapamadım, hata verdi